1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Gebze'de, 4 fabrikadan Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan işçiler olduğu bilgisi geldi
Gebze'de, 4 fabrikadan Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan işçiler olduğu bilgisi geldi

Gebze'de, 4 fabrikadan Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan işçiler olduğu bilgisi geldi

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, çalışmak zorunda bırakılan işçilere dair açıklama yaptı.

A+A-

"İşçilerin, ailelerinin ve elbetteki bu kentin sağlıklı bir yaşam hakkı güvence altına alınmalıdır" denilen açıklamada, işçilerin yaşam hakkının risk altında olduğu vurgulandı. 

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan imzalı açıklamanın detayları şöyle: 

"Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 2 Nisan itibariyle 356 yurttaşımız yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı ise 18 bin 135'e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı basın toplantısı ile vakaların görüldüğü illeri açıklamış, o açıklamayla anlaşılmıştır ki, Kocaeli en çok vakanın görüldüğü iller arasında 5'inci, virüs kaynaklı ölümlerde ise 3'üncü sıradadır. Bu, kentimiz emekçilerinin nasıl bir risk altında olduğunun ilk ağızdan itirafıdır. Bu gerçeğe rağmen, bu kentin organize sanayi bölgelerinde, fabrika ve işyerlerinde yüzlerce işçi hala ve hala canları hiçe sayılarak çalıştırılmaya devam etmektedir. Ne Cumhurbaşkanı, ne Sağlık Bakanı, ne bu ilin valisi, hiçbir yetkili bu kentin işçilerinin temel talebi olan ücretli izin ve yaygın test talebini duymuyor, görmüyor. Kimse ama kimse karından başka hiçbir şeyi düşünmeyen patronların, bu kentin emekçilerinin sağlığı ile oynamasına engel olmuyor. Bıkmadan, usanmadan söylemeye devam edeceğiz, bu kentte işçilerin yaşam hakkı risk altında!

Sağlık Bakanı Koca'nın kentimizin nasıl bir risk altında olduğunu açıkladığı günün ertesinde, sadece Gebze'de, 4 fabrikadan (Sarkuysan, Makine Takım, İnform ve Arçelik LG) Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan işçiler olduğu bilgisi geldi. Bundan önce de başka fabrikalarda testi pozitif çıkan işçiler oldu. Fakat bu kez Kovid-19 tespit edilen fabrikalarda çalışan metal işçileri, risk altında çalışmaya razı olmadılar ve üyesi oldukları Birleşik Metal-iş Sendikasıyla, 6331 sayılı yasanın 13. maddesinden doğan hakları ile çalışmaktan kaçındılar. İş bırakarak, kendilerini evlerinde karantinaya alan Sarkuysan, Makine Takım ve İnform işçileri, patronların kar hırsı nedeniyle canlarının hiçe sayılmasına izin vermediler.

"İŞÇİLER ÇALIŞMAKTAN KAÇINMA HAKKINI KULLANABİLİR"

Gebze'de işçilerin; çalıştıkları fabrikalarda, Kovid-19 tespit edilmesi üzerine çalışmaktan kaçınma haklarını kullandığı gün, bu kentin Valisi bir yasak kararına daha imza attı. Kentimizde; Kocaeli Valiliği önce 15 gün süreyle her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığının duyurulduğu genelgede kullanılan bir ifadede “Valilik işçilerin çalışmaktan kaçınma hakkına müdahale mi ediyor” sorusunu akıllara getirdi. Çünkü yayınlanan genelgede yasaklar arasında “iş bırakma” eylemi de yer alıyordu. Kocaeli Valiliği'nden beklenen; fabrikalarda artan vakalar karşısında, hızla tüm işçilere test yaptırılıp, tüm işyerlerinde üretime ara verilip, işçilerin ücretli izinli sayılması yönünde harekete geçmesiyken alınan karar "Patronların karı işçilerin canından daha mı kıymetli" dedirtti. Sonradan gelen tepkiler üzerine "Sehven yazıldı" denilip, duyurulan genelge düzeltilse de emekçiler bu genelgeden anlayacağını anladı. Biz biliyoruz ki, yasal bir hak, bir idari işlemle, bir genelge ile engellenemez. “Çalışmaktan Kaçınma Hakkı” 6331 Sayılı Yasanın 13 maddesiyle düzenlenmiştir. Buna göre de; ciddi ve yakın bir tehlike halinde işçiler çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilir...

Dolayısıyla, işçilerin, ailelerinin ve elbetteki bu kentin sağlıklı bir yaşam hakkı güvence altına alınmalıdır. Çalışması zorunlu işyerleri dışında tüm işyerlerinde üretime ara verilmeli, işçiler ücretli izinli sayılmalıdır. Yaygın test yapılmalı, sağlık hakkı kamusal bir hak olarak tüm yurttaşlara parasız, eşit ve nitelikli bir şekilde verilmelidir."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.