1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ertesi gün hapı artık bedava!

Ertesi gün hapı artık bedava!

Kamuoyunda büyük tartışma yaratan ve TBMM'nin yeni dönemine kalan kürtaj düzenlemesiyle ilgili, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önceki gün Bakanlar Kurulu’na sunum yaptı.

A+A-

Kamuoyunda büyük tartışma yaratan ve TBMM'nin yeni dönemine kalan kürtaj düzenlemesiyle ilgili, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önceki gün Bakanlar Kurulu’na sunum yaptı.

 

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan’ın sunumun tasarı haline getirilmesini tavsiye ettiğini açıklarken, sunumun ayrıntıları, Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberinde yer aldı.

 

Kürtaj süresine yenilik getirmeyen (yine 10 hafta) çalışmaya göre, sağlık personeline kürtaj yapmama hakkı tanınacak, anne ve baba adayını kürtajdan vazgeçirmek için çalışma yapılacak, 4 gün düşünme süresi verilecek.

 

 

 

Bakan Akdağ'ın Bakanlar Kurulu'na sunduğu çalışmanın ayrıntıları:

 

 

 

— Sağlık personeline kürtaj yapmama hakkı tanınacak

 

— Üreme sağlığındaki gelişmeleri takip ederek politika oluşturulmasına katkı sağlayacak “Üreme Sağlığı Yüksek Kurulu” kurulacak, “ertesi gün hapları” ücretsiz verilecek.

 

— Güvenli gebelik sürecini oluşturmak için bütün aile sağlığı merkezlerinde gebeliğin erken tespitine yönelik hassas testler yapılacak. Kadının hamileliği daha erken fark etme ihtimalinin az olması nedeniyle kürtajda 10 hafta sınırı korunacak.

 

— İstek üzerine gebelik sonlandırılmadan önce anne adayı veya çiftlere bir heyet tarafından danışmanlık hizmeti verilecek. Anne adayının ve çiftlerin kararlarını gözden geçirme süreleri gebeliğin 10’uncu haftasını geçmemek kaydıyla 2 ila 4 gün olacak.

 

— İstemli düşük amacıyla kullanılan ilaçlar kontrol altına alınacak ve güvenli kullanımı sağlanacak.

 

— Kürtajı sadece kadın doğum uzmanları yapabilecek.

 

— 10 hafta üzerindeki gebeliklerin sonlandırılmasında eğitim hastaneleri ve sağlık kurullarına yetki verilecek.

 

— Kürtajda tıbbi zorunluluk halleri somutlaştıracak. Tıbbi zorunluluk olmadan 10 haftanın üzerinde kürtaja izin veren kadına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek (Bu, mevcut durumda 1 yıla kadar hapis ve adli para cezası).

 

— Nüfus planlaması kanunu ve tüzüğü kaldırılacak, bunun yerine Üreme Sağlığı Hizmetleri Kanunu çıkarılacak.

 

— Ağrısız doğum hizmeti yaygınlaştırılacak. Bu hizmet için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeterli ödeme yapması sağlanacak.

 

— Üreme sağlığı ile ilgili etkin bir danışma hattı oluşturulacak.

 

— Çalışan annelere doğum sonrası verilen 8 haftalık ücretli izin 6 aya çıkarılacak ve süt izninin 2’nci 6 aylık döneminde verilen süt izni süresi 1.5 saatten 2 saate çıkarılacak.

 

— Çalışan ve çocuk sahibi olan annelere kreş yardımı yapılacak, çocuk yardımı artırılacak.

 

— Kadının iş ve aileye uyumunun sağlanması için evden çalışması da önerilecek.

 

— Anne Dostu Hastane Programı yaygınlaştırılarak mahremiyet beklentileri karşılanacak, hijyen ve konfor standartları yükseltilecek.

 

— Ensest sonucu oluşan gebeliklerin sonlandırılmasında veli veya vasi izni aranmayıp hâkim kararına göre işlem yapılacak.

 

— Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 6 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak (Mevcut yasada ceza, üç yıldan 8 yıla kadar hapis öngörüyor). 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.