1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emniyet Müdürleri Dava Açmaya Hazırlanıyor

Emniyet Müdürleri Dava Açmaya Hazırlanıyor

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan maaş düzenlemeleri Emniyette krize yol açtı.

A+A-

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan maaş düzenlemeleri Emniyette krize yol açtı. KHK ile sadece Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, İl Emniyet Müdürleri ve korumalar ile özel harekata maaş artışı getirilmesi sorun oldu. Binlerce polise maaş artışı verilmemesi sorun doğurdu. Teftiş Kurulu'nda görevli bir emniyet müdürünün diğer kamu müfettişleri ile kendilerinin ayrı tutulmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunarak iptal davası açmaya hazırlandığı öğrenildi. 

 

 

KORUMA POLİSLERİNİN MAAŞLARI, UZMANLARLA AYNI SEVİYEYE GETİRİLDİ 

 

2 Kasım'da yürürlüğe giren KHK ile diğer kurumlarda görevli müfettiş, başmüfettiş, başdenetçiye 900 lira civarında artış sağlanırken, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli 1000'e yakın Polis Başmüfettişi kapsam dışında tutuldu. Kararnamede "genel idari hizmetler" sınıfında görevli müfettişler/başmüfettişler ibaresinin yer alması emniyet hizmetleri sınıfındaki polis müfettişlerinin muaf tutulmasına neden oldu. 15 Ocak'ta 7 bin özel timci 699 lira zamlı maaş alacak. Terörle mücadelede aktif görev alan ramboların maaşı 2 bin 710 liradan 3 bin 410 liraya yükselecek. KHK ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Koruma Daire Başkanlıkları'nda çalışan 2 bin 200 dolayındaki polisin maaşında ise kıdem ve rütbesine göre 650 ile bin 225 lira artış olacak. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı ile hükümet üyelerinin güvenliğini sağlayan koruma polislerinin maaşları Başbakanlık ve üst kurullardaki uzmanlar ile aynı seviyeye getirilmiş oldu. Çok sayıda polis "zamlı" maaşlardan faydalanmak için bu birimlere tayin olmaya çalışıyor. 

 

 

AMİR VE MÜDÜRLERİ DÜZENLEMEDEN YARARLANDIRILMADI 

 

Polis memuru, komiser, başkomiser, emniyet amiri, 4., 3., 2. ve 1. sınıf Emniyet Müdürü rütbelerindeki yaklaşık 229 bin polisin "eşit işe eşit ücret" düzenlemesinden yararlandırılmaması tepkilere yol açtı. Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı'nda nöbet tutan bir polis yeni yılda 3 bin 950 ile 4 bin 540 lira arasında maaş alacak. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Koruma Daireleri'nde çalışan polisler yeni yılda alacakları zamlı maaşlar ile Başmüfettiş ve APK Uzmanı rütbesindeki Emniyet Müdürleri'nin üzerine çıkacak. 

 

 

KHK'DA HİÇ ZAM ALAMAYAN POLİSLERİN MEVCUT MAAŞLARI 

 

Düzenleme ile Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ve Teftiş Kurulu Başkanı'na bin 45, Polis Akademisi Başkanı'na 521, 1. Hukuk Müşaviri'ne bin 231, Daire Başkanları'na bin 125, Ankara, İstanbul, İzmir Emniyet Müdürleri'ne 723, Büyükşehir İl Emniyet Müdürleri'ne 729, diğer İl Emniyet Müdürleri'ne 692 ile maaş artışı getirildi. 

 

 

KHK'da hiç zam alamayan polislerin mevcut maaşları ise şöyle: 

 

Merkez Emniyet Müdürü (2000): 3.719 

 

Merkez Emniyet Müdürü (1000): 3.604 

 

Merkez Emniyet Müdürü: 3.180 

 

2.sınıf Emniyet Müdürü 3.081 

 

3.sınıf Emniyet Müdürü 3.018 

 

4.sınıf Emniyet Müdürü 2.955 

 

Emniyet Amiri 2.748 

 

Başkomiser 2.615 

 

Komiser 2.489 

 

Komiser Yardımcısı 2.396 

 

Başpolis memuru 2.574 

 

Polis memuru 2.574 

 

Polis memuru (POMEM) 2.315 

 

Polis memuru (PMYO) 2.314

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.