1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyanet'ten 9 bin yeni atama!

Diyanet'ten 9 bin yeni atama!

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ramazan öncesi 9 bin din görevlisinin atamasının gerçekleştirileceğini açıkladı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, Ramazan öncesi 9 bin görevlinin atamasının yapılarak imamsız cami kalmayacağını söyledi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Konsepti Tanıtım Toplantısına katıldı.

 

"Ramazan'la değişmek" ile "Ramazan'ı değiştirmek"arasında gidip gelen yeni bir takdim formunun dikkat çektiğini belirten Görmez; "Oysa aslolan ve doğru olan Ramazan'la değişmektir, Ramzan'ı değiştirmek değil. Ramazan bütün imtihan süreçleriyle bize bu imkânı sunar. Ramazan'da değişmek, onun etkili manevi ortamında değişimi gerçekleştirmek, murad-ı ilahi'ye uygun birer kul olarak bu sınavlardan geçmek her bir Müslüman için kuşkusuz en büyük bahtiyarlıktır. Hal böyleyken bu ayda değişmek gibi gerçek ve derinlikli bir amaca uygun hareket etmek yerine, onu değiştirmeye kalkışmak doğru değildir" dedi.

 

 

 

RAMAZAN-MEDYA İLİŞKİSİ

 

 

Görmez, özellikle son yıllarda kamuoyununun hassasiyetine duyarlı kalarak medyamızın dini konuları anlamsız tartışma ve gerilim konusu olmaktan özenle kaçınmaya dikkat etmesinin her türlü takdirin fevkinde olduğu ifade etti. Görmez sözlerine şöyle devam etti; "Ben islami meseleler hiç konuşulmasın tartışılmasın demiyorum, islami konular kamuoyunda konuşulmalı ve gerekli olduğu ölçüde tartışılmalıdır. Ancak bu konuşmalar asla reyting kaygısı ve magazin boyutunda olmamalıdır. İslami konular islami ahlak, yüksek bilgi ve hikmet çerçevesinde olmalıdır."

 

Medya bağlamında Ramazan’da yayınlanan dini programlar, iftar ve sahur programlarına değinen Görmez, "Ramazan ayında yapılan dini programların kamuoyunu rahatsız edici mahiyetten çıkması sevindirici olmakla birlikte bu tür programların asıl gayesi doğru, sahih bilgileri halka ulaştırmak olmalıdır" dedi.

 

Görmez, Din İşleri Yüksek Kurumu'nun Ramazan ayında televizyonlarda yayınlanan programları incelediklerini ve yapılan araştırmaların sonuçlarına değinerek şöyle devam etti; "Bazı programların reyting etkisiyle hüzün eksenli bir menkıbe ve dramatik bir din anlayışının öne çıkarıldığı kurulumuzca müşahede edilmiştir. Dini içerikli programlarda asıl olan İslam’ın genel kuşatıcı ve doğru bir şekilde anlatılması olmalıdır."

 

 

 

"RAMAZAN'DAN ÖNCE 9 BİN ATAMA"

 

 

Türkiye'de görevlisi olmayan 10 bini aşkın cami olduğunu ifade eden Görmez; "Ramazan öncesi 9 bin görevlinin atamasını gerçekleştirerek ülkemizde hiçbir caminin, mescidin görevlisiz, imamsız kalmaması yolunda önemli bir adım attığımızı ifade etmek istiyorum. Ayrıca görmez 500 vaiz ve müftüsüz 30 ilçeyede yeni müftülerin atandı" diye konuştu.

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu yıl iki konuya ağırlık vereceklerini ifade ederek; "Bunlardan ilki: Biz Ramazan'ı değil Ramazan bizi değiştirsin diyerek Ramazan'ın rahmet, mafiret ve maneviyat iklimini kaybetmemek için atılması gereken adımların var ve bu adımalar atacağız. Basın ve yayın organlarından gelen bilgi, ropörtaj ve program taleplerini Din İşleri Yüksek Kurumumuz karşılayacaktır. Aynı zamanda Din İşleri Yüksek Kurumumuz ve din adamlarımızla birlikte ülkemizin muhtelif yerlerinde hizmette olacağız. Kurulumuz oruç ve zekât ibadetiyle ilgili en çok sorulan soruları kitaplaştırarak yayınlayacak. Görmez ayrıca "Alo 190 Dini Çağrı Merkezimiz Ramazan ayı boyunca hergün 09:00 - 23:00 saatleri arasında halkımızın hizmetinde olacaktır. Başkanlığımıza elektronik posta, faks ve şifai yolla gelen soruların ivedilikle cevaplandırılması sağlanacaktır" dedi.

 

Görmez Diyanet İşleri Başkanlığının web sayfasında Ramazan'a başlarken önemli bir hizmet başlattıklarını vurgulayarak "Yeni bir Kuran Sitesi yayınladıklarını ve bir hadis portalı oluşturmaya başladıklarını ve Dünya'nın her tarafından ramazan boyunca görevli talebinde bulanan ülkelere 179 arkadaşımız hizmet verecektir" dedi.

 

Türkiye Diyanet İşleri Vakfı çok zengin muhtelif etkinliklere imza atacaktır diyen Görmez "Geçen sene vakfımız Somali'de açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan kardeşlerimize yardım eli uzattı. Bu sene aynı şekilde milletimizin her türlü yardım ve hayırlarına öncülük etmeye devam edecektir" dedi.

 

Her yıl ramazan ayında düzenlenen kitap fuarlarının bu yıl da devam edeceğini belirten Görmez "Şehit ve gazi aileleri, engelliler, kimsesiz çocuklar ile iftar programımız devam edecektir" diye konuştu.

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez son olarak "Tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyorum" diyerek ramazanın "Yanı başımızda Suriye'de akan kardeş kanının bir an önce durmasına vesile olmasını, Burma'da, Arakan'da yaşayan din kardeşlerimize reva görülen insanlık dışı muamelelerin sona ermesine ve dünyanın muhtelif yerlerinde saldırılara ve zulümlere maruz kalan insanların ferahına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum" dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.