1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Gebze'de deprem felaket demektir"

"Gebze'de deprem felaket demektir"

"Deprem ve Kentsel Dönüşüm" ilgili panelde konuşanı Sedat Tatar önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Osman Hamdi Bey Kültür Salonunda CHP Gebze İlçe Başkanlığınca düzenlenen "Deprem ve Kentsel Dönüşüm" ilgili panelde CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat  Tatar önemli açıklamalarda bulundu. 

 

 

Yakın zamanda hepimizin yüreğinde hissettiği Van Depremi ve büyük 1999 Kocaeli Depremi sonrasında yaşanan acıları hepimiz çok yakından biliyoruz. Yaşanan deprem sonrasında insanların yaşadığı acılar ve sonrasındaki çözümsüzlük halen bilindiği gibi devam etmektedir. Bu yaşananlar bize bölgemizde oluşacak bir deprem sonrasında ne kadar vahim ve acı olayların yaşanacağını göstermektedir.

 

 

“GEBZE’DE DEPREM FELAKET DEMEKTİR”

 

 

 Gebze’miz bilindiği gibi Türkiye’nin değişik bölgelerinden göç alarak son yıllarda oldukça büyümüş ve kalabalık bir sanayi kentine dönüşmüştür. Türkiye Gayri Safi Milli Hâsılasında yarattığı değer açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğundan;  burada yaşanacak bir deprem ülkenin bütünü üzerinde hem ekonomik hem de sosyal açıdan çok büyük bir etki yaratacaktır.  Bu yüzden karşımıza çıkacak bu duruma deprem felaketi yaşanmadan önce çare bulmak gereklidir.

 

 

“DÜŞÜK GELİRLİLER TEHLİKELİ YERLERDE OTURUYORLAR”

 

 

Gebze ilçesinde önce Cumhuriyet şimdide İnönü mahallesini göz önüne aldığımızda buraların şehir merkezinin hemen yanı başında ama emekçilerin oturduğu mütevazi yerler olduğu görülmektedir. Buralarda oturmak artık belli gelir düzeyinin altında insanlara hak görülmüyor. Oysaki köyünden, memleketinden işsiz olduğu için çıkıp kentte iş bulan insanların oturduğu yerlerdi buralar. 

 

 

 “KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ”

 

 Bu söylediklerimizden deprem sonrası için şimdiden yapılacak kentsel dönüşüm projelerine karşı olduğumuz çıkarılmasın. Bizim karşı olduğumuz şey insanların mağdur olması ve sosyal sorunların ortaya çıkabilecek olmasıdır. Biz;  insanların yıllarca dişlerinden tırnaklarından arttırarak elde ettiği ve her karışında alın terleri olan evlerinin, yaşam alanlarının, birilerine peşkeş çekilmesine karşıyız. Bu sorular ve sosyal sorunlar, bu denli büyük projelerin başlama düğmesine basılmadan önce üzerinde düşünülmesi gereken çok önemli hususlardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.