1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Ekonomik gidişat sevindirici"

"Ekonomik gidişat sevindirici"

KSO Başkanı Zeytinoğlu, "Ekim ayında, Sanayi Üretim Endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 oranında artarak bu ay da iyi bir performans sergilemiştir.”

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, dün TUİK tarafından açıklanan ekonomik verileri çok olumlu bulduğunu açıkladı. KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, 2011 yılı üçüncü döneme ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine göre, ekonomimiz üçüncü çeyrekte yüzde 8,2 büyüme göstermiştir. Böylece, Türkiye, ilk üç çeyrek için yüzde 9,7 büyüme ile dünya birinci olmuştur.” dedi.

 

 

"SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER SÖZ KONUSU"

 

TUİK’in dün yaptığı açıklamayı değerlendiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 8.2’lik büyümesini, 2011’in ilk çeyreğindeki yüzde 12, ikinci çeyreğindeki yüzde 8.8 büyüme oranına göre hız kesmiş gibi görünse de, sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdiğini vurgulayarak, “Bizi en çok sevindiren gelişme, Sanayi üretim endeksinin de, GSYH’daki büyüme ile paralel bir artış göstermesi. Ekim ayında, Sanayi Üretim Endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 oranında artarak bu ay da iyi bir performans sergilemiştir.”

 

 

İŞSSİZLİK ORANLARI AZALDI

 

Öte yandan dün açıklanan  İşsizlik oranlarına da değinen KSO Başkanı Zeytinoğlu, “  işsizlik oranlarına baktığımızda ise, Eylül döneminde işsizlik oranının yüzde 8,8’e gerilediğini görüyoruz. Geçen dönemde sezonsal nedenlere bağlı olarak açıladığımız işsizlik oranındaki artışın, bu dönemde düştüğünü görmek sürpriz oldu. Açıklanan diğer verilerle desteklendiğinde ise, işsizlik oranlarındaki iyileşmenin devam edeceğini düşünüyorum.

 

 

BÜTÇE DE OLUMLU

 

 Bir diğer olumlu gelişmeninde  de merkezi yönetim bütçesinin olduğunu açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “, 2011 yılı Kasım ayında 2 milyar 146 milyon lira fazla vermesi oldu.  Böylece 1983 yılından bu yana ilk defa denk bütçe yakalama fırsatını bulduk. Vergi gelirlerine, vergi barışının katkısı büyük olsa da, önemli bir başarı. Bütçe performansımızın kredi notumuza olumlu bir şekilde yansıyacağını düşünmekteyiz.

Yeni açıklanan tüm bu verileri, Türkiye’nin yılsonu itibariyle, daha güçlü bir büyüme göstereceği yönünde umut verici olarak değerlendiriyoruz”

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.