1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eski GTO Başkanı'ndan önemli açıklama

Eski GTO Başkanı'ndan önemli açıklama

Gebze Ticaret Odası Eski Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı hakkında görüşlerini açıkladı.

A+A-

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı, hakkında görüşlerini açıklayan Gebze Ticaret Odası Eski Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, özellikle bakanlığın  Askerî alanlar ve Hazine arazilerinin kentsel dönüşümde kullanılmasının ülke için önemli bir kazanım olacağını belirtti.Başaran, Van'da meydana gelen depremlerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı ve Kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu Tasarısı’nın önemine işaret ederek, “ Bu yasa Türkiye için bir şans, özellikle deprem bölgelerindeki sağlıksız yapılaşmanın ortadan kaldırılıp önüne geçilmesinden dolayı büyük bir şans. İstanbul ve Kocaeli gibi deprem bölgesinin içinde bulunan yapıların bu anlamda tekrar gözden geçirilip Kentsel Dönüşüm Projesi’nin içine alınmasında büyük faydalar vardır. Benim önerim, vasıflarını yitirmiş askeri  alanların da Kentsel Dönüşüm’de iyi bir şekilde yararlandırılmasıdır. Zira zaten bir çok askeri alan bugün görevlerini tamamlayarak, şehir içlerinde kalmış ve bir çoğu da zaten ya taşınmış ya da taşınma aşamasındadır” dedi.

 

 

TUZLA ASKERİ BÖLGESİ 1 MİLYON KİŞİLİK  KENT  OLUR

 

 

Geçtiğimiz hafta olaylı geçen Okan Üniversitesi’ndeki toplantıya katıldığını ve burada Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı dinlediğini de ifade eden başaran, “ Öğrenciler olay çıkarmasaydı, Sayın Bakan’a  Bakanlıkça hazırlanmakta olan  Yeni kentsel Dönüşüm Yasası hakkında benim de nacizane bir önerim olacaktı. Bugün Kurtköy ve Aydınlı’dan Tuzla’ya kadar binlerce dönüm  araziye sahip olan Tuzla Askeri Bölge’nin Kentsel Dönüşüm Projesi pekala bu iş için biçilmiş kaftan. Burasının da Yeni kentsel Dönüşüm Projesi  için kullanılabileceği önerisi ve hususunu iletecektim. Ama  Sayın Bakan’a Okan Üniversitesi’ndeki toplantı sırasında meydana gelen bazı münferit olaylar yüzünden bunu sunma imkanı olmadı. Bugün artık görevini tamamlamış olan bu bölge Yeni Kentsel Dönüşümle 1 milyon insanı barındıracak bir Yerleşim Bölgesi haline gelebilir. Yeni İstanbul buraya kurulabilir. Sahil kısmındaki yapılar daha sağlam zeminli olan bu yere taşınabilir” dedi.

 

 

 

GEBZE KIŞLASINA ÜNİVERSİTE ÖNERİSİNİ YILLAR ÖNCE YAPTIM

 

 

 

Bugün şehir içinde kalan  ve Gebze’den taşınması gündemde olan Gebze Kışlası’nın yerine Üniversite yapılması hususunu da yine kendisinin yıllar önce gündeme getirdiğini belirten GTO Kurucu Eski Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, “ Bu görüşümü aynen muhafaza ediyorum. Burası pekala Gebze Üniversitesi’nin bazı Fakültelerini öncelikle Tıp Fakültesini ve kampüslerini barındırabilecek vasfa ve yeterliliği sahiptir. Bu da değerlendirilmelidir” dedi.

 

 

 

YENİ TASARI NE GETİRİYOR?

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı kentsel dönüşüm yasasının içeriği belli oldu. Kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu Tasarısı 20 maddeden oluşuyor. Bugüne kadar binaların yeniden inşası, güçlendirilmesi ve kentsel dönüşüm amaçlı kullanımı önünde en büyük engel olarak gösterilen kat mülkiyeti kanununun getirdiği sınırlamalar tamamen kaldırılıyor. Tasarıya göre riskli binanın yıkılıp yeniden yapılması için mülk sahiplerinin üçte iki çoğunluğu yeterli olacak. Riskli yapıların yıkım aşamasında öncelikle malikler ile anlaşma yoluna gidilecek. Anlaşma sağlandığında ev sahibi veya kiracılara kira yardımı yapılacak. Askerî alanlar ve Hazine arazileri kentsel dönüşümde kullanılacak. Her bölgenin dönüşümü ayrı ayrı yapılacak. Devletin yanı sıra belediyeler de kentsel dönüşüme bütçe ayıracak. Riskli bölgelerde imar faaliyetleri durdurulacak. Tasarıya göre il ve ilçelerdeki riskli yapılar belediyeler tarafından tespit edilerek bakanlığa bildirilecek. Bakanlık, tespit işlemleri için süre verecek. Belirlenen süre içerisinde tespitler yapılmazsa bakanlık riskli binaları tespit edecek. Riskli yapılar tapu kütüklerine de işlenecek. Şehrin içindeki ormanlık alanlar ise afet öncesinde piknik alanı olarak ilan edilecek. Afet sonrasında ise bu alanlar barınma yeri olarak kullanılacak. Gecekondular için de iskân bedeli ödenecek. İsterlerse TOKİ'nin göstereceği dairelerden çok makul fiyat ve vade imkânlarıyla satın almasının önü açılacak.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.