1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dev proje Gebze'ye yarayacak!

Dev proje Gebze'ye yarayacak!

Kartal’dan Gebze’ye 4.5 milyonluk bir nüfusa hizmet edecek nitelikli iş gücünü barındıran bir ticaret merkezinin oluşturulması hedefleniyor.

A+A-

Projelerden biri hayata geçti diğeri gün sayıyor. Bölgede fiyatlar ise şimdiden iki katına çıktı bile. Ancak asıl patlama, bekleyen ikinci projenin hayata geçmesinden sonra yaşanacak. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Kartal’ın geleceğinin çok parlak olduğunu iddia etmek için uzman veya kahin olmaya gerek yok. Bölgede yapılan ve açılışına sayılı günler kalan Dünyanın en büyük adalet sarayı ve Kartal’ı Doğu İstanbul’un ticaret merkezi haline dönüştürecek olan Kartal Kentsel Dönüşüm projesi bu iddiayı ortaya atmak için fazlasıyla yetiyor.

 

 

ANADOLU YAKASI YÜKSELİYOR

 

 

Hali hazırda son rötuşları devam eden ve Anadolu Yakası’ndaki tüm adliyeleri tek çatı altında toplayacak olan Kartal Adliye Sarayı bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını şimdiden ikiye katlarken, bölgede lüks konut projeleri de ardı ardına yükselmeye başladı. Hayata geçirilecek 10’un üstündeki proje ise gün sayıyor. Yaşanan bu hareketliliği gören yatırımcılar da bölgede harıl harıl arazi arıyor. Ancak Kartal asıl dopingini Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi’nden yani diğer bir adıyla da ‘Doğu İstanbul Ticaret Merkezi’nden alacak. İlk defa 2005’de ortaya atılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında yapılan uluslararası yarışmada birinci olan Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid’in tasarladığı proje ile hayata geçirilmesi planlanan ama yapılan itirazlardan dolayı 2012 yılına kadar sarkan Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi planlar üzerinde gerçekleştirilen tadilatlardan sonra nihayet çok yakında askıya çıkıyor. 

 

 

ANADOLU YAKASININ YENİ TİCARET MERKEZİ OLACAK 

 

 

Toplamda 360 hektarlık bir alanı kapsayan 5 milyar dolar maliyetli dev proje ile Taksim, Levent, Maslak gibi merkezi iş alanlarına alternatif olarak Anadolu Yakası’nda Kartal’dan Gebze’ye 4.5 milyonluk bir nüfusa hizmet edecek nitelikli iş gücünü barındıran bir ticaret merkezinin oluşturulması hedefleniyor. 

Proje ile bölgedeki yüzlerce fabrikalık sanayi alanı kent dışına taşınacak, yerlerine hizmet sektörünün bulunduğu binalar inşa edilecek. Proje tamamlandıktan sonra 100 bin üst düzey hizmet sektörü çalışanı iş başı yapabilecek. Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ile bölgede, coğrafyaya uygun şekilde yükselip alçalan binalar yapılacak. Kartal ve Pendik için geometrik şekillerden oluşan yeni mimari ağ, balıkçı ağı ya da timsah derisini andıracak. 

 

 

MALTEPE, TUZLA, PENDİK VE GEBZE'DE PASTADAN PAY ALACAK 

 

 

Dönüşüm ile birlikte bölgeye ciddi bir yatırımın geleceği hesaplanırken, yaşanacak gelişim çevre ilçeleri de hareketlendirecek. Kartal’ın yanı sıra Maltepe, Tuzla, Pendik, Gebze bölgesi gibi yakın ilçelerde dönüşümün getireceği konut talebinden payını alacak. Projede 100 bin kişinin çalışacağı düşünülüp hesaba çalışanların aileleri de eklendiğinde yüz binlerce kişinin bölgeye yerleşmesi bekleniyor. Bu talebi tek başına Kartal’ın mevcut konut stoku kaldıramayacağı için civar ilçelerde de talebi karşılamak için alternatif konut projeleri yükselecek. 

 

 

PROJE ASKIYA ÇIKIYOR! 

 

1/5000 nazır imar planı ile 1/1000 uygulama imar planlarının hazırlandığını ve 1/ 1000 planların yakında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından onaylanıp Kartal Belediyesi’nde askıya çıkacağını dile getiren Kartal Kentsel Dönüşüm Derneği ( Kartal-KentDer ) Genel Müdürü Ahmet Piker; 

‘’ 2005’den beri konuşulan bu proje maalesef bir takım talihsizliklerden ötürü 2012 yılına kadar sarktı. Daha da uzamasını istemiyoruz açıkçası. Çünkü söz konusu bölgede vakti zamanında 80 bin kişi çalışıyordu şimdi toplasanız 8-10 bin kişi çalışmıyor ve her geçen gün bölge terk edilmiş Amerikan kasabalarına benzemeye başlıyor. Böyle bir şeyi ne Kartal ne de Kartallı hak ediyor. O yüzden planların askıya çıktıktan sonra vakit kaybedilmeden bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor’’ dedi.

 

 

NERELER DÖNÜŞECEK? 

 

E-5 üzerindeki Kartal Kavşağının çevresindeki ve kavşaktan aşağıya doğru denize kadar ( Sahildeki kum ocaklarına ) uzanan eski sanayi alanın dönüşüme uğrayacağını söyleyen Piker, dönüşümün öncelikli olarak sanayi alanlarında olacağını konut alanlarında ise mülk sahiplerinin kendi başlarına veya çevresindeki mülk sahipleri ile birlikte yada anlaşacakları yatırımcılar yoluyla projelerini geliştirebileceklerini söyledi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.