1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dilovası Halkı'ndan Vekiller'e sitem!

Dilovası Halkı'ndan Vekiller'e sitem!

TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri, Dilovası’nda vatandaşları dinledi. Vatandaşların çağrısı ise, “Gelin burada çocuklarınızla bir süre siz oturun” şeklinde oldu

A+A-

İlimizin sanayi kuruluşlarıyla konut alanlarının içiçe girdiği, sanayi kirliliğinden kaynaklanan birçok hastalığın etkisi altında olan ilçesi Dilovası'nda, TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri vatandaşları dinledi. Bazı vatandaşlar milletvekillerine, “Gelin burada çocuklarınızla birlikte siz oturun. Eğer oturabilirseniz, biz de otururuz” dedi. 

 

 

VALİ VE BAŞKAN DA KATILDI

 

 

AKP İstanbul Milletvekili Erol Kaya'nın başkanlığındaki Dilovası Araştırma Komisyonu üyeleri AKP'li Osman Kahveci, Abdurrahim Akdağ, Eşref Taş, Mehmet Hamzaoğlulları, Hüseyin Cemal Akın, Mehmet Öntürk, Zeki Aygün, Muzaffer Çakar, CHP'li milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Kemal Değirmendereli, Melda Onur ve MHP milletvekili Reşat Doğru, Dilovası'na geldi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman'ın da eşlik ettiği komisyon, ilçede bazı incelemelerde bulunduktan sonra belediye binasında siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi. 

 

 

 

YAŞANABİLİR BİR DİLOVASI 

 

 

Araştırma Komisyonu üyelerinin dinlediği Dilovası sakinlerinden, SP ilçe başkan yardımcısı Alaattin Durmuş, yaşanabilir bir Dilovası istediklerini söyledi. Yeni kurulan Kömürcüler OSB'yi istemediklerini belirten Durmuş, “Sizlerden istirham ediyorum. Sizler, ailelerinizi, çocuklarınızı getirip burada bir süre oturun. Oturabiliyorsanız biz de oturalım” dedi. Dilovası Ova Kooperatifi Başkanı Nizamettin Karadağ ise, daha önce de araştırma yapan komisyonun yeni fabrika kurulmaması, kapasite artırımına gidilmemesi yönünde karar alıp tavsiyede bulunmasına rağmen bunan tam tersinin yapıldığını söyledi. Karadağ, “Hemen akabinde kirletici oranı yüksek fabrikalar arka arkaya kuruluyor. Haddehaneler kuruluyor ve bunlar maalesef çok rahatlıkla izin alabiliyor. Liman için likit depolama alanlarının iznini alabiliyor. Maalesef tank alanını genişletebiliyor. Yani burada devletimizin aldığı kararların tersine bir gidişat var. Bunu da açıkçası vatandaşlar olarak anlamakta zorlanıyoruz” diye konuştu. 

 

 

HANİ ŞEFTALİ YİYECEKTİK?

 

 

Dilovası Ağrılılar Derneği Başkanı Ömer Yıldırım da bölgenin yeşillendirilerek yaşanabilir hale getirilmesi gerekirken, korunması gereken alanların yok edildiğini, Kocaeli'nin yanı sıra İstanbul'un bir bölümünden getirilen çöplerin döküldüğü bir depolama alanı kurulduğunu belirtti. Yıldırım, “Büyükşehir Belediye Başkanı'nın bu kent için bir sözü vardı. Özellikle bunu söylemek istiyorum. 'Şeftali bahçeleri kurup şeftali yiyeceğiz' demişti. Ama ayva bile yiyemiyoruz” dedi. 

 

 

 

TOPACA: TEDBİRLER ALIYORUZ

 

 

Ardından söz alan vali Ercan Topaca, Kömürcüler OSB'den ilçe sakinlerinin hiç bir şekilde zarar görmeyeceğini söyledi. Topaca, “Arkadaşlarımız bu iş dünyada en güzel nerede yapılıyor gidip baktılar. Diğer işlerde bize nasıl güveniyorsanız, burada da güvenin. Sizin aleyhinize, sizin zararınıza olacak bir şeye ben, arkadaşlarım, başkanımız, vekillerimiz ile hep beraber kesinlikle izin vermeyiz. Her şeyi her yönüyle kontrol etmek mümkün değil. Her fabrikanın başına, her bacanın başına polis dikemezsiniz. Ama tedbirlerini alıyoruz” dedi. 

 

 

CEBİMİZE ATACAK HALİMİZ YOK

 

 

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ise konuşmasında, çöp depolama alanıyla ilgili olarak bir söz vermediğini belirterek, “Hemen alıp o çöpü cebimize atacak halimiz yok. Bu çöp depolama alanları zaten belli bir yıl kullanılıyor, sonra üzeri toprak ile örtülüyor. Ondan sonra şeftali bahçesi de yapabiliriz. Kiraz bahçesi de yapabiliriz. Biz şu anda çöpümüzü bir yerde depolamak zorundayız. Yarın başka yerde depolama alanı yapılır, Dilovası'nın çöpü bu kez oraya götürülüp dökülür" diye konuştu.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.