1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim-bir-sen’den Yks Değerlendirmesi

Eğitim-bir-sen’den Yks Değerlendirmesi

Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olan üniversite giriş sınavını değerlendirdi.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olan üniversite giriş sınavını değerlendirdi.

Milyonlarca adayı, aileyi ve toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin eğitimin ilgili paydaşlarıyla fikir alışverişi bulunulmadan açıklamasının son derece yanlış olduğunu belirten Numan Şeker, "Genel itibariyle yükseköğretime geçiş sisteminde yapılan yeni düzenlemede bir sadeleştirmeden ibaret olmayan önemli değişiklikler içeren, bazı alanlara önemli müdahalelerin yapıldığı görülmektedir. Bu tür değişiklilerin hem ortaöğretim hem de yükseköğretim sistemi üzerinde büyük etkilerinin olması muhtemeldir. Milyonlarca adayı, aileyi ve toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin eğitimin ilgili paydaşlarıyla görüş alışverişi yapılmadan, konunun hassas ve sıkıntılı noktaları tecrübeler ışığında değerlendirilmeden, dahası demokratik teamüller yerine getirilmeden YÖK tarafından açıklanması, bir eksiklik olarak görülmektedir" dedi.

Sınavdaki toplam soru sayısının azaltılması, ölçmenin daha az hassas yapılması anlamına geldiğini ve bunun öğrenci yığılmasına sebep olacağını savunan Şeker, "YGS'ye ve LYS'ye göre yeni sınavın fiilen tek aşamaya indirilmiş olması ve toplam soru sayının azaltılmış olması, ölçme ve değerlendirme ilkeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, sınavın geçerliğini azaltmıştır. Özetle, sınavdaki toplam soru sayısının azaltılması, ölçmenin daha az hassas yapılması anlamına gelmektedir. Soru sayısının azaltılması nedeniyle, aynı sayıdaki nette çok fazla sayıda öğrenci yığılabilecektir" diye konuştu.

YKS'de adayların girecekleri sınavların kapsamlarının daraltılmış olmasının ortaöğretimi olumsuz şekilde etkileyeceğini vurgulayan Numan Şeker, "YGS'de bütün adayların Türkçe ve matematik testlerine ilaveten sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarındaki temel bilgi ve becerilere sahip olması beklenmekte. Ancak, yeni sistemin ilk oturumunda sosyal ve fen bilimleri alanındaki sorular tamamen kaldırılmıştır. Adayların girecekleri sınavların kapsamlarının daraltılmış olması, ortaöğretimi olumsuz etkileyecektir" diyerek şöyle devam etti:

"Öğrenciler sınavda yapmak zorunda olmadıkları ders gruplarını ihmal edeceklerdir. Bu ise lise eğitimini olumsuz etkileyecek bir husustur."

İki sınavın aynı gün yapılmasının aday üstünde daha çok stres artıracağını işaret eden Şeker, "YGS mart-nisan aylarında, LYS ise haziran ayında yapılmaktaydı. İlk aşama sınav sonucu belli olduktan sonra LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenciler belirlenmekteydi. Hatta 1980'li ve 1990'lı yıllar boyunca başarılı bir şekilde uygulanan ÖSS ve ÖYS de aynı şekilde iki aşamalı bir mantığa sahipti. Yeni sistemde iki oturumun aynı günde yapılacak olması, fiilen aşamalı sistemin kaldırılması demektir. Böyle bir müdahale, öğrenciler üzerindeki sınav baskısının azalmasına değil, tam tersine artmasına neden olacaktır. Çünkü farklı günlerdeki oturumlarda yapılan sınavlarda öğrenciler, herhangi bir oturumdaki dezavantajlarını diğer günlerdeki oturumlarda kapatmaya çalışmaktaydılar. Ancak yeni sistemde bunun yapılması mümkün görülmemektedir" şeklinde konuştu.

İlk aşama sınavından alınan 200 ve üzeri puanın bir sonraki yıl da kullanabilecek olması önemli bir değişiklik olduğunu hatırlatan Numan Şeker, "Bu durumda, ilk aşama testlerinde mutlaka test eşitlemesinin yapılması ve soruların yeterlilik seviyelerine göre hazırlanması gerekir. Aksi takdirde, kamuoyunda, ilk aşama sınav puanlarının iki yıl kullanılması büyük tartışmalara sebep olacak. Bir önceki yılın sınavının daha kolay olduğu ve birinin bundan dolayı daha yüksek puan aldığı, ama soruların sonraki yılda zor olduğu ve düşük puan aldıkları gibi tartışmalara kapı aralayacak".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.