1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Diyanet Radyo'da 24 saat kesintisiz radyo yayını
Diyanet Radyo'da 24 saat kesintisiz radyo yayını

Diyanet Radyo'da 24 saat kesintisiz radyo yayını

Diyanet Radyo, Türkiye sınırları içerisinde 80 ilde karasal yayın yapan ulusal bir radyo kanalıdır.

A+A-

Diyanet Radyo, Türkiye sınırları içerisinde 80 ilde karasal yayın yapan ulusal bir radyo kanalıdır. Hâlihazırda 10 ilçede de yayın yapan radyo, yakın gelecekte hem Balkanlar hem de Türk Cumhuriyetleri üzerinden de yayın yapmayı planlamaktadır. Ulusal boyutta yayınlarını sürdüren ve Diyanet gibi bir kurumun sesi konumundaki radyo, uluslar arası boyuta en kısa zaman diliminde geçmenin alt yapısını hazırlamaktadır. Yolların dinlenesi sesi, araçlarda yankılanan diyanetin nefesi olarak yayın yapan Diyanet Radyo, Türkiye Karayollarında seyahat eden yurttaşların, araç içinde rahatlıkla dinleyebileceği bir islami yayın kuruluşudur. 24 saat kesintisiz dinlenebilmek hedefi doğrultusunda girişim ve atılımlar yapan radyo, yayın ağını genişletmeyi de hedeflemektedir. Sanatçılara olan desteğini esirgemeden, sanatçıların alanlarında özgün eserler icra etmelerine de katkı sunmayı hedeflemektedir. İslam dininin en doğru ve sahih olarak nitelendirilen bilgilere yer vermeyi ilke edinen Diyanet Radyo, doğru bilgiyi temel almaktadır. Bilginin ve özellikle dini boyuttaki bilginin de, İslam dininin temel kaynakları olan Kur'an ve Sünnete uygun olması hassasiyeti, dikkate alınan temel esaslar arasında yer alan ilkelerdir. Ayrıca tarihsel tecrübeden hâsıl olan bilgi ve birikimler de radyo temel ilkeleri arasında yer bulmaktadır. Diyanet Kurumunun sesi ve nefesi olmayı hedefleyen radyo, hikmet temel tabanlı bir gönül dili ile yayın yapmayı ilke ediniyor. Bu dille hem İslam dininin hak ile hakikate dayalı tevhit inancını hem de ihlas ile birleşen, samimiyetle bütünleşen ibadetleri hakkında en doğru ve sahih bilgileri sunmayı hedefliyor. Hem bilgiye hem de hikmete dayalı İslam ahlakının bedenlerde makes bulması amacında yayın politikasına sahiptir.

İslam Dininin En Güzel İlkeleri İle Gönül Köprüleri Oluşturmak

İslam dininin şefkat ve merhamet temel tabanlı ortaya çıkan ve harmanlanan adalet anlayışını, İslam dininin tüm güzelliklerini, ulaşabildiği tüm insanlara anlatmayı hedefine koyan Diyanet Radyo, mezhep ile meşrep farkı gözetmeksizin, siyasi görüşlerin ve insani düşüncelerin içine girmeksizin yolunu İslam ile çizmeyi planlamaktadır. Kısır çekişmelerin uzağında kalmayı ilke edinmektedir. Toplumun tüm kesimlerini, İslam ortak paydası ile kucaklamayı hedefine koyan diyanet radyo toplumun tüm paydaşlarını kucaklayıcı ve kuşatıcı yayın yapmayı benimsemektedir. Toplum ahlakını umursayan ve buna dikkat eden bir yayın politikası güden radyo, toplumsal temel tabanlı duyarlılığın da artırılmasına çabalamaktadır. Türk dilinin en doğru şekliyle kullanılması adına da gerekli özeni ve önemi vermektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Diyanet Radyo, aynı kuruma ait kardeş yayın organı Diyanet Kur'an Radyo ile de ülke insanlarına hizmet vermektedir. Kuran tilaveti konusunda faaliyetlerini sürdüren bu kardeş radyonun yanı sıra, Risalet Radyo da Diyanet İşlerinin bir diğer hizmet sunduğu radyodur.

Diyanet Radyo Yayın Akışı

Haftanın her günü yayın yapan Diyanet Radyo, sabah saat 05:00'da yayına başlamaktadır. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile yayına başlayan radyo, Kur'an-ı Kerim'in hoş bir seda ile dinlenilmesinin hemen akabinde, Kur'an Meali seslendirmesi ile yayınını sürdürmektedir. Saatler 07:00'da gösterdiğinde radyoda yerini alan program, Esma-ül Hüsna ve Günün Duasıdır. Allah’ın en güzel isimleri olan Esma-ül Hüsna içinden seçilen isimlerin anlatıldığı program, günün duası bölümü ile son bulmaktadır. Canlı bir şekilde sunulan ve Hayırlı Sabahlar adı verilen program, keyif ve muhabbet endeksli bir tarzı benimsemiştir. Bir buçuk saatlik bir zaman diliminde yayın yapan program, gündeme dair haberleri sunmak ve güne önemli haberleri dinlemek isteyenler adına planlanmıştır. Akabinde Benim Hikâyem ve Radyo Kitaplığı gibi programlar, yayın akışında yer almaktadır. Diyanet Radyo programlarından bazıları arasında, Günlerin Gölgeleri, Kelime Hazinemiz, İste Dinle, Hadislerle İslam, Okuma Notları, Radyo Hastanesi, Din ve Hayat, Orası Neresi, Darbı Mesel, Kur'an Dostları, Nüktedan, Radyo Mikrofonu, 5+1 Yarışma Programı, Canlı olarak sunulan Hayırlı Akşamlar, Günlerin Gölgeleri, İbâdât, La Mekân, Günün Duası ve Ezgi İlahi adındaki programlar yer almaktadır. Diyanet Radyo, Kuzey Kıbrıs'da, 92.6 ve 97.5 frekanslarından yayın yapmaktadır. İstanbul ilinde 98.0 frekansından yayın yapan radyo, Ankara'dan 94.6, İzmir ilinde ise 98.8 frekanslarından yayın yapmaktadır. Adana ilinde 98.7, Balıkesir’de ise 99.6 frekansından yayınlarını sürdürmektedir. Antalya frekansı ise 95.8'dir.
Radyo Dinle: https://www.radyodinle.one

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.