1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Edirne'de memurlar sokağa döküldü!

Edirne'de memurlar sokağa döküldü!

Memur- Sen Edirne Şubesi üyeleri Edirne’deki Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaparak, hükümetin memura teklif ettiği zam oranını eleştirdi.

A+A-

Memur- Sen Edirne Şubesi üyeleri Edirne’deki Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaparak, hükümetin memura teklif ettiği zam oranını eleştirdi. 

Saraçlar Caddesinde toplanan Memur Sen Edirne Şubesi i ve Memur Sen’e bağlı sendika üyeleri adına Memur Sen Edirne Şube Başkanı Kemal Çetinkaya basın açıklamasını okudu.

 

 

 

SOSYAL HAK KAPSAMI DIŞI

 

 

 

Kamu görevlilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde, kritik bir noktaya geldiğini kaydeden Memur Sen Aydın il Başkanı Kemal Çetinkaya, “Kamu İşveren Heyeti, hizmet kolunu ilgilendiren birçok teklifi genel toplu sözleşmenin kapsamına alırken, doğrudan kamu görevlilerini etkileyen ve haklı gerekçelerle toplu sözleşme masasına getirilen bazı tekliflerle ilgili olarak, mali ve sosyal hak kapsamında olmadığı yönünde görüş beyan etmiştir. Bu yaklaşım Kamu İşveren Heyeti’nin yeterince sorun çözme ve kamu görevlilerinin haklarını koruma ve geliştirme endeksli bir yaklaşım içinde olmadığını, aksine teklifleri reddetme anlayışı üzerine politika geliştirdiğini göstermektedir. Memur-Sen olarak, hizmet kollarının sorunlarına yönelik tüm teklifleri 21 Mayıs akşamına kadar masada tutacağımızı, kamu görevlilerine yeni hak ve kazanımlar sağlayıncaya kadar da mücadele edeceğimizi buradan deklare ediyoruz” dedi.

 

 

 

DAYATMA VAR

 

 

 

Kamu İşveren Heyeti, hizmet kollarına ilişkin görüşmelerde takındığı “Benim dediğim olur” dayatmasını, genel toplu sözleşme görüşmelerinde de sürdürdüğünü iddia eden Çetinkaya, şöyle konuştu: “Maalesef ‘ekonomik büyümede Dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduk’, ‘ekonomik gelişmede Avrupa’ya örnek ülke durumundayız’ diyen hükümetin, Kamu İşveren Heyeti aracılığıyla kamu görevlilerine önerilen 2012 yılı için yüze 3+3, 2013 yılı için yüzde 2+3 zam teklifi komiktir. Komik olduğu kadar da Türkiye’nin ekonomik gerçeklerini yansıtmamaktadır. Biz, toplu sözleşme masasında olduğumuzu sanıyorduk. Ancak, bu teklifle karşılaşınca bir an kendimizi Cem Yılmaz’ın gösterisinde gibi hissettik” Grup okunan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.