1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze ilk sırada

Gebze ilk sırada

İş kazaları dolayısı ölümlerde Gebze öne çıkıyor.

A+A-

Ülkemizin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da da birinci sırada olduğuna dikkat çeken CHP’li Akar, iş kazalarının sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek/ güvencesiz istihdam biçimleri, çalışma koşullarının ağırlığı, kadın, genç, çocuk emeği sömürüsü ile kayıt dışı istihdam gibi nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Akar yaptığı açıklamada, “Ülkemiz de bir türlü önlenemeyen ve artık kaza olmaktan çıkarak iş cinayetlerine dönüşen tablo, giderek daha ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Yıllar itibari ile daha çok önlem ve tedbirin alınması gerekirken ülkemiz de yaşanan iş kazalarının her yıl katlanarak artıyor” dedi. Akar ayrıca, 2016 yılında 286 bin olan iş kazası sayısının 2017 yılında 359 bin 2018 yılında da 400 binlere ulaştığını söyledi. İş yerlerinde sigortasız, sendikasız çalıştırma, kayıt dışı çalışma gibi faktörlerin arttığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yapılan araştırmalardaki bu sayıların insan hayatı olduğunu, bunun göz ardı edilemeyeceğini ve bir kişinin hayatını kaybetmesi ile bir ailenin ocağına ateş düştüğünü ve artık bu acılara bir son verilmesi gerektiğini söyledi.

2018’DE 81 KİŞİ
Sanayinin başkenti olan Kocaeli’nde iş kazalarının günden güne arttığının altını çizen Akar, 2018 yılında ülkemizde bin 926 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyledi. Akar, Kocaeli’nde 2018 yılında 81 kişinin iş kazaları dolayısı ile hayatını kaybettiğini ilçelere göre bakıldığında ise Gebze’nin öne çıktığını ve 2018 yılında hayatını kaybeden işçi sayısının Gebze de 18 olduğunu söyledi. 2019 yılında da tablonun değişmediğine dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yılın ilk 6 ayında ülkemizde 840 emekçinin hayatını kaybettiğini, yine Kocaeli’nin yaşanan iş kazalarında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

KOMİSYON KURULMALI
2013’ten bu yana Kocaeli'nde en az 426 çalışanın iş kazası nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Akar, bunları artık iş kazası değil iş cinayeti olarak gördüklerini, Meclis olarak da bu konuda zaman kaybetmeden gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. TBMM’de kurulacak bir komisyonla gerekli incelemelerin yapılmasının önemine vurgu yapan Akar, yapılan tespitlerle ilgili düzenleme ve önlemlerin ivedi olarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.