1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze dünyanın dikkatini çekecek!

Gebze dünyanın dikkatini çekecek!

Gebze, Olimpik Gün Yürüyüşü, bu yıl ilk defa Gebze’de yapılacak. Gebze, sporun birleştirici özelliğine verdiği desteği kitlesel bir katılımla dünyaya ilan edecek.

A+A-

10 Haziran Pazar günü düzenlenecek Olimpik Gün Yürüyüşü’nün tanıtım toplantısı dün, Gebze Kent Meydanı’nda bulunan kültür merkezi salonunda gerçekleştirildi. Ülkemizde 7 ilde ve Gebze’de aynı gün gerçekleştirilecek Olimpik Gün Yürüyüşü aynı anda dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştiriliyor. Ulusal ve yerel basından temsilcilerin de hazır bulunduğu tanıtım toplantısına, Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Porsun, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Esat Yılmaer, KASKF Başkanı Murat Aydın, İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mücahit Sak katıldı.

 

 

 

KENT MEYDANI KÜLTÜR MERKEZİNDE

 

 

 

Gebze Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Kent Meydanı kültür kompleksinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına katılım yoğun oldu. Türkiye’nin 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği başvurusunun resmen kabul edildiğinin hatırlatıldığı toplantıda kısa bir konuşma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker,  “Olimpizm ve olimpik ruh, spor ortak paydasında birleşerek, sporu insanlar arasında dostluk, kardeşlik ve barış vesilesi olarak gören; başarıya ulaşmak için başta şiddet olmak üzere doping, şike, teşvik ve benzeri her türlü haksız rekabet araçlarından uzak duran, sporu evrensel dostluğun, kardeşliğin, saygı ve sevginin bir aracı olarak gören anlayıştır” dedi.

 

 

 

SPORUN BİRLEŞTİRİCİ RUHU

 

 

 

“Olimpizm, ayırt etmeden tüm dünyayı kucaklar. Karşılıklı saygıyı, işbirliğini ve tüm insanlar arasında arkadaşlığı, karşılıklı anlayışı amaçlar. Eşit şartlar altında dürüst ve eşit rekabeti hedefler. Uluslar, ırklar, renkler, politik sistem ve sınıflar arasında hiçbir ayırım kabul etmez” ifadelerini kullanan Başkan Köşker konuşmasının devamında şunları söyledi: “İşte sporun bu olumlu özelliğini yaymak amacıyla her yıl 200’den fazla ülkede gerçekleştirilen Olimpik Gün Yürüyüşü, bu yıl ilk defa Gebze’mizde de yapılacak ve Gebze, sporun bu birleştirici özelliğine verdiği desteği kitlesel bir katılımla dünyaya ilan edecek. İstanbul’umuzun 2020 Olimpiyat Oyunları resmi adayları arasına girdiği müjdesini aldığımız bugünlerde gerçekleştireceğimiz Olimpik Gün Yürüyüşü’nün önemi bir kat daha artmış bulunuyor.

 

 

 

FAYDALARI ÇOK FAZLA

 

 

Bu yüzden 2020 Yaz Olimpiyatlarının Türkiye’de, İstanbul’da yapılması için bizler de Gebze olarak üzerimize düşeni yapmak ve 10 Haziran’da gerçekleştireceğimiz yürüyüşü en güzel şekilde ve yüksek katılımla; tüm Türkiye’nin ve dünyanın dikkatini çekecek, yoğun bir kitlesel destekle gerçekleştirmek zorundayız. 10 Haziran Pazar günü düzenleyeceğimiz Olimpik Gün Yürüyüşü ülkemizde Gebze ile birlikte sadece 7 şehirde yapılacak. Bu yürüyüşler ulusal medyada yakından izlenecek ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni ikna edici bir belge olarak sunulacak. 2020 Yaz Olimpiyatlarının İstanbul’a verilmesi, hem ülkemize, hem İstanbul’a, hem de Gebze’mize, gerek sportif, gerekse sosyal, kültürel, ekonomik ve turizm açısından büyük faydalar sağlayacak. Sadece İstanbul’da değil, tüm ülkemizde ve Gebze’de bilhassa sportif alanda standartlar yükselecek. Sporun pek çok branşında kendimizi geliştirme trendine gireceğiz.

 

 

 

GEBZE YEKVÜCUT OLMALI

 

 

 

Gebze’mizin tanıtımı için de büyük bir fırsat olacak bu önemli organizasyona Belediyemiz ve Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğümüz ile birlikte, basınımız, spor camiamız, sivil toplum kuruluşları, tüm Gebze el birliği içinde, yekvücut sahip çıkmalıyız. 10 Haziran Pazar Günü yapacağımız Olimpik Gün Yürüyüşü ve Koşusu hem ilçemizdeki olimpizm ruhunun gelişmesine katkı sağlayacak, hem de 2020 Yaz Olimpiyatlarının İstanbul’da yapılmasına güçlü bir destek sunacak. Gebze’miz, İstanbul’umuz ve Türkiye’miz için büyük önem taşıyan bu önemli günde tüm hemşerilerimi Gebze Kent Meydanı’na davet ediyor, desteğiniz ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

 

 

 

GEBZE’NİN TANITIMINA KATKI

 

 

Başkan Köşker’in ardından söz alan Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, Gebze Kent Meydanı’nda bulunan kültür merkezi salonunu kazandırdığı için Başkan Köşker’i kutlayarak başladığı konuşmasında sportif faaliyetlerin tanıtıcı yönüne değindi. Gebze gibi her geçen gün gelişen ve değişen büyük bir kentin tanıtımına katkı sağlayacak Olimpik Gün Yürüyüşü’ne tüm Gebzeli hemşerilerini katılmak üzere davet eden Karabulut, bu organizasyonda pay sahibi ve emeği olanları kutladı.

 

 

 

OLİMPİK RUH ÖNE ÇIKIYOR

 

 

 

Türkiye Olimpiyat Komitesi Genel Sekreter yardımcısı Bilal Porsun ise konuşmasında, Türkiye’nin uzun zamandan beri hayalini kurduğu olimpiyatlara ev sahipliği yapma şansını gerçekleştirmeye çok yakın olduğunu söyledi. Porsun, olimpiyatların ayrıca,  İstanbul’un yanı başında komşu Gebze’nin tanıtımına da katkı sağlayacağının altını çizdi. Türkiye Olimpiyat Komitesi üyesi Esat Yılmaer ise, olimpiyatların hangi şehirde yapılacağına karar verecek uluslar arası komitenin o kentte olimpik ruhun gelişip gelişmediğine baktığına dikkat çekti. Yılmaer, gerçekleştirilecek olimpik gün yürüyüşlerine geniş katılımın önemli olduğuna da konuşmasına değindi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.