1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erkan: “Dağ yine fare doğurdu”
Erkan: “Dağ yine fare doğurdu”

Erkan: “Dağ yine fare doğurdu”

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “İnsan Hakları Eylem Planı”na ilişkin açıklama yayımladı.

A+A-

Açıklamayı yapan Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan: “Dağ yine fare doğurdu” dedi.
Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “İnsan Hakları Eylem Planı”na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Öncelikle tek adam kararına ve iradesine bağlanmış bir siyasi rejimde ne kadar tumturaklı laflar, reform ve demokrasi lafları edilirse edilsin; pratikte ortaya ne demokrasi ne de hak ve özgürlüklerin çıkacağını belirten açıklamada Erkan, “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz! Sanki “tek adam tek parti yönetiminin” gölgesinde kalan bir yargı yokmuş gibi,yüzlerce siyasetçi, gazeteci, seçilmiş vekil, belediye başkanı, aydın ve öğrenci cezaevlerine atılmamış gibi, hükümet kararlarını eleştiren basın ve medya kuruluşlarına sansür ve yasaklar gelmemiş gibi bir “yol haritası” ortaya kondu” ifadelerini kullandı.

Arzu Erkan arafından yapılan açıklamanın devamı ise şöyle HDP’nin kapatılmasının tartışıldığı, AKP grup başkan vekilinin dahi “HDP hukuken ve siyaseten kapatılacaktır” mesajı verdiği bu süreçte hangi demokrasiden, hangi hukuk devletinden bahsedeceğiz

Boğaziçi Üniversitesinin kapısına kelepçe, öğrencilerin bileğine elektronik kelepçe takılırken hangi adaletten söz edeceği Metinde vurgu yapılan “AİHM ve AYM kararlarının hâkim ve savcılara bildirilecek” olmasının da karşılığı yoktur. Zira iktidar birçok örnekte olduğu gibi AYM, AİHM kararlarını tanımamıştır.

Vaad edilen “seçim ve siyasi partiler yasası” değişikliğinin ise seçim sonucu denklemini değiştirecek anti
demokratik hükümler içereceği aşikardır.

“PRATİĞE BAKINCA BU SÖZLERİN İNANDIRICILIĞI YOKTU”

Birçok vakada görüldüğü üzere; kadına şiddet uygulayan, katline sebep olanlar adeta koruma duvarı ile korunmaktadır. Hal bu iken “kadına karşı işlenen suçlarda ağırlaştırıcı sebeplerin kapsamının genişletilmesi” sözünün de pratikte karşılığı olmayacaktır. “Şiddet mağduru kadınlar için avukat görevlendirilmesi” de palyatif bir tedbirdir. Ailenin her koşulda korunmasına ve boşanma hakkına türlü engeller koyan AKP iktidarı, “boşanma süreçlerini kolaylaştıracağının” sözünü veriyor! Pratiğe bakınca bu sözlerin inandırıcılığı yoktur.

“MÜCAEDELEYİ YÜKSELTELİM”

AKP hükümeti sıkışmış bulunduğu dış politika alanında rüzgâr gülünü ABD ve AB’ye de çevirmek
istemekte, hiç değilse arayı iyi tutma gayretindedir. “İnsan Hakları” gibi kendi pratiğine ters bir planı dile getirmesinin nedeni de budur. Bu planların altının boş olduğunu ve buradan emekçiler ve halk için demokratik adımların gelmeyeceği açıktır. Demokrasiyi, siyasal özgürlükler ve hakları kazanmanın yolu işçi sınıfı ve halk güçlerinin adalet ve özgürlük talepleri etrafında birleşmesinden ve mücadeleyi yükseltmesinden geçmektedir.
(KOCAELİ/EVRENSEL)

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.