1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Evde robot üretilecek!

Evde robot üretilecek!

Bir insanın evindeki bilgisayarı kullanarak, 24 saat içinde kendi robotunu tasarlayıp, bu tasarımı özel bir yazıcı sayesinde üretebilmesinin sağlanması hedefleniyor.

A+A-

ABD'de yürütülen proje başarıya ulaşırsa, evlerde robot tasarlayıp bunları yazıcılarda basmak 10 yıl içinde mümkün olabilecek.

 

Araştırmayı yürüten ekip bu proje sayesinde amaca özel robotlar yaratmanın çok kolay hale geleceğini ve bunun toplum üzerinde önemli etkileri olacağını düşünüyor.

 

Araştırma, Amerikan Ulusal Bilim Vakfı'nın 10 milyon dolarlık bağışı ile finanse ediliyor.

 

Virginia merkezli Amerikan Ulusal Bilim Vakfı da projenin büyük farklılık yaratacağına inanıyor.

 

Vakfın sözcüsü Lisa-Joy Zgorski'ye göre, bu program otomasyonu demokratikleştirip kişiselleştirme potansiyeline sahip.

 

Zgorski ''Program dünyanın zor ulaşılan bölgelerindeki işçiler ve kurtarma görevlileri tarafından da, ABD'deki eğitimciler tarafından sınıflarda da kullanılabilir. Bu buluşun sosyal etkisi çok büyük olacak'' dedi.

 

YENİ NESİL TEKNOLOJİ

5 yıllık projede MIT, Harvard ve Pennsylvania Üniversitesi'nden bilim adamları bir arada çalışıyor.

 

Araştırma ekibi kendilerine verilen zamanda her türlü robotu üretebilecek bir program geliştirmelerinin beklenmesinin gerçekçi olmadığı görüşünde.

 

Ancak yine de 5 yıl içinde robotların, belirli bir coğrafyada hareket etme ya da belirli objelerle etkileşime geçebilme gibi özelliklerinin, kullanıcıların kişisel tercihlerine göre şekillendirildiği bir program üretilebileceğine inanılıyor.

 

Araştırmacıların üretmeyi planladığı bu program, kullanıcı tercihlerini formül olarak kullanıp istenilen robotların üretimi için özel yazıcılara komut verecek.

 

Son yıllarda üç boyutlu plastik modeller basabilen yazıcıların fiyatları oldukça düşerek insanların bu ürünleri hobi amaçlı satın almasına imkan vermeye başladı.

 

Araştırma ekibinden Harvard Üniversitesi çğretim üyesi Prof. Rob Wood ''Üç boyutlu yazıcılar günümüzde kolay erişilebilir hale geldi ancak biz bu teknolojiyi yeni bir boyuta taşımak istiyoruz. Bir çok iş yapabilen, elektrikli ve mekanik parçalara, mikro işlemcilere sahip olan robotlar üretebilmesini sağlamayı planlıyoruz'' dedi.

 

ROBOTBİLİMİ TABANA YAYMAK

Prof. Wood, uzun vadede evde ya da günümüzdeki ozalitçilere benzer mekanlarda, 100 dolardan daha ucuza kişisel robot üretimini mümkün kılmak istediklerini söyledi.

 

Ekip yer alan, MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı'ndan Prof. Daniela Rus, gelecekte yazıcılardan çıkma işlevsel objelerin en az basılı kağıtlar kadar yaygın olabileceğini düşünüyor.

 

Prof. Rus, ''Sanayii için alet üretimi bu buluşla hız kazanacak. Üretim hatlarının yeniden yapılandırılması hızlanacak'' diyor.

 

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.