1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. G-20 Türkiye'de yapılacak

G-20 Türkiye'de yapılacak

Başbakan Erdoğan, 2015'te yapılacak G-20 Zirvesinin Türkiye'de yapılacağını söyledi

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi dönüşü basın açıklaması yaptı.

 

Türkiye Almanya ilişkilerini görüşme imkanımız olan bir yemeğe davet edildik. Türkiye Almanya ilişkilerinde ilerleme kaydettiğimize dair konuştuk. Sıkıntılarımıza dair çözüm önerilerimizi ve Kıbrıs'taki son gelişmeleri değerlendirdik.


Afrika konusunda da görüşmelerimiz oldu. Huzur ve refaha katkı sağlayacak şekilde gelişmeleri de teyit ettik. Bu ziyaret çok anlamlı oldu.


Almanya ile ilişkilerimizin geliştiğini ve ortak kararlılığa sahip olduğumuzu gördüm.


TERÖR


Bu görüşmeler esnasında terör en önemli konu başlığımızdı. Şuanda Almanya'da özellikle terör örgütüyle bağlantılı insan sayısı rakam vermeme gerek yok ama binlerce diyebileceğim bir rakam. Bunlar orda yardım ve yataklık yapıyorlar ve bir çok konuda görevlerini yerine getiriyorlar.


Önemli bir toplantımızı da Şansölye'yle gerçekleştirirken bazı maddeleri de paylaştık. Önlerine bunu da koymak suretiyle bu gerçeği görmemezlikten gelmeyin dedik.


YURTDIŞI TÜRKLERİ GRUBU


Bir etkinlik te yurtdışı Türkler grubunun toplantısıydı. Bu etkinlikte vatandaşlarımıza seslenme fırsatı buldum. Orda 50 vatandaşımızla geçmişi yad etme fırsatım oldu.


Almanya ziyaretime müteakiben G-20 zirvesine katıldık Fransa'nın Kan şehrinde. G-20 zirvesinde bir çok başkanla birlikte ikili görüşmelerimiz oldu. Uluslararası ekonomik iş birlikleri bakımından G-20 çok yarar sağladı.


G-20'DE EN ÖNEMLİ KONU YUNANİSTAN'DI


Ekonomik krizin hafifletilmesi bakımından önemli kararlar alındı. Ama gündeme ağırlıklı damgasını vuran gelişme Yunanistan'daki gelişmeler oldu.


Halkın Yunanistan'daki olaylara yaklaşımı parlamento nasıl yaklaşacak cevabı orayı ciddi anlamda etkiliyor. Temennimiz odur ki komşumuz Yunanistan'da olumlu bir adım atması ve bu sıkıntıdan çımkasıdır.


CEO ZİRVESİNDEN SONRASI


Ayrıca CEO zirvesinden bu yana geçen zaman değerlendirildi. Küresel büyüme için çalışmaların sürdürülmesi konusunda karar alındı.


KAN ZİRVESİ


Kan zirvesinde sergilenen istikrarın sağlanması cesur adımların atılması anlamında önemli olduğunu kaydetmek istiyorum.


İşin başından itibaren kararlı duruşumuz bize bugünkü durumu getirmiştir. Eğer mali disiplini bir kenara koysaydık bizi de bu tür çöküntüler beklerdi.


2015'TE TÜRKİYE'DE G-20 ZİRVESİ


Bu arada önemli bir gelişme de gayretlerimiz neticesinde G-20'nin 2015 zirvesini ülkemizde yapma kararı da alındı. Bunun hangi ayda yapılması sonradan alınacak bir karar. Bunu da zamanı gelince bir önceki toplantıda belirleyeceğiz.

 

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.