1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. FETÖ okullarını Yahudilere sattı

FETÖ okullarını Yahudilere sattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyareti sonrası önemli açıklamalarda bulundu. FETÖ ile mücadeleye vurgu yapan Erdoğan, "Macar yetkililere bilgileri ilettik, üzerlerine gideceğiz" diye konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'in daveti üzerine Macaristan'a iki günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Türk-Macar ilişkisine ivme kazandıran bu ziyarette iki ülke tarafından da son derece olumlu mesajlar verildi.

Türkiye ve Macaristan arasındaki dış ticaret hacmi 2017’de 2,5 milyar dolara ulaştı. Macaristan'a 1 milyar dolarlık ihracat yapan Türkiye, Macaristan'dan ise 1,5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi.

Yurt dışı ziyaretlerinde FETÖ ile mücadele konusunda sık sık vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan dönüşü yaptığı açıklamada, "Bunların burada okul ve ticaretle ilgili dört yeri var. Bu dört yerle alakalı olarak kendisiyle konuştuk, bilgileri de kendilerine aktardık. Gereğini yapacağını söyledi; ‘Üzerlerine gidiyorum’ diye konuştu.

Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Orban, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.nn

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkati çektiği Macaristan'daki FETÖ yapılanmasını, Türk Macar Kültür Merkezi Başkanı Ahmet Barışçıl'a sorduk.

FETÖ'nün 15 Temmuz öncesinde Macaristan'da güçlü bir yapılanması olduğunu aktaran Barışçıl, darbe girişimi sonrası örgütün bu ülkede gücünü kaybettiğini vurguladı. Barışçıl, örgütün 15 Temmuz'dan tam 1 hafta önce kurnaz bir şekilde örgüte ait okulları Yahudi asıllı bir Macar vatandaşına devrettiğini bu nedenle devletin bu okullar konusunda elinin kolunun bağlandığı bilgisini verdi. Barışçıl şöyle konuştu:

"Darbe girişiminden önce FETÖ okulları Yahudi asıllı bir Macar şahsın üzerine devredildi. Şu an bu okullar Macar bir şahsın üzerine devredildiği için hükümetin eli kolu bağlanmış durumda. Ancak bununla ilgili Macaristan'da hukuki bir sürecin başlayacağı konuşuluyor. Eğer bu okullar hala doğrudan FETÖ'ye ait olsaydı Türkiye'ye devredilecekti. Ancak maalesef şu an için bir işlem yapılamıyor."

FETÖ, burada çalıştığı ekonomik kurumlarda da Yahudilerle iş yapıyor.

FETÖ’nün Macaristan'da çok güçlü ticari faaliyetleri yok. Onlara destek veren iş adamları var. Ancak bu süreçte ayrıldıklarını söyleseler de esasında birlikte iş yaptıklarını herkes biliyor. Macaristan’da 15 Temmuz öncesinde güçlüydüler. Ama o gücü darbe sonrasında kaybettiler.

Şu anda buradaki okulların tamamı Türklere hizmet etmiyor, FETÖ mensupları dışında kimse o okullara çocuklarını göndermiyor.

15 Temmuz’dan 1 hafta önce FETÖ imamları İspanya’ya taşındılar. Bu imamlar ve aileleri orada Türklerle vedalaşıp “Özel bir durum var, gitmemiz gerekiyor" dediler ve kaçtılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macaristan ziyaretinin çok olumlu yansımaları oldu. Macaristan’da çok pozitif bir tablo var. Bazı siyasi analistler, "Komünizmin bitişinden bu yana Macaristan’ı ziyaret edip bu kadar ses getiren bir lider olmadı" diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Gül Baba Türbesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Macaristan ve Türkiye ilişkilerinin 'altın çağını' yaşadığını söyleyen Barışçıl, şu değerlendirmede bulundu:

"Yahudiler, liberaller Erdoğan’a karşı yürüyüş yapmak istediler ama hükümet kesinlikle onay vermedi. Orban’ın Gül Baba’da yaptığı konuşmalar, iki gündür hala haberlerin ana konusu olmaya devam ediyor. Orban, Gül Baba hakkında şunları söylemişti:

“Yaşama kültürü açısından biz çok daha gerisindeyiz. Hedef olarak gül Baba hazretlerinin değerlerine kavuşmak zorundayız. Gül Baba, Osmanlı ile ortak değerimizdir"

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.