1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Dünya kadınlar günü
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya kadınlar günü

A+A-

Malumunuz her sene 8 Mart’ta dünya kadınlar günü kutlanıyor. Şimdi sadece 8 Mart’ta hatırlanan bir kadın sizce neyi ifade edebilir ki? Sadece onu 8 Mart’ta hatırlayan erkek neyi ifade edebilir ki? Kadının değeri bir günlük mü? Tabi ki hayır ama maalesef artık gidişat hep böyle gösteriyor.
8 Mart’taki dünya kadınlar gününde kadının yeri neresidir, değeri nedir bilmem ama kadının dinimizdeki yerine gelince işte burası bambaşka bir köşedir.
İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu.  Kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kabe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı.  Kadınlar birer utanç olarak kabul edilirdi.
 Çoğu zaman Ebu Cehil’lerin masalarında bir meze gibi kullanılırlardı. Ta ki İslamiyet gelene kadar sürdü bu adaletsiz ve utanç verici töreleri. İslamiyet geldiğinde kadına hür olma hakkını, namusunu koruma hakkını, onurunu, gururunu koruma hakkını verdi.
  Ona her erkek gibi bir insan ve değerli olduğunu beyan etti. Öyle ki  Sizin en hayırlınız hanımına karşı en hayırlı olanınızdır hadisi şerifi de, erkeklerin  hanımlarına olan güzel, iyi ve hayırlı işlerindeki durumlarına göre Allah katında değerleri olduğunu anlatmaya yetmiştir.
Günümüz dünyasında ise İslamiyet’ten mahrum kalanlar tıpkı Ebu Cehil’ler gibi kadınlara gene zulmetmektedir. Rusya’da kadınlar Zorla Kolhozlara sokuldu. Erkek gibi, en ağır işlerde, erkek şeflerin baskısı altında, insafsızca boğaz tokluğuna, en ağır işlerde zorla çalıştırıldı.
Hür dünya dedikleri Hristiyan ülkelerde, (Hayat müşterektir) denilerek, kadınlar da, fabrikalarda, tarlalarda, ticarette, erkekler gibi çalışıyorlar. Çoğunun evlendiklerine pişman oldukları, mahkemelerin boşanma davaları ile dolu olduğu görülmektedir. 
  Yani 8 mart çıkaranlar aslına kendileri kadınlara zulüm etmektedirler. Halbuki kadın ağır işlerde çalıştırılmaz, sağa sola tarlaya sürülmez, sabahın köründe kaldırıp akşama kadar çalıştırılmaz..
Peygamber efendimiz, kadın, zayıf yaradılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın . Bir mümin, kötü huylu diye hanımına kızmasın! İyi huyu da olur. 
Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allah'ü teâlâ sever, rızklarını artırır. Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine, bir köle azat etmiş sevabı yazılır. Gibi sözler buyurmak üzere kadına değer verilmesi ve Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin buyurmakla da hanımların korunmasını telkin etmiştir.
  İslamiyet ona hür olmayı, geçimden sorumlu olmamayı, nikahlı oldu diyede eşine köle olmayacağını izhar etmiştir. İslamiyet ona Anne kutsallığını vermiştir. Öyleki, Cennet annelerin ayağı altındadır hadiside onların ayak altının bile ne kadar değerli olduğunu anlamaya yetmektedir.
Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de Onlarla iyi, güzel geçinin, onlara sahip çıkın, Ey iman edenler, kendinizi ve aile efradınızı cehennemden koruyun buyurmaktadır.
  Yani onun dünyasını koruduğun gibi amellerini yapıp haramlardan uzak kalmasını sağlayıp ahiretini de koru buyurmuştur. İşte 8 Mart’ın değerini değil de İslamiyet’in değerini bilenler eşleri için dünyada birer cennettirler.. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.