1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gebze’de Kanser Konuşuldu
Gebze’de Kanser Konuşuldu

Gebze’de Kanser Konuşuldu

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Doktor İlhan KADIOĞLU, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Yetkilisi Uzman Doktor Hande Cihan MUTLU ‘yu konuk etti.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından kanser tarama çalışmaları kapsamındaki serviks kanseri taramalarında Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün gösterdiği başarılı çalışmalar ve Kocaeli’mizde sağladığı katklılarla ilimizin Türkiye genelinde ilk üçte yer aldığını belirten Uzman Dr. Hande Cihan MUTLU ;  “ Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Yetkilisi Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Rukiye ÇAKIR’a ve beraberinde çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum “ dedi.

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık kuruluşları tarafından meme kanserine dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikler konuşuldu.

İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan KADIOĞLU yaptığı açıklamada ; “Meme kanserinin , tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü ve her sekiz kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanacağına bildirilmekte. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhis olup Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse % 96’ya kadar varan oranlarda, kişi yaşam şansına sahip oluyor. Bu kapsamda da Gebze’mizde  1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı eğitim ve taramalarına hız vermekteyiz.” dedi.

KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

KADIOĞLU konuşmasının devamında ise “Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta. Kanser sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırada ve öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde çok ağır kayıplara neden olmakta. Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerimizde kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir.” dedi.

Kocaeli Kanser Birimi Yetkilisi Uzman Dr. Hande Cihan MUTLU ise ; “ Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı olan ekim ayında çeşitli bilgilendirmelerde bulunma adına bugün Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğündeyiz. Erken teşhiste tedavi başarısının en yüksek kanser türlerinden olan meme kanserinde düzenli tarama yaptırmanın önemini İlçe Sağlık Müdürümüz ile konuştuk. “ dedi.

Mamografi taramasını atlamak, meme kanserinin teşhisini geciktirebiliyor

Konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçladıklarını aldıklarının belirten Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Yetkilisi Halk Sağlığı Uzmanı Rukiye ÇAKIR ; “  Mamografi cihazları meme kanserini tespit etmede kritik bir araç olmasına rağmen dört kadından biri, sürecin potansiyel sonucundan rahatsızlık, korku ve endişe duyduğu için taramalardan kaçınıyor ve bir mamografi taramasını atlamak, meme kanserinin teşhisini geciktirebiliyor ve uzun vadede de hastalığın seyrini etkileyebiliyor.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.