1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Dinçer: Öğretmenlerimize güvenin

Dinçer: Öğretmenlerimize güvenin

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, norm kadro fazlası öğretmenlerin ihtiyaç duyulan okullara dağıtıldığını belirterek, "Bizim bir öğretmenimiz en az bir diğer öğretmenimiz kadar değerli ve başarılıdır." dedi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, norm kadro fazlası öğretmenlerin ihtiyaç duyulan okullara dağıtıldığını belirterek, “Bu yıl yaptığımız bu değişikliklerden kaynaklanan ufak tefek farklılıklar, aksamalar ve öğrenci velilerinin arzu etmediği durumlar olabilir. Bizim her öğretmenimiz başarılıdır. Bu yapılan uygulamaya da bizim mecbur olduğumuzu anlayıp, kabullenmeliler, bizi anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyorum” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Burdur Ercan Akın Fen Lisesi'nin açılışına katılmak üzere Burdur'a geldi. Burdur programı kapsamında ilk olarak Burdur Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Dinçer'i, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz karşıladı. Burdur protokolünü selamlayan Bakan Dinçer, Burdur Valiliği şeref defterini imzaladı.

Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, ziyarette Burdur'un Burdur'un son 5 yılda SBS ve YGS'de Türkiye birinciliği elde ettiğini hatırlattı. Burdur'un eğitimde marka şehir olduğunu ifade eden Bakan Dinçer, “Bugün Anadolu'muzun küçük ve özellikle de benim memleketim Karaman'a benzeyen Burdur'dayız. Hem bazı okullarımızın resmi açılışını hem de Burdur'un bütün performansına ve başarısına rağmen eğitim durumlarını gözden geçireceğiz. Burdur ülkemizde eğitim alt yapısı itibariyle Türkiye ortalamalarının çok üzerinde bir imkan sahip olan şehirlerimizden, gerek derslik başına kıyaslandığında, gerek öğretmen başına öğrenci imkanıyla kıyaslığında ve teknolojik alt yapı olarak bakıldığında oldukça iyi şartlara sahip illerimizden birisidir. Aynı zamanda birçok ilimizde fiziki alt yapı yeterli olduğunda eğitim başarısı düşük olmasına karşın, Burdur'da eğitim performansı da çok yüksektir. Burada çocuklarımız ulusal ve uluslararası sınavlarda oldukça iyi bir performans gösteriyorlar. Bu bizim için yetmez, biz elimizden geldiği kadar daima sürekli öğrenen bir toplum olma yolunda gitmek istiyoruz. Bakacağız, eksikliklerimiz varsa yeniden bakacağız iyileştireceğiz. Bugün yapacağımız işler hep eğitim konulu olacak önce il ve ilçe müdürlerimizle genel bir toplantı yapacağız daha sonra Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız ile birlikte karşı karşıya kaldığımız sorunları nasıl çözeceğiz diye yeni stratejiler geliştireceğiz” diye konuştu. Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Bakan Dinçer'e Teke Yöresi'nin sembolleri olan Ayşe Kadın ve Ahmet Efe Bez Bebekleri ve ipek dokuma hediye etti.

 

49 BİN TABLET BİLGİSAYAR DAĞITILACAK

Milli Eğitim Bakan Dinçer ve beraberindekiler daha sonra Burdur Burdur Belediye Başkan'ı Sebahattin Akkaya'yı ziyaret etti. Başkan Sebahattin Akkaya, Burdur Belediyesini ilk defa bir Milli Eğitim Bakanı'nın ziyaret ettiğini dile getirerek Bakan Dinçer'e teşekkürlerini sundu.

Burdur'da olmaktan kendisinin de mutluluk duyduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Burdur Valiliği'nde basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeden detaylar paylaştı.

 

Bakan Dinçer: “Burdur çok moral bir il, bence bütün bakanlarımızın bir şekilde buraya gelip, moral depolamalarını tavsiye ederim. Burdur eğitimde çok iyi sonuçlar alan bir ilimiz olduğu için size bir müjde vermek istiyorum. Burdur'daki bütün liselerimize akıllı tahta döşedik. 500'e yakın dersliğimize akıllı tahtalar döşedik. Şimdi akıllı tahtaların daha etkin internet hizmeti alabilmesi için alt yapılarını yaptık. Yakında okullarımızın fiber kablo ile alt yapılarını tamamlayacağız ve böylece her dersliğimizde 10 megabitlik bir internet olacak ve akıllı tahta döşediğimiz okullarda 9. sınıflara tablet bilgisayar vereceğiz. İhalesini yaptık. 4 Aralık itibariyle 49 bin tablet bilgisayar dağıtılacak. Dolayısıyla Burdur o anlamda yeni teknolojik alt yapıya kavuşmuş olacaktır. Gelecek yılda Burdur'da Meslek Liselerinin ve İmam Hatip Okulları'nın lise seviyesindeki dersliklerine akıllı tahtalarımızı döşeyeceğiz. Planlarımız yaptık' dedi.

 

ÖĞRETMENLERİNİZE GÜVENİN

Norm kadro fazlası öğretmenler hakkında konuşan Bakan Dinçer: “ Norm kadro fazlası olan öğretmenlerimiz, il emrinde önceki yıllarda norm fazlası olarak gözüken 33 binden fazla öğretmenimiz vardı. Biz bu yıl eğitim sisteminde öğretmenlerimizden daha fazla yararlanabilmek için norm kadro fazlası öğretmenlerimizi de ihtiyaç duyduğumuz okullara dağıttık. Bu yıl yaptığımız bu değişikliklerden kaynaklanan ufak tefek farklılıklar, aksamalar ve öğrenci velilerinin arzu etmediği durumlar olabilir. Bizim bir öğretmenimiz en az bir diğer öğretmenimiz kadar değerli ve başarılıdır. Bu açıdan bakıldığında çocuklarımızın öğretmenlerinin değişmesi halinde yeni gelecek öğretmenin yine en az önceki kadar başarılı olacağına ve sahip çıkacağına velilerimiz inanmalılar. Bu yapılan uygulamaya da bizim mecbur olduğumuzu anlayıp, kabullenmeliler, bizi anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyorum. Çünkü 33 bin öğretmenimizle biz eğitim etkinliğimizi arttırmış olacağız” dedi

 

ÖĞRETMENLERDEN ANLAYIŞ BEKLENTİSİ

Bakan Dinçer şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl dönem başında yaklaşık 64 bin 600 civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken bu yıl hem geçici görevlendirilmiş öğretmenleri tekrar çağırarak hem de norm fazlası il emrindeki öğretmenleri tekrar görevlerine göndererek ciddi bir verimlilik sağladık. Kamu 1 milyar 200 bin TL'ye yakın tasarruf sağladı ama eğitim verimliliğimiz çok fazla artmaya başladı. Bu yıl ki istihdam ettiğimiz ücretli öğretmen sayısı 12 binler civarına düştü. Üstelik bunun da aşağı yukarı 21 tane yeni seçimlik dersten sonra olmasının ne kadar önemli bir sonuç olması dikkate değer bir durumdur. 21 yeni seçimlik ders onlar için çok sayıda ve farklı alanlarda ihtisaslaşmış öğretmen ve buna karşın ücretli öğretmen istihdamında çok ciddi anlamda düşüş, bizim bu aldığımız tepkilerin eğitim sisteminde ne anlama geldiğini gösteriyor. Velilerimizden, öğretmenlerimizden biz o konuda anlayış ve destek istiyoruz.'

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.