1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Elektrik Anahtarı Nedir?
Elektrik Anahtarı Nedir?

Elektrik Anahtarı Nedir?

Elektrik anahtarı, devreyi açıp kapatmaya yarayan elemandır.

A+A-

 

Elektrik anahtarı, devreyi açıp kapatmaya yarayan elemandır. Bu eleman sayesinde bulunduğumuz ortamları rahatlıkla ışıklandırabilir ve ışıklandırmayı kesebiliriz. Elektrik anahtarlar pek çok çeşit ve model de üretilebilir, dekorasyona katkı sağlayacak şekilde seçimler yapılabilir. Panasonic elektrik anahtarları tercih ederek uzun ömürlü ve şık bir ürüne sahip olunabilir. Elektrik anahtarlarının belli çeşitleri vardır. Kullanım alanı olarak da sıva altı anahtarlar ve sıva üstü anahtarlar olarak ayrılırlar. Sıva üstü anahtar elektrik panolarının aydınlatmalarında kullanılır.

 

Adi Anahtar

Adi elektrik anahtarlar, tek bir lamba ya da lamba gruplarının kapanıp açılmasını sağlayan anahtarlardır. Aynı zamanda küçük panoların aydınlatmasını sağlamak içinde kullanılırlar. Adi anahtarların iki tane bağlantı klemensi bulunur. Bu bağlantı klemenslerinden biri lambaya gidecek iletkene diğeri de sigortadan gelecek olan faz iletkene bağlanır.

 

Komütatör Anahtar

Komütatör elektrik anahtarlar, iki lamba grubunu ya da iki lambayı kapayıp açmayı sağlayan anahtarlardır. Bu tür grup panoların aydınlatılmasında da kullanılmaktadır. Komutatör elektrik kumanda anahtarı 3 adet bağlantı klemensi ile kullanılır. Bu bağlantı klemenslerinden biri köprülü olan klemense sigortadan gelen faz iletkeni bağlanır, diğer iki klemense ise lambalara gidecek olan iletkenler bağlanır.

 

Vaviyen Anahtar

Vaviyen anahtarlar, bir lamba grubu ya da tek bir lambanın iki farklı yerden açılıp kapatılmasında kullanılırlar. Aynı zamanda sıralı grup panoların aydınlatılmasında da kullanılmaktadırlar. Vaviyen anahtarlarda üç tane bağlantı klemensi bulunur. Bu bağlantı klemenslerinden ortadaki klemense sigortadan gelen faz iletkeni bağlanır. Diğer klemenslere de vaviyen anahtara gidecek olan iletkenler bağlanır.

 

Ara Vaviyen Anahtar

Ara vaviyen veya deviatör olarak da bilinir. Bir lambayı veya bir lamba grubunu ikiden fazla yerden yakıp söndürmeyi sağlayan anahtar çeşididir. Bir ve birden fazla lambayı üç farklı noktadan açıp kapatabilir. Bu özelliğini kullanabilmek için de en az 2 vaviyen anahtar elektrik devresinde kullanılması gerekmektedir.

 

Komitatör Vaviyen Anahtar

Birbirinden farklı iki lambayı ya da lamba grubunu aynı noktadan açıp kapatabilmeyi sağlayan elektrik anahtarı grubudur.

Üçlü Anahtar

Üç tane ayrı lamba grubunu açıp kapatmayı sağlayan elektrik anahtarıdır.

 

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.