1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ergün'den marjinal tarım alanlarına ret!

Ergün'den marjinal tarım alanlarına ret!

Meclis toplantısında Bakan Ergün’ü ağırlayan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun marjinal tarım alanlarına yeni sanayi alanlarının oluşturulması talebine, Ergün onay vermedi.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası(KSO)’nın Eylül ayı meclis toplantısı odanın meclis salonunda yapıldı. Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarslan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek ve çok sayıda iş adamı katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekonomiyle ilgili görüşlerini paylaştığı konuşmasında, enflasyonun düştüğünü ve zamların etkisiyle yukarı yönlü bir hareket olduğuna dikkat çekerek, “Ama taşıma maliyetleri bizlerin önemli maliyetleri olduğu için, maalesef sanayi olumsuz etkilenecektir” dedi. 

 

 

 

‘İSTİHDAMDA BİRİNCİYİZ’

 

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde ilgili bakanlıklarla birlikte hayata geçirilen Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Projesi’nde koordinatör oda olduklarını belirten ve en fazla istihdam sağlamada ilimizin birinci sırada olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, proje için kursiyer bulmakta zorluk çektiklerini söyledi. 

 

 

 

TALEPLERİNİ SIRALADI

 

 

 

Konuşmasının devamında Bakan Ergün’e taleplerini sıralayan Zeytinoğlu, “Kuzey Anadolu Otoyolu’nun İlimizdeki kısmının bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. İlimizden geçen mevcut TEM otoyolu artık yetersizdir. Bildiğimiz kadarıyla, 3. Köprü yolu ile Kuzey Anadolu Otoyolu, Dilovası’nda bir araya geliyor. Bu bölgede aktif birçok OSB’miz var. OSB’lerin TEM, 3. Otoyol, Dilovası-İzmir Otoyolu’na ve D100’e bağlanmasını talep ediyoruz. Ankara’dan gelen mevcut otoyolun, İzmir Otoyolu’na Altınova’nın güneyinden bağlanacak şekilde, planlanmasını arzuluyoruz. Zira İzmit-Yalova D130 Karayolu mevcut trafiği taşıyamamaktadır” dedi.

 

 

 

TARIM ALANLARINA SANAYİ TALEBİ

 

 

 

Zeytinoğlu konuşmasının devamında, “Şu anda atıl olarak gördüğümüz Derince limanının özelleştirme çalışmalarının devam ettiğini biliyoruz. Özelleştirme esnasında oda olarak görev almak istiyoruz. Kocaeli Türkiye’nin en önemli sanayi merkezidir. Ancak sanayinin yer değiştirmesi ve genişleyebilmesi için yeni sanayi yerlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak imar durumu müsait değildir. Bu kapsamda marjinal tarım alanlarına yeni sanayi alanlarının oluşturulması (mini OSB, küçük sanayi sitesi gibi) çevreye duyarlı sanayicimizin bölgemize gelmesi sağlanabilecektir. Islah OSB Kanunu’nun geçici maddesi, ıslah OSB alanının sanayi alanı olarak işaretlenmesini zorunlu kılmaktadır. Ancak ilimizdeki Islah OSB için potansiyel alanlar bu yapılanmaya izin vermemektedir. 2 bölge için başvurumuz yapılmıştır (Çayırova – Taşocakları). İlgili belgeler derlenmektedir. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

 

 

 

‘EN FAZLA İHRACAT YAPAN İKİNCİ İLİZ’

 

 

 

Zeytinoğlu’nun akabinde kürsüye çıkan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Ülkemizde en fazla ihracat yapan ikinci il Kocaeli’dir. Ülke ekonomisinin ana damarlarından biri olan bir kentin sanayicileri ile bir araya gelmek önemlidir. Başarı sadece devlet mekanizmalarının gerçekleşmesi ile olmaz. Herkes el ele vermeli ve rolünü iyi bir şekilde oynamalıdır. Bu başarılı şehrin sanayicilerin sorunlarını dinlemek, beklentilerini görmek yararlı olacaktır. MARMARAY, Körfez geçişi gibi projeler tüm ülkeyi etkileyecek. 3. boğaz köprüsü ile bağlantılı olmak üzere Karadeniz sahil yolu bitirilecek” açıklamasında bulundu.

 

 

 

‘NİTELİKLİ ÜRÜNLER ÜRETİLMELİ’

 

 

Yeni teşvik sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Ergün, “Türkiye’de yapılan üretimi önemsiyoruz. Türkiye’de üretilen malların tüketilmesini de önemsiyoruz. Sanayi odalarının da ürünlerin tüketim yerlerini takip etmesi gerekiyor. Kocaeli stratejik ve teknolojik yatırımların yapılabileceği bir yerdir. Alt bölgelerde yer alan şehirlerde de yatırım yapabilirsiniz. Çok üretmenin yanı sıra nitelikli ürünler üretilmelidir. Sürümden kazanma anlayışı artık geçerliliğini kaybediyor. Teknoparklara önem gösterilmeli. Tekonoloji odaklı üretimlerde büyük mesafeler alacağız.  Türkiye ucuz emek ülkesi değil. ucuz enerji ülkesi değil” dedi. Zeytinoğlu’nun marjinal tarım alanlarına yeni sanayi alanlarının oluşturulması talebine de kürsüden olumsuz yanıt veren Bakan Ergün, “Yeni bir OSB yapılmasına izin vermem” dedi. Ergün’ün bu kararına destek veren ilk isim ise Başkan Karaosmanoğlu oldu. Mevcut OSB’leri yeterli bulduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, “Ben de doğru bulmuyorum” dedi. Konuşmaların sonunda başarılı bazı sanayicilere plaket takdim edildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.