1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eklem Ağrıları Yaşıyorsanız Dikkat!

Eklem Ağrıları Yaşıyorsanız Dikkat!

Eklem ağrıları ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalık diye düşünülse de yaş faktörü dışında birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir.

A+A-

 

Eklem ağrıları ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalık diye düşünülse de yaş faktörü dışında birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Ağrıyla birlikte uyuşma ve şişme gibi sorunlara da sebep olan bir sağlık problemidir.

 

Eklem Ağrısı Nedir?

Eklemler, hareket etmemizi kolaylaştıran ve kemikleri birleştirip onları destekleyen dokulardır. Çoğunlukla kemiklerin ağrıdığı düşünülür ancak ağrıyan bu dokulardır. Bu dokular iltihaplandığında ağrı hissedilir ve dolayısıyla hareket kısıtlanması yaşarız. Peki eklem ağrısı sebepleri nelerdir?

 

Osteoartrit (Kireçlenme)

Eklem ağrısının en belirgin sebebi osteoartrit rahatsızlığıdır. Eklemler arasındaki dokunun yıpranmasıyla bu bölgede ağrı, sertleşme hatta tedavi edilmezse hareket kaybı oluşur. Aşırı kiloluluk, sakatlık, yaşlılık ve aynı hareketi sürekli tekrarlamak osteoartritin yaşanma sıklığını arttırır.

 

Bursit (Kesecik İltihabı)

Bursit, tendonları koruyan küçük, sıvı dolu kesenin tahriş olması ve şişmesidir. Ağrı, kızarma ve şişlik belirtileri arasındadır. Eklemlere fazla yük bindirmekten kaynaklı olabilir. Omuz, kalça, topuk, ayak ve diz en çok görülen yerlerdir.

 

Tendinit

Kasları kemiklere bağlayan tendonlarda meydana gelen iltihap ya da şişmeye “tendinit” denir. Esneklik kaybı, yaşlanma ve aşırı kullanım gibi sebeplerden dolayı tendinit oluşabilir. Genel olarak omuz, bilek ve dirseklerde görülür.

 

Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması)

Genellikle orta yaşta görülen sağlık problemidir. Romatoid Artrit çoğunlukla elleri, omuzları, ayakları, dizleri ve kalçaları etkiler. Hareket kaybı ve ağrıya yol açar.

 

Kondromalazi Patella(Ön Diz Ağrısı)

Diz kapağı arkasındaki kıkırdağın zarar görmesidir. Genellikle sporcularda görülür. Dinlenme ve buz koyulmasıyla geçebildiği gibi ameliyat ve fizik tedavi kadar ciddi boyutlara da ulaşabilir.

 

Gut Hastalığı

Bir tür eklem iltihaplanmasıdır. Vücudun çok fazla asit üretimi gerçekleştirmesinden fakat asidin atılamayarak kanda birikmesinden kaynaklanır. Kalıtım, alkol tüketimi ve cinsiyet risk faktörleri arasındadır.

 

Septik Artrit

Şiddetli ağrıya sebep olan ve mikropların sebep olduğu bir eklem enfeksiyonudur. Kan dolaşımı yoluyla mikroplar eklemlere taşınarak meydana gelir. Hareketle birlikte daha da şiddetlenen eklem ağrılarına sebep olur.

 

Bunların yanısıra;

-Kırık ve çıkıklar

-Kemik erimesi

-AIDS hastalığı

-Grip, nezle gibi soğuk algınlığı

-Eklem yangısı gibi sebepleri de vardır.

 

Eklem Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

-Eklemlerde şişlik ve sertlik oluşumu

-Hareket bozuklukları

-Hareket etmekte güçlük

-Hareket kısıtlanmaları

 

Eklem Ağrısı Tedavisi

-Düzenli egzersiz yapmak.

-Sıcak kompres ve kas gevşetici kullanmak yumuşak doku romatizması olan hastalarda tercih edilmektedir.

-Gut hastalığı olanların aşırı protein tüketiminden ve uykusuzluktan kaçınması gerekir.

-Travma kaynaklı bir ağrıyla soğuk uygulama ve ağrı kesiciler tercihler arasındadır.

-Kireçlenme kaynaklı ağrılarda fizik tedavi uygulamaları tercih edilebilir.

-Eğer iltihap sebepli eklem ağrısıysa ilaçlı tedavi uygulanabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.