1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fakıbaba: Hedef 1 milyar dolar

Fakıbaba: Hedef 1 milyar dolar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu'nda konuştu.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak en önemli amaçlarımız arasındadır. Hedef olan 1 milyar doları çok kısa zamanda yakalayacağımıza inancım sonsuzdur." ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki parlamento binasında düzenlenen foruma katılan Bakan Fakıbaba, tarımsal üretim ve ticarette Bosna Hersek ile ortak adımlar atmak, birlikte üretmek ve kazanmanın bu coğrafyadaki en büyük hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

İki ülkenin tarih boyunca en zor zamanlarında birbirine destek olduğunu vurgulayan Fakıbaba, "Kadim dostluğumuz ve iyi niyet yaklaşımının göstergesi olan bu dayanışma takdire şayandır." ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, ticari yakınlığa sahip oldukları ve ticareti geliştirmek istedikleri ülkelerle son bir yıldır bakanlık koordinasyonunda tarım iş forumları düzenlediklerini belirterek, "Amacımız karşılıklı tarımsal ve ticaret hacmini geliştirmek, iş birliği olanaklarını artırmaktır." yorumunu yaptı.

Bugüne kadar Gürcistan, İran, Ukrayna, Azerbaycan, Çekya, Arnavutluk, Sırbistan, Rusya ve Katar olmak üzere 9 ülke ile ikili görüşme yaptıklarını hatırlatan Fakıbaba, Afrika kıtasından 50, Arap dünyasından 18 ülke ile bölgesel bazda tarım iş forumları düzenlediklerini aktardı.

Fakıbaba, bu forumlar neticesinde tüm taraflara olumlu yansıyan ticari gelişmeler elde edildiğini, kalıcı ve sürdürülebilir adımlar atıldığını kaydederek tarım iş forumlarının, tarımsal yatırım alanlarının belirlenmesi, geliştirilmesi, tarımsal iş birliği ve sektördeki firmaların sürdürülebilir iş birliği kurması adına da önemli katkı sağladığını söyledi.

"Ticaret ve yatırım yapmak için buradalar"

Bugünkü forum vesilesiyle Türkiye'den 100'e yakın iş insanının Saraybosna'da bulunduğunu aktaran Fakıbaba, bu kişilerin Bosna Hersekli meslektaşları ile tanışmak, ticaret ve yatırım yapmak amacıyla buraya geldiğini ifade etti.

Hayvancılık, gıda, un, yem, veterinerlik ve aşı ürünleri, zirai ilaç, tohum, fidan, gübre, organik tarım, seracılık, tarım makineleri gibi farklı alanlardan Türk iş insanlarının burada olduğunu yineleyen Fakıbaba, "Yapılacak ikili görüşmelerde önemli ticari bağlantılar tesis edileceğine ve önümündeki dönemlerde iki ülke olarak üçüncü ülkeler ile ortak ticaret köprüleri kuracağımıza eminim." dedi.

Fakıbaba, Türkiye ile Bosna Hersek'in yıllık ticaret hacminin her geçen yıl arttığını ve artmaya devam edeceğini söyleyerek, "İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak en önemli amaçlarımız arasında. Hedef olan 1 milyar doları çok kısa zamanda yakalayacağımıza inancım sonsuzdur." diye konuştu.

Bu amaca giden yolun başlangıcını, tarım iş forumu olarak belirlemek istediklerini vurgulayan Fakıbaba, "Burada oluşturulacak ticari ilişkilerin devamlılığı için kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz." dedi.

Fakıbaba, Türkiye'nin 2003 yılından bu yana ekonomisi ortalama yüzde 6 büyüyen bir ülke olduğuna işaret ederek, bu kalkınma ivmesini daha da hızlandırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye'nin 60 milyar dolar tarımsal hasıla ve 17 milyar dolar tarımsal ihracat ile Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü haline geldiğini kaydeden Fakıbaba, Türkiye'nin 192 ülkeye bin 681 çeşit tarımsal ürün ihraç ettiğine dikkati çekti.

Fakıbaba, bugün düzenlenen tarım iş forumunun iki ülkenin iş insanları arasında faydalı bir iletişim ve ticaret ağı kuracağına inandığını vurgulayarak, "Bugün iş insanlarımızın yapacağı görüşmeler, gerek ticaretin gerekse ikili diyalogların geleceğinin tesisi açısından önem taşıyor. Bu bağlamda bu forumun iki ülkenin tarımsal işbirliği ve ticaretine uzun vadeli ve sürdürülebilri bir soluk getireceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.