1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze'de kamu grevi!

Gebze'de kamu grevi!

Aralarında Türk Tabipler Birliği'nin de bulunduğu 19 sivil toplum örgütünün destek verdiği bir günlük grev Gölcüönü Meydanı'nda sloganlar eşliğinde yapıldı.

A+A-

TBB ile SES’in aldığı grev kararına Gebze’deki sendikalar da destek verdi. Ülke genelinde yürütülen bir günlük grev için Gebze Evlenme Dairesi önünde toplanan sendika üyeleri Gebze Gölcüönü Meydanı’na yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte eylemciler sloganları eşliğinde meydana geldi. Gölcüönü Meydanı'nda tepkilerini dile getiren sendika üyeleri toplu bir şekilde TBMM’de tartışılan yeni bütçe yasasını eleştirdi. Hükümete ve yeni yasaya tepkilerini ortaya koyan sendikacılar isteklerini sıraladı.  Eleştirdikleri konuları 5 başlık altında toplayan sendika üyeleri;  ‘yaşanabilir ücret talebi’, ‘eşit işe eşit ücret yasası’ , ‘tüm çalışanlara kadrolu iş güvenmesi’ , ‘asgari ücret’,‘sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmaması’ gibi konuları ele aldı. 

 

 

 

SLOGANLAR EŞLİĞİNDE YÜRÜYÜŞ

 

 

Yürüyüş esnasında kısa süreli trafik aksaklıkları meydana gelirken bazı noktalarda da vatandaşlar alkışlarla eyleme destek verdi.  Yürüyüş boyunca;  ‘Parasız eğitim’, ‘parasız sağlık’, ‘yaşasın sınıf dayanışması’,  ‘gün gelecek devran dönecek AKP hesap verecek’, ‘tüm sendikalar el ele’, ‘direne direne kazanacağız’ sloganları ile Gölcüönü Meydanı’na geldi. Gölcüönü Meydanı’nda toplanan sendika üyeleri toplu olarak basın açıklamasını okuduktan sonra hep birlikte halay çekerek sorunsuz bir şekilde dağıldı. Gebze Emniyet Müdürü Abdulkadir Demir’in yakından takip ettiği eylemde EĞİTİM SEN Başkanı Güngör İrdem, yaptığı açıklamanın ardından Emniyet Müdürü Demir’e teşekkürlerini sunarak eylemi sonlandırdı.  

 

 

 

KİMLER DESTEK VERDİ

 

 

Bugün yapılan bir günlük greve;  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği (TMRT-DER), Devrimci Sağlık İş Sendikası (Dev Sağlık-İş), Sağlık Hizmetleri Sınıfı Çalışanları Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUD). Tıbbi Laboratuar Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği. Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜM RAD-DER), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), Türk Hemşireler Derneği (THD), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Diyetisyenler Derneği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim ve Bilim Sendikası (Eğitim Sen), DİSK, TMMOB (Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği),  Türk Metal İş destek verdi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.