1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Dubai Port neden hala Körfez’de?"

"Dubai Port neden hala Körfez’de?"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yürütmeyi durdurma kararına rağmen Dubai Port’un Körfez’de çalışma yaptığını ifade ederek, “Mahkeme kararına rağmen yapılan bu çalışmanın amacı nedir?” şeklinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir soru önergesi sundu.

A+A-

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Dubai Port’la ilgili bir soru önergesi sundu. Akar, yürütmeyi durdurma kararına rağmen Dubai Port’un Körfez’de çalışma yaptığını ifade ederek, bu durumun nedenini sordu. Öncelikle önergenin gerekçesini anlatan Akar, bazı sivil toplum kuruluşlarının açtığı davanın ardından mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, bu nedenle de Dubai Port’un Körfez’de liman çalışması yapmasının imkansız olduğunu belirtti. Öte yandan Akar, Körfez’deki bu ihalenin ihalesiz olarak Dubai Port’a satıldığını ifade ederek bunun gerekçesini sordu. 

 

 

İŞTE O SORULAR 

 

CHP’li Akar’ın Başbakan’a sunduğu önergede şu sorular yer aldı: “Erdemir Ticaret AŞ’nin özelleştirilmesi öncesinde Yarımca’daki bu arazi ihale yoluyla mı Dubai Port’a satılmıştır? İhale yapılmadı ise gerekçesi nedir? İlk çıkarılan ÇED olumlu raporu için mahkeme kamu yararı ve hukuka uyarlık olmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı vermişken nasıl bir revize çalışması yapıldı ki, 2009 yılında verilen ÇED olumlu raporunda kamu yararı oluştuğu kanaatine varıldı? İlgili ÇED raporlan hazırlanırken hangi yerel kuruluşların ve uzmanların görüşüne ve onayına başvuruldu? Dünyanın hiçbir yerinde, bu kadar dar bir Körfez’de, bu kadar büyük bir deniz dolgusuna izin verilmezken o dönemdeki adıyla Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hangi gerekçeyle buradaki dolgu alanı arttırılmıştır? 21.02.2011 tarihinde mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olmasına rağmen bu alanda çalışmalar yapıldığı gözlemlenmektedir. Mahkeme kararına karşı yapılan bu çalışmanın gerekçesi ve amacı nedir?”

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.