1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DEV FABRİKA İCRADAN SATILIK

DEV FABRİKA İCRADAN SATILIK

Borç batağına giren dev fabrikanın batış ibretlik sebebi

A+A-

Dünyanın en büyük 10 traktör üreticisi içindeyken vârisler arasındaki miras kavgası yüzünden iflas eden Uzel Makine'nin Eyüp Rami'de bulunan traktör fabrikası, borçları nedeniyle icradan satışa çıkarıldı. Habertürk gazetesinden Şefik Dinç'in haberine göre, fabrika ve içindeki ekipmanların yanı sıra fabrikaya ait 4 ayrı taşınmaz ile 3 bina, 382 milyon 772 bin TL bedelle açık artırma usulüyle satılacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ

Traktör ve diğer zirai makine üretiminde bir dönem dünyanın en büyük 10 firması arasında olan Uzel Holding, 1937'de Ahmet Uzel tarafından kuruldu. Ahmet Uzel'in 5 Ekim 1998'de ölmesinin ardından tüm miras, 4 eşit oranda eşi Türkan Uzel ile oğulları İbrahim Önder Uzel, Ahmet Serdar Uzel ve kızı Şafak Kibar'a kaldı. Ancak 2006'da anne ile çocukları arasında başlayan ve uzun yıllar devam eden miras kavgası şirketi olumsuz etkiledi. Aile üyelerinin birbirlerine karşılıklı davalar açtıkları süreç sonunda şirket iflas etti. Şirketin borçlarının ödenmesi için önce Rami'de bulunan ve fabrikanın da üzerinde yer aldığı arazinin bir kısmı satıldı.

ÇARE OLMADI

Ancak yine de borçlar bitmedi. Aralarında işçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi, şirket ve kurum, alacaklarını tahsil etmek için peş peşe davalar açtı. Davaların kesinleşmesinden sonra alacaklılar icraya başvurdu ve ailenin taşınmazlarıyla ilgili satış kararı alındı.

YALI VE DAİREDEN SONRA FABRİKA DA SATIŞA ÇIKARILDI

Aileye ait olan Boğaz'da bir yalı ile Harbiye'de bir daire de yine borçlar nedeniyle satışa çıkarılmış, ancak aile 70 milyon TL bedel biçilen yalının satı- şını borcu ödeyerek durdurmuştu. Son olarak ailenin en önemli mal varlığı olan fabrika ve üzerindeki arazi İstanbul 10. İcra Müdürlüğü tarafından satışa çıkarıldı. Eyüp Rami'deki traktör fabrikası ve içindeki ekipmanların yanı sıra fabrikaya ait 4 ayrı taşınmaz ile 3 bina, 382 milyon 772 bin TL bedelle, 13 Kasım saat 10.00'da İstanbul 10. İcra Müdürlüğü'nde açık artırma usulüyle satılacak.

İŞTE O TAŞINMAZLAR VE SATIŞ BEDELLERİ:

1- Fabrika binası (13 bin 928 metrekare)- 41 milyon 784 bin TL 
2- Bahçeli fabrika binası ve müştemilatı (20 bin 274 metrekare)-60 milyon 822 bin TL 
3- Depo ve 3 adet bina (54 bin 298 metrekare)- 226 milyon 199 bin TL 
4- Tarla vasıflı arazi (5 bin 47 metrekare)- 20 milyon 234 bin TL 
5- Makine, ekipman ve teçhizat 33 milyon 732 bin TL

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.