1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dijital kimlikte sona gelindi

Dijital kimlikte sona gelindi

Digital kimlik çalışmalarında sona gelindi. e-ID Program&Kamu Sertifikasyon Merkezi Yöneticisi Dr. Oktay Adlıer, "Yeni çipli kimliklerin vatandaşlara dağıtılmasına hazırız." dedi.

A+A-

 

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi, Bilgi ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) bünyesinde Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) geliştirildi. e-ID Program&Kamu Sertifikasyon Merkezi Yöneticisi Dr. Oktay Adalıer, en ideal yaygınlaştırma süresinin, vatandaş memnuniyeti, maliyet ve yönetim perspektiflerinden değerlendirildiğinde 3 yıl olarak belirlendiğine dikkat çekerek, ülke geneline kimlik kartı dağıtımından sorumlu kurum olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün tüm birimlerinin, yaygınlaştırma aşamasına geçebilmesi için bir geçiş süreci öngörüldüğünü söyledi. Bu geçişin öngörülen süresinin 1 yıl olduğunu vurgulayan Adalıer, "Dolayısıyla yaygınlaştırma aşamasının 3 yıllık dağıtım ve yaygınlaştırmaya geçişin 1 yıl düşünülmesiyle toplam 1+3 yıl olması öngörülmüştür" dedi. 

 

 

 

BU KART HER ALANDA KULLANILACAK

 

 

Vatandaş, farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan elektronik ortamda kimlik doğrulama yapılabileceğini anlatan Adalıer, konuşmasında şunları söyledi:  "T.C. kimlik kartı ile tek kart-tek şifre dönemine geçilecektir. Her alanda bu kart kullanılacaktır (Hastane, banka, noter, internet gibi) Kredi kartları hariç. kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir. e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri ) kimlik kartı ile güvenli bir şekilde erişilebilecektir. Kimlik kartıyla e-imza kullanılabilecektir. Kimlik kartı vizesiz gidilen ülkelerde seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir, elektronik pasaport özelliğine sahiptir. Ancak, VISA gerektiren ülkeler için elektronik pasaport alınması ihtiyacı bulunmaktadır."

 

 

 

ÖZGÜN AKILLI BİR KART

 

 

Adalıer, kimliğin özelliklerine ilişkin olarak şunları söyledi: "T.C. kimlik kartının görsel tasarımı yapılmış ve üzerinde bulunacak güvenlik tedbirleri belirlenerek bunların kart üzerinde uygulaması gerçekleştirilmiştir. Özgün bir akıllı kart yongası geliştirilmiştir. Milli Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) geliştirilmiş ve "Ortak Kriterler Belgesi'' alınmıştır. Milli bir Kart Yönetim ve Dağıtım Sistemi geliştirilmiştir. Bir milli kimlik doğrulama sistemi geliştirilmiştir. E-Kimlik kartı, vatandaş tarafından standart kart okuyucularla kullanılabilecek olmasına rağmen kamusal kullanım amacıyla Güvenli Kart Erişim Cihazları (Kurumsal, Bireysel, Kiosk, Mobil) geliştirilmiş, prototip üretimleri yapılmış ve endüstrileşmeye esas dosyaları hazırlanmıştır. TÜBİTAK tarafından daha önce geliştirilen Milli Açık Anahtar Altyapısı bu projede de kullanılacak şekilde revize edilmiştir."

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.