1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze Mimarlar Odası toplandı!

Gebze Mimarlar Odası toplandı!

Gebze Mimarlar Odası geniş katılımlı toplantı yaptı

A+A-

Gebze mimarlar Odası Yönetimi, gündemdeki konuları değerlendirmek amacıyla geniş üye katılımlı toplantı gerçekleştirdi. Mimarlar, görüş alış verişi yaparak çeşitli  önerilerde bulundular.Oda Başkanı Salih Işık başkanlığında yapılan toplantıda, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından çıkarılan müteahhitlik – şantiye şefliği yönetmeliği, İnönü Mahallesindeki kentsel dönüşüm ve hafta sonu yapılacak Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi kongresi masaya yatırıldı.

 

YÖNETMELİK NE GETİRİYOR

 

Işık, Türkiye genelinde Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından çıkarılan müteahhitlik – şantiye şefliği yönetmeliğinin mimarların şantiye şefliği görevi üstlenmesini  5 proje ile sınırlamasının doğru olmadığını ifade ederek,  Gebze’de uygulanabilirliğinin zor olduğuna ve yarattığı sıkıntılara dikkat çekti.

Oda başkanı Salih ışık, çıkan yönetmeliğin Gebze bölgesinde üretilen proje sayısına göre, şantiye şefliği sayısının yeterli olmayacağı, önümüzde süreçte sıkıntıların çok büyük olacağı ifade etti. 

 

 

NEDEN KARŞIYIZ

 

Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası ile OSB’lerde yıllık verilen ruhsat sayısı 2000 civarındadır. Buna göre tüm meslek odalardan ve mimar  meslektaşlarımızın aldıkları şantiye şefliği ise 156 kişidir. Ortalama ya vurduğumuzda ise her şantiye şefi 13 adet yapıda şantiye şefliğini üstlenmesini gerektirmektedir. Yani zorunlu kılmaktadır. Halbuki çıkan yönetmelik 5 adet sınırlandırarak inşaat sektörünü içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Aradaki farkın kapatılması imkansızdır.

 

 

DÜZELTİLMELİDİR

 

 

Işık, bu istatiki verileri Mimarlar Genel Merkez Mesleki Denetim Komitesi ile Çevre ve Şehircilik bakanlığına gönderdiklerini, bir taraftan inşaat sektörünün teşvik edildiğini, diğer taraftan da  fiili engelleme yoluna gidildiğini, bu uygulamanın  bir an önce düzeltilmesini istediklerini vurguladı.

 

 

 

Ayrıca genel değerlendirme içerisinde afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun tasarısının Gebze ölçeginde değerlendirilmesi bu konunun takip edilmesi konusunda ön bilgilendirme yapan oda başkanı Salih ışık, Gebze İnönü mahallesinde ki uygulamanın hangi boyutta değerlendirildiği buradaki mülkiyet haklarının durumu konuşuldu.

 

İNÖNÜ MAHALLESİ DE KONUŞULDU

 

Mimar Hüseyin Aksu’da söz alarak, İnönü Mahallesindeki kentsel dönüşüm hakkında yeterli bilgilendirme yapılmadığını, sessiz bekleyişin kendilerini rahatsız ettiğini ifade etti. Aksu,  dönüşüm yapılacak olan yerin Yüzde 80 ‘i boş arazinin olduğunu, dönüşüm adı altında bölge halkının mağdur  edilememesi gerektiğini, burada yaşayan insanların burada hakları olduklarını bu yönde mağdur olmalarının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. 

 

 

GEBZE’DEN BİR MİMAR İL YÖNETİMİNE ADAY GÖSTERİLDİ

 

Bu hafta sonunda yapılacak olan Mimarlar Odası Kocaeli Şube başkanlığı seçimleri de masaya yatırıldı.  Kocaeli Şube kongresi hakkında Genel değerlendirmede bulunan Salih Işık, Gebze’den bir mimarın yönetimde yer almasının gerekliliği üzerinde hassasiyetleri olduğunu ifade etti.

Işık,  Gebze’nin tanınmış işadamlarından Mimar Mehmet Kozcağız’ın mevcut şube başkanın asil yönetim listesinde yer almasının Gebze Mimarlar Odası yönetimi tarafından uygun bulunduğunu, desteklenmesi gerektiğine inandıklarını, farklı düşünen her üyenin görüşüne de saygı duyacaklarını vurguladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.