1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Engelli Merkezi'nden sınırsız hizmet!

Engelli Merkezi'nden sınırsız hizmet!

Engelli vatandaşları kapalı kapılar ardından çıkararak topluma kazandırmak adına hizmete sunulan Engelli Koordinasyon Merkezi çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

A+A-

Çayırova da yaşayan engelli vatandaşların engellerini ortadan kaldırmak için her geçen gün hizmet ağını genişleten Engelli Koordinasyon Merkezi, hasta yatağı temini, hasta alt bezi temini, engelli çocuk ve yetişkin hasta bezi temini, ücretsiz ulaşım kartı temini, hastalar adına hastanelerden randevu temin etme, hasta refakati, evde bakım aylığı, 2022 maaşı, kimsesiz, yaşlı ve engelli vatandaşların ev temizliği ve evde bakım hizmeti gibi alanların yanı sıra kurum ve kuruluşlarla yaptığı çalışmalar neticesinde hizmetlerine engelli sandalyesi teminini, akülü araç temini de ekleyerek hizmet ağını genişletti.

 

 

Danışmanlık ve yönlendirme hizmetlerinin yanı sıra, vatandaşlarla bire bir diyalog kurarak ihtiyacını tespit eden EKM görevlileri, söz konusu hizmetleri en kısa sürede ulaştırmak için seferber oluyor. Yapılan bu hizmetlere ek olarak bölgedeki engellilere yönelik kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa programlar düzenleyen Çayırova Belediyesi, sosyal yaşamı bireysel farklılığı olan vatandaşlara ulaştırmaya çalışıyor. Çayırova Belediyesi Kültür ve Sosyal Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Engelli Koordinasyon Merkezi danışmanlık hizmetleri adı altında yaptığı çalışmalara ek olarak SSK ve Genel Sağlık Sigortası olan engelli vatandaşlara bez temininde de yardımcı oluyor. Anlaşmalı sağlık kuruluşları ile yapılan görüşmeler sonucunda engelli vatandaşların ve ailelerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde belediye EKM birimi engelli vatandaşların ihtiyacı olan bezleri ailelere ulaştırıyor. Bezlerin alınması hakkında gerekli evrakları ailelerden alarak hizmeti engelli vatandaşın ve ailesinin ayağına kadar ulaştıran belediye danışmanlık hizmetlerini birçok alanda sürdürüyor. Ayrıca herhangi bir sağlık güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi bireylere de ulaşan Çayırova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, belediye imkanları ile vatandaşın sorunlarını çözmeye çalışıyor.

 

 

Son Bir Ayda 128 Hasta Bezi Temini Yapıldı

 

 

Bireysel farklılığı olan vatandaşların engellerini kaldırmak için her alanda hizmet veren Çayırova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, Çayırova da yaşayan 71’i yetişkin 56’sı çocuk sigortalı hasta için hastaneden bez raporu alıp SGK deki işlerin takibinden sonra hastalara bezleri teslim edildi. Ayrıca bu hastalara düzenli olarak her ay bezleri teslim ediyor. Ayrıca EKM görevlileri hastaneye gidecek hastaları evlerinden alarak hastaneye götürüyor ve hastanede refakat işlemlerini gerçekleştiriyor. 

 

 

Hasta Nakil Hizmetleri

 

 

Engelli ve Koordinasyon Merkezine gelen talepleri yerinde inceleyen yetkililer, İhtiyaç doğrultusunda ambulans ve hasta nakil araçları ile hastaların Devlet hastanelerine, Üniversite hastanelerine ve özel hastanelere nakil işlemleri gerçekleştiriyorlar. Hasta nakil hizmetleri çerçevesinde geçtiğimiz bir aylık süreçte 104 hastanın hastanelere nakil işlemi EKM tarafından gerçekleştirildi.

 

 

26 Hastaya Hastane Randevusu

 

 

Kimsesiz, yaşlı, yatalak ve engelli bireylerinde sağlık hizmetlerinden gerektiğince faydalanmasını sağlamak amacı ile Engelli Koordinasyon Merkezi tarafından hastalara Devlet hastanelerinden randevu alınarak hastaneye ulaşımları ve hastanedeki işlemlerinin tamamının takibi yapılmakta. Bu kapsamda son bir aylık süre içerisinde 7 Engelli, kimsesiz, yaşlı ve yatalak hastalara Devlet hastanesinden randevuları alınarak heyet raporları alındı.

 

 

Evde Bakım, 2022 Aylığı ve Hasta Bezi Yardımı İçin Danışmanlık Hizmetleri 

 

 

Engelli ve Koordinasyon Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre bir aylık süreçte Evde bakım ve 2022 aylığı için başvuru yapan 13 hasta yakınına refakatçi olunarak Devlet Hastanelerinden heyet raporları alımlarına yardımcı olundu ve 5 hastaya bez yardımı için heyet raporu alındı.

 

 

Ücretsiz Ulaşım Kartı Temini

 

 

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın daha kolay seyahat etmelerini sağlamak amacı ile ücretsiz ulaşım kartı temini yapan Çayırova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, sağlık kurulu raporu da %40 engelli oranı ile başlayan raporları ile beraber istenilen evraklar tamamlandıktan sonra Kocaeli bölgesi ve İstanbul için geçerli olmak üzere ücretsiz seyahat kartları temini sağlıyor. Bu kapsamda bir aylık süre içerisinde 17 engelli hastaya ve yaşlı vatandaşa ulaşım kartı temini EKM tarafından yapıldı.

 

 

Sosyal Güvencesi olmayan Bireylerde Yalnız Değil

 

 

Çayırova Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Engelli Koordinasyon Merkezine başvuru yapan mağdur durumdaki aileleri de yalnız bırakmayan Çayırova Belediyesi, imkanlar doğrultusunda mağduriyetleri gideriyor. Gelen talepleri yerinde inceleyip değerlendirilen yetkililer bir aylık süre içerisinde 11 aileye yardım elini uzattı. Yapılan incelemeler sonucu 4 adet Tekerlekli Sandalye, 1 adet özellikli tekerlekli sandalye, 2 adet mekanizmalı Hasta Yatağı, tamirini sağladı. Yapılan başvuruları inceleyen ekipler bu çalışmalar kapsamında son bir aylık süre içerisinde 14 ihtiyaç sahibi ailenin evde bakım hizmetlerini karşıladılar. Gittikleri evlerde evin genel temizliğini yapan ekipler ihtiyaç doğrultusunda kişinin saç, sakal tıraşı, banyo v.s gibi ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda yardımcı oluyorlar.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.