1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. E-arşiv nedir, faydaları nelerdir?

E-arşiv nedir, faydaları nelerdir?

İşletmelerin rekabet alanında güçlenebilmeleri için masraflarını düzenlemeleri gerekir.

A+A-

Bu düzenlemeler, belirli alanlarla sınırlı kalmamalı, geniş alanlara da yayılarak her alanda tasarrufa girilmesi gerekir. Rakip firmalara karşı daha büyük bir firma haline gelebilmenin önemli bir detayı da yapılan masrafların düşürülmesidir. Türkiye’de girişimlerin %99.8’ini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler, rekabette güçlenmek için e-dönüşüm süreçlerini hızlandırmaya devam ediyorlar. Yasal olarak da kullanılması zorunlu olan e-arşiv de bu dönüşümler arasında değerlendirilebilir. Girişimcilerin elektronik arşiv sistemlerine geçiş yapmaları sadece mali açıdan işletmenin büyümesini sağlamamaktadır aynı zamanda çevre dostu olmanın da bir gerekliği olarak değerlendirmek gerekir. Çünkü fatura basımı kendi başına bir külfet olmakla birlikte her fatura için kullanılan ağaçlar, hem doğaya hem de insan sağlığı üzerinde ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Avrupa Birliği üye ülkelerinde uzun dönemden beridir kullanılan sistem, Fatura, Vergi Usul Kanunu uyarınca kâğıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın, 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak düzenlenmesi gerekir. Kanunda yer alan maddeler incelendiğinde elektronik arşivin ne şekilde kullanılması gerektiği ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir. Arşivler, işletmelerin en önemli bölümleridir ve bu alanlarda oluşturulan geçmişe yönelik arşivlerin sayıca bir hayli fazla olmasından dolayı ayrıca bir personel ile çalışmak gerekir. Ancak buna karşın zorunlu olarak uygulanması istenen elektronik arşiv uygulamasında böyle bir zorunluğa girmeye de gerek kalmıyor.

E-arşivin avantajları

Her açıdan sisteme dahil olan işletmelere ayrıcalık ve özel avantajlar sunan elektronik arşiv, öncelikle fatura masrafını ortadan kaldırmaktadır. Özellikle satış hacmi yüksek olan şirketlerde, yıllık fatura basımı için harcanan paranın bir hayli yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. E-arşiv sistemi sayesinde böyle bir sorun kalmamış oluyor çünkü düzenlemeler tamamen elektronik ortamda yapıldığı için kâğıt masrafından kurtulan şirketler, aynı zamanda geçmişe yönelik inceleme yapmak için de yığınlara ulaşmış boyutta çok olan faturalar arasında araştırma yapma zorunluğuna da girmemiş oluyorlar. Elektronik ortamda oluşturulan faturalarda sadece alıcıya gönderilmesi gereken faturanın çıktısı alınır. Bu da 3 ayrı nüsha zorunluğunu ortadan kaldırarak daha masrafsız işlem yapmayı sağlamaktadır. Oluşturulan faturaların muhasebe departmanına ibraz edilebiliyor olması da aynı zamanda zamandan kazanmak ve maddi değerleri daha düşük seviyelere indirmek için son derece idealdir. Saydıklarımızdan çok daha fazla avantajı bulunan elektronik arşivin yasal olarak da dahil olunması gereken bir uygulamadır. Hem maddi yükten kurtulmak hem de para cezalarından kurtulmak için girilmesi gereken elektronik arşiv uygulaması, hem kullanıcıya hem de karşısındaki kişiye daha fazla kolaylık sağlamaktadır. İşletmelerin daha kısa sürede tahsilat yapmalarına da olanak sağlayan sistem sayesinde ödemelerin daha kısa sürede alınması da ek olarak söylenmesi gereken avantajlardan biridir.

E-Arşive nasıl başvuru yapılır?

Elektronik arşiv sisteminden yararlanmak isteyen işletmelerin öncelikle e-fatura sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra işletmeler isterlerse kendi alt yapılarını oluşturarak e-arşiv sistemine giriş yapabilirler ama bu da kendi başına yüksek maliyet gerektirdiği için e-arşiv alanında hizmet veren firmalardan yararlanmak daha uygundur. Yılların birikim ve deneyimine sahip olan Turkkep ile https://www.turkkep.com.tr/e-arsiv sayfasından iletişime geçerek elektronik arşiv sistemine daha kolay ve hızlı şekilde geçiş yapabilir, hazır ve güvenilir alt yapısını kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Çözüm odaklı iş sonuçları ile siz değerli müşterilerimize hizmet verdiğimiz firmamızı aramadan karar vermeyin.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.