1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ergün: "TÜBİTAK şirket kuracak"

Ergün: "TÜBİTAK şirket kuracak"

Geliştirilen buluşların hayata geçmesi için kamudan proje talebi gelmesini bekleyen TÜBİTAK artık kendisi şirket kuracak ya da ortak olacak. Kurum bu sayede ekonomik değeri olan projeleri hayata geçirecek.

A+A-

Bugüne kadar sadece buluş ve proje geliştirmekle sorumlu olan TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu) artık bu proje ve buluşların hayata geçirilmesini sağlayacak şirketler kuruyor. Bugüne kadar geliştirilen proje ve buluşların hayata geçirilmesi için kamu kuruluşlarından sipariş gelmesini bekleyen TÜBİTAK, artık kendisi şirket kurup, şirketlere ortak olabilecek. Böylece ekonomik değeri olan projeler TÜBİTAK şirketlerinde piyasayla tanışacak. 

 

 

 

“SEN ARAŞTIRMANI YAP”

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, son dönemde kendisini de heyecanlandıran gelişmeyle ilgili süreci şöyle anlattı: “TÜBİTAK’a denilmiş ki ‘sen bu araştırma, buluş proje geliştirme işine bak’. Ticarileşmeyecek mi bunlar? ‘Birisi yaparsa yapar, sen araştırmanı yap’. Hep böyle olmuş. Eğer kamudan bir sipariş değilse, yapılan araştırmanın piyasaya çıkması, iş görmesi mümkün olmuyor. Araştırma, enstitüde rafta kalıyordu. Ancak artık

 

kalmayacak.”

 

 

 

TÜBİTAK’IN YAPISI GÜÇLENİYOR

 

 

 

Bakan Ergün ayrıca, “Yeni finans kaynaklarıyla, teknoloji firmalarını buluşturmayı sağlayan, daha çok teknoloji firmalarına destek vermek, hatta kritik teknolojilerde geçici ortak olmak, birtakım ortaklıklar oluşturmak gibi unsurları içeren bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Bu, Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu’nda aldığımız kararların bir yansıması” açıklamasını yaptı. Bundan sonrası için ise Bakan Ergün, “TÜBİTAK’ın kurumsal yapısı biraz daha güçlenmiş, aktiviteleri de artmış olacak. TÜBİTAK, piyasada herkesin yapabileceği işleri yapan, bunlardan para kazanan bir kurum olmayacak. Ama artık bilgiyi, buluşu, toplum yararına ürün haline getiren mekanizmayı daha kolay yürütebilecek” şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.