1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de perdelerini açıyor

Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de perdelerini açıyor

Yeni tiyatro sezonunda ilk turda 31 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak.

A+A-

Yeni tiyatro sezonunda ilk turda 31 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Tüm zamanların yazarı William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’inden, Türk Edebiyatının usta kalemi Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’ına, ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’un ‘Anna Karenina’sından, Turgut Özakman’ın ‘Bir Şehnaz Oyun’una, Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ndan, ünlü Amerikalı yazar John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ına birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Perdelerin açılmasına sayılı günler kala prova çalışmalarını hızlandıran sanatçılar ise yeni sezonda düşündüren, düşündürürken eğlendiren renkli oyunlar sunacaklarını söylüyor.

Provalarda kostümsüz ve doğal halleriyle oldukça renkli görüntüler oluşturan sanatçılar, sezonun açılmasını ve seyircilerin sahneleri doldurmasını heyecanla beklediklerini belirtiyor.

Ankara sahnelerinde 7 Yeni oyun

Yeni sezonda, yerli ve yabancı yaklaşık 160 oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları, bu sezon 100’e yakın yerli eseri tiyatroseverlerle buluşturacak.

Devlet Tiyatrolarının ilk tur repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak.

‘İkinci Katil’, ‘Osmancık’, ‘Şempanzeler’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Muhteşem Diva’, ‘İhanet’ ve ‘Anna Karenina’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

‘Yedi Kocalı Hürmüz’ Altındağ Tiyatrosunda, ‘Osmancık’ ve ‘Ana Karenina’ Cüneyt Gökçer Sahnesinde, ‘Muhteşem Diva’ ve ‘İhanet’ Küçük Tiyatroda, ‘Şempanzeler’ Şinasi Sahnesinde ve ‘İkinci Katil’ Akün Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

Sonu merakla beklenen oyun: Şempanzeler

Ankara Devlet Tiyatrosunun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan oldukça merak uyandıran Simon Block’un yazdığı ‘Şempanzeler’ isimli oyun Devlet Tiyatrolarının güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Sinan Pekinton’un yönettiği oyun prömiyerini 10 Ekim’de yapacak.

Oyun, sıradan bir cumartesi günü evli bir çiftin evine gelen iki tane pazarlama elemanının, mutlu görünen aile yapısını iş dünyasının acımasızlığıyla nasıl bozduğunu gözler önüne seriyor.

Seyircinin oyunu izlerken empati yapmasını amaçladıklarını belirten Pekinton, bir çift oyunu izlediği zaman bizim evde de böyle olabiliyor duygusunu tattırmak istediklerini ifade etti.

Pekinton, son olarak oyunun ana cümlesini hatırlatarak ‘Hepimiz gerginiz çünkü ne olacağını bilmiyoruz’ dedi.

Zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman: Anna Karenina

Ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasikleşmiş eseri ‘Anna Karenina’ Rusya’nın 1873-1877 yılları arasındaki döneminde yaşanan aşk hikayesini Rusya’nın tarihiyle eş zamanlı anlatıyor. Yönetmenliğini İpek Atagün Gezener’in yaptığı oyun 31 Ekim’de prömiyer yapacak.

Oyuna tam bir aşk hikayesi demenin yanlışlığına dikkat çeken Gezener, oyunun aşk hikayesi ekseninde Rusya’nın o dönemini çok iyi anlattığını söylüyor. Oyunu hareket tiyatrosu niteliğinde yapmaya çalıştıklarını da vurgulayan Gezener, ‘sonuçta bin sayfalık bir eser ve bunu tiyatro olarak oynamaya kalktığımızda çok uzun sürer. Biz de sanatçı arkadaşlarımızla oyunu daha hareketli hale getirdik’ dedi.

Oyun, 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülüyor.

Ankara’nın bir diğer oyunu: Osmancık

Türk Edebiyatının usta kalemi Tarık Buğra’nın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim’de yapacak olan ‘Osmancık’ı Adnan Erbaş yönetiyor. Oyun, Osmanlının kuruluş dönemini ve Osman Gazi’nin Osmancık’tan -yani genç bir delikanlıdan- Şeyh Edebali’nin yönlendirmeleriyle cihana hükmeden bir devleti kuran bir düşünce adamına dönüşüm sürecini sahneye taşıyacak.

Yeni sezonun iddialı oyunlarından ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ ise kişilerin ve olayların gülünç ve eğlendirici yönlerini ön plana çıkartacak. Türk mizahının önemli isimlerinden Sadık Şendil tarafından yazılan oyun 19 Ekim’de prömiyer yapacak.

Barış Erdek’in yönettiği ‘İkinci Katil’, Özen Yula’nın yönettiği ‘İhanet’ ile Funda Mete’nin yönettiği ‘Muhteşem Diva’ Ankara Devlet Tiyatrosunun bir diğer iddialı oyunlarından.

‘Muhteşem Diva’ prömiyerini 20 Ekim’de, ‘İhanet’ 10 Ekim’de yaparken ‘İkinci Katil’ oyununun prömiyer tarihi ise 3 Ekim.

İstanbul Devlet Tiyatrosu 5 yeni oyunla sezona ‘merhaba’ diyecek

Yeni sezonda 5 yeni oyunla perde açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in daveti üzerine İstanbul’a gelen Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Müdürü Dejan Projkovski de William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’ adlı oyununu 10 Ekim’de sahneye taşıyacak.

Karmakarışık bir kahkaha tufanı olan Ray Cooney’in yazdığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyacağı ‘Karmakarışık’ 7 Kasım’da izleyenleri kahkahaya boğacak.

‘Bayrak’, ‘Günün Çorbası’ ve ‘Avrupa’ İstanbul seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

Bölgelerdeki yeni oyunlar

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in yönettiği ‘Öfkeyle Bak Geriye’ ve ‘Sandalım Kıyıya Bağlı’ adlı oyunların İzmir’de prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları; Bursa’da ‘Köprüdeki Adam’ı, ‘Antrikot’u ve ‘Puntila Ağa ve Uşağı Matti’yi, Adana’da ‘Fareler ve İnsanlar’ı, Diyarbakır’da ‘İki Bavul Dolusu’nu, ‘Savaş Alanı Gibi Kadın’ı ve Bir Şehnaz Oyun’u, Konya’da ‘Elmadaki Barış’ı ve ‘Bit Yeniği’ni, Erzurum’da ‘Pinokyo’yu ve ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’nı, Van’da ‘Nikah Kağıdı’nı ve ‘Zambak Limanı’nı, Sivas’ta ‘Leyla ile Mecnun’u, Antalya’da ‘Deli Dumrul’u ve ‘Riviera’yı ve Trabzon’da ‘Leblebici Horhor’u seyirciyle buluşturacak.

Bilet Fiyatlarında Güncellemeye Gidildi

Öte yandan 2 Ocak 2010'dan bu yana oyunların bilet fiyatlarında artış yapmayan Devlet Tiyatroları, yeni sezonla temsil edilecek büyük oyunları, müzikal oyunlar ve çocuk oyunlarının bilet fiyatlarını yeniden belirledi.

Buna göre,1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere bilet fiyatları, Ankara, İstanbul ve İzmir'de büyük oyunlarında tam 15, indirimli 9 lira, müzikal oyunlarda tam 22 lira 50, indirimli 13 lira 50 kuruş, çocuk oyunlarında her yer 6 lira olarak uygulanacak.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.