1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fuar alanı bilmecesi!

Fuar alanı bilmecesi!

CHP Gebze İlçe Örgütü, Gebze Yavuz Sultan Selim ve Hürriyet Mahalleleri’ndeki tapu sorunu ile ilgili önerge verilmesi ve Fuar Alanı ile ilgili son günlerdeki tartışmalarla ilgili olarak bugün basın toplantısı gerçekleştirdi.

A+A-

Gebze Antik Cafe'de gerçekleştirilen basın toplantısına CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, ilçe yöneticileri İsmail Sungur, Olcay Öğüt, Bülent Evciman, ilçe kadın kolları başkanı Ülker Yiğit, CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyeleri Dilek Tan, Serkan Davutoğlu, Eşref Emin Güzey, Salih Işık, Gebze Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sebahattin Günel katıldı.
 
HUKUK AYAKLAR ALTINDA
Toplantıda ülke gündemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun'ın konuşması  şöyle; "Türkiye gelinen süreçte yönetilemiyor. Ekonomi çökmüş durumda, işsizlik arttı. OHAL ile haksız tutuklamalar, sosyal yaşama müdahaleler var. Bunun yanında eğitim yazboz tahtasına döndü. Hukuk ayaklar altında, anayasal güvenceler ayaklar altında. Kendisini anayasa ve yasalardan muaf tutan iktidar ile karşı karşıyayız. Belediye başkanlarının görevden el çektirmeleri milli iradeye saygısızlıktır. Parti devleti oluşturulmaya çalışılıyor.
 
BELEDİYELER BORÇ BATAĞINDA

Türkiye bu şartlar altında bir parti tarafından ele geçirilmeye çalışılıyor. Türkiye tek adam rejimine doğru gidiyor. Kurumlar arası diyalog ve liyakat yok. Bir tek kişinin talepleri yerine getiriliyor. Demokrasi ile yönetilmeye çalışılan Türkiye’de bunun yeri yok. Belediye başkanları rantın içine gömülmüş vaziyette. Parasal kaynakları kendi yandaşlarına aktarıyorlar. Belediyeler borç batağında ve asli hizmetlerini yerine getiremiyorlar. Hürriyet ve Yavuz Selim’de çözülemeyen sorun var. 1985 yılında tapu tahsis belgesi verilmiş. 2012 yılında hak sahipleri belirlenmiş ancak sorumluluklarını yerine getirmeyen devlet var.
 
CHP ÖNERGE SUNACAK
Vatandaşların tapusu verilmesi gerekirken, halen ayak sürüyen süreç var. vatandaşı yok sayıyorlar, rant düşüncesi var. Vatandaşımız da artık yeter dedi. Tapular çekmeceden çıkmadı diye feryat ettiler. Fakat belediye başkanı sürekli farklı beyanlar veriyor. Önce tapu veremeyiz derken, şimdi vereceğiz diyor. Bunun altının doldurulması gerekiyor. Vatandaşımız toplantılarda bize sesleri olmamızı ifade ettiler.  Belediye başkanına güvenmediklerini dile getirdiler. Somut taleplerinin yerine getirilmesine istediler. Bu konuda önerge hazırladık. Bu önergeyi meclise sunacağız.
 
SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ
Yavuz Selim ve Hürriyette oturanların, tapu tahsis belgesi olanların tapularının verilmesi gerektiğini ifade ettik. Arsa bedellerini ödemiş olanlar bedelsiz, hiç ödememiş olanlar emlak beyanı üzerinden verilmesi gerektiği önergesini hazırladık. Bu önergenin kabulü önemlidir. AK Parti’li meclis üyelerine sesleniyoruz. Bu sorunun çözümü sıkıntıların bitmesinden geçiyor. Milyonlarca lira rantların olduğu bir memlekette burada yaşayanların devletle olan bağını güçlendirmek için, hak sahipleri oldukları konutların öncelikle bedelsiz olarak verilmesini istiyoruz. Bu olmazsa emlak beyanı üzerinden tapuların verilmesini ve sorunun çözülmesini istiyoruz.
 

FUAR ALANI YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ
AK Parti’li meclis üyelerinin de bunu kabul edeceğine inanıyoruz.  Çözüm noktasında belediye başkanı yitirdiği güvenini kazanmak istiyorsa, bu samimi adımı atmalıdır. Çünkü vatandaşlar onlara güvenmiyor. Kabul ettikten sona da komisyon kurulacaktır. Bu komisyon sağlıklı çözüme kavuşturacaktır.  Fuar alanı projesi yılan hikâyesine döndü. 1/5000 meclisten geçti, sonra Gebze’ye 1/1000’lik geldi. Bu noktada kaygılarımız vardı. Üretim ve imalat olmayacak dedik. Ortak kararla bu konu kabul edildi. Büyükşehirin gündemine geldi daha sonra, meclis gündemine grup kararı alınarak ret oyu verildiler. Büyükşehir Meclisinde CHP’ grubunun olumsuz oy vermesinin gerekçesi, ortada dolanan şaibeler, arsa spüklasyonu endişesi için.
 
Ne yer seçimi ne karşı olduğumuzdan itiraz yok. son dönemlerde arsa spekülasyonu, rant endişesi olduğu için çekincelerimiz hayır oyu oldu. ÇED ve Trafik raporları yoktu. Konut alanlarına ÇED raporu istenmez. Burası konut alanından çevrildi. Tek endişemiz arsa spekülasyonu.  Bu konuda kamuoyu baskısı var. Engin beyin üzerinde kamuoyu baskısı oldu. Bu projenin içeriğinden değil. Rant iddiasından dolayı. Engin arkadaşımıza baskı yapılmıştır. O da bu baskıya boyun eğmiştir. Ben doğru görmüyorum. İddialar üzerine hareket etmem. Bu iddianın doğru olup olmadığını, orada yer sahiplerine bakarak görebilirsiniz büyük projelerde rant olur, engel olma şansınız yoktur." HABER - ERHAN DURAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.