1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esnaflara önemli duyuru!

Esnaflara önemli duyuru!

Gebze Esnaf ve Sanatkarlar Odası "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” yayınlandığını duyurarak esnafı uyardı.

A+A-

Gebze Esnaflar Odası "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” yayınlandığını duyurarak esnafı uyardı. Gebze Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nin yapmış olduğu açıklama şöyle:

 

"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 13 Haziran 2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete’de “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” yayımlanmıştır. Bu yönetmelik esnafımız açısından oldukça önem arz etmekte olup belirtilen tarihlerde gerekli işlemlerin yapılması zorunludur. Yönetmeliğin yayımından önce çalışma izin belgesi, Çalışma izni ve gıda sicili belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge alarak faaliyet gösteren onaya tabi gıda işletmeleri bu yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 31.12. 2012 tarihine kadar onay belgesi almak zorundadır. Bu tarihe kadar onay belgesi almayan gıda işletmecisi işletmesinin modernizasyon planını vermesi halinde bu süre 31.12.2013 tarihine kadar uzatılabilir. Yönetmeliğin yayımından önce çalışma izni ve gıda sicili belgesi, kayıt belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge almış ve halen faaliyet gösteren kayıp kapsamındaki gıda işletmeleri bu belgelerini en geç 21.12.2013 tarihine kadar bu yönetmelikteki kayıt belgesi ile değiştirmek zorundadır.

 

 

"İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ'NE BAŞVURUN"

 

Gıda üreten, satış yapan ve toplu tüketim yeri olarak hizmet veren işyeri sahiplerinin kayıt işlemlerini yaptırmak üzere Gebze Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne (İlçe Tarım Müdürlüğü) başvurması gerekmektedir. İşletmelerinin kayıt ve onay işlemlerini yerine getirmemesi halinde 10.000,00 TL (onbin) depo ve satış yerlerine, 5.000,00 TL (beşbin) kayıt yaptırmayan üretim yerlerine, 2.000,00 TL (ikibin) perakende işyerlerine 1.000,00 TL (bin) idari para cezası verileceği hükme bağlanmıştır. Çalışma izin belgesi, çalışma izni ve gıda sicil belgesi, kayıt belgesi gibi eşdeğer belge olarak faaliyet gösteren gıda işletmecisi işletmesini 31.12.2012 tarihine kadar yönetmelikte belirtilen işlemleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yönetmeliğin işletme gerekliliklerini 31.12.2012 tarihine kadar uyum sağlayamayacak gıda işletmecisi işletmesinin modernizasyonuna dair planı sunması halinde bu süre 31.12.2013 tarihine kadar uzatılabilecektir."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.