1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze TÜKO-DER'den birlik çağrısı!

Gebze TÜKO-DER'den birlik çağrısı!

Ulaşıma yapılan yüzde 15'lik zamma tepki gösteren TÜKODER Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah, STK temsilcilerini birlik olmaya davet etti.

A+A-

Ulaşıma yapılan yüzde 15’lik zamma tepki gösteren TÜKODER Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah, STK temsilcilerini birlik olmaya davet etti. Başkan Fettah, “Şehir içinde 100 metre mesafe için bile 2.50 TL ödenecek. Yapılan bu zamlar adaletsizliktir” dedi.

 

 

 MART AYINDA UYGULAMAY GEÇECEK

 

 

Mart ayından itibaren uygulamaya girecek olan yüzde 15’lik ulaşım zammına TÜKODER’den tepki geldi. Zamların adaletsiz bir şekilde yapıldığını söyleyen TÜKODER Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah, “Ulaşıma yapılan yüzde 15’lik zam adaletsiz bir şekilde yapılmıştır. Bu zamlar tek taraflı mı yapılıyor?” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından geçtiğimiz haftalarda ilimizdeki ulaşım zammı gündeme gelmiş ve yapılan toplantı sonucunda şehiriçi hatlardaki ulaşım ücretlerine yüzde 15’lik bir zam yapılmıştı. Bu zam 1 Mart’tan itibaren uygulamaya konulacak.

 

 

 

TÜKODER İKİNCİ DAVAYI AÇIYOR!

 

 

UKOME tarafından 2011 yılı Şubat ayında 1.50 TL olan ulaşım ücretlerine zam yapılmış ve 2011 boyunca ücret 2.00 TL’ye çıkarılmıştı. Aradan geçen 24 aylık süre sonucunda yine aynı ayda yeni bir zam getirildi ve ücret 2.00 TL’den 2.50 TL’ye çıkarıldı. Tüketicileri Koruma Derneği Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah’a ulaşan ekibimiz bir dokundu bin ah işitti. Daha önce TÜKODER Gebze tarafından ulaşım zamlarına açılan dava devam ederken yeni bir zammın gelmesi, Başkan Fettah’ı çileden çıkarttı. Duruma tepki gösteren Fettah, “Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yine zam yapılmıştı ve Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak Büyükşehir’e dava açmıştık. Dava halen devam ederken yeni bir zammın gelmesi insanımızın bu duruma sessiz kalmasından kaynaklanıyor” dedi.

 

 

BİRLİK OLMAMIZ GEREKİYOR

 

Bu zamlara için de dava açacaklarını belirten Fettah, “Büyükşehir tek taraflı zam yapıyor. Bu konuda tüketici derneklerinin fikrinin de alınması gerekirdi. Sonuçta bölgemizde yaşayan memur, işçi ve esnafımızın tamamı bu ulaşım araçlarını kullanıyor. Asgari ücretle çalışan bir insanın 100 metrelik yola 2.50 TL ödemesi ne kadar adaletli bir uygulamadı? Buradan Pendik’e gitmek 1.75 TL iken, şehir içinde 100 metre ilerisi için verilen 2.50 TL’nin hiçbir açıklaması yoktur. Halkımızın, sivil toplum örgütlerinin, siyasi parti temsilcilerinin ve başkanlarımızın bu konuda birleşmesi ve duruma tepki göstermesi gerekiyor. Buna biz sessiz kaldıkça bu zam devam edecektir. Siyasi parti temsilcilerimizin basına verdikleri küçük açıklamalarla bu iş olmaz. Tek yürek olmamız gerekiyor” diyerek STK temsilcilerini birlik olmaya davet etti.

Etiketler : , , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.