1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dermatit Nedir ? Dermatit Tedavisi Nasıl Olur?
Dermatit Nedir ? Dermatit Tedavisi Nasıl Olur?

Dermatit Nedir ? Dermatit Tedavisi Nasıl Olur?

Dermatit hastalığı ve dolayısıyla dermatit tedavisi ile bir cildiye doktoruna müracaat edenlerin en büyük şikayeti şüphesiz derideki iltihaplar.

A+A-

Dermatit hastalığı ve dolayısıyla dermatit tedavisi ile bir cildiye doktoruna müracaat edenlerin en büyük şikayeti şüphesiz derideki iltihaplar. Zaten dermatit hastlığının en büyük belirtisi de deride sebep olduğu bu iltihaplı yapı. Dermatit hastalığının birden fazla çeşidi olsa da hepsinde tetikleyicinin bir alerjene karşı verilen vücut reaksiyonu olduğunu söylemek mümkün. İşin içinde iltihap olunca bir cildiye doktoru ziyareti yapmak da çok daha önemli bir hal alıyor. Bu nedenle bu yazımızda dermatit ve dermatit tedavisi ile ilgili vereceğimiz bilgilerin ışığında bir cildiye doktorunu da ziyaret etmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Dermatit tedavisi ile ilgili bilgilere geçmeden önce dermatit hastalığının çeşitlerini hakkında bilgi vermek gerekirse;

Kontakt Dermatit

İsminden de anlaşılacağı üzere kontakt dermatit derinin bir alerjen veya tahriş edici madde ile kontakt yani temas kurmasından kaynaklanan bir türüdür. Bir cildiye doktoru tarafından en çok karşılaşılan dermatit türlerinden biri kontakt dermatittir. Zira bu dermatit türünün tetikleyicileri günlük hayatta birçok insanın kullandığı maddelerdir.

  • Deterjan

  • Sabun

  • Parfüm ve Esanslar

  • Dezenfektanlar

  • Çimento

  • Hardal ve orman asması

 

Yukarıda listelenen maddeler genelde kontaktdermatit tedavisi ihtiyacı duyulmasına yol açan maddeler olarak ortaya çıkıyor.

Atopik Dermatit

Atopik dermatit olarak bilinen dermatit türü aslında çok da yabancı olmadığımız bir hastalık olan egzamanın diğer adı. Bu tür bir dermatit için decildiye doktoruna muayene olmamızı gerektiren yaygın deri hastalıkların başında geliyor diyebiliriz. Atopik dermatit de diğer dermatit türleri gibi vücudun verdiği alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkıyor. Bu dermatit türünün tetikleyicileri genellikle bazı yemekler veya çevresel faktörler olabiliyor.Atopik bir alerji türü olduğundan egzama da alerjene deri teması olmasa da kendini gösterme özelliği vardır.

Bununla birlikte kurdeşen tedavisi de dermatit türlerinin neticesinde uygulanabilir.

Nörodermatit

Nörodermatit derinin hemen altındaki sinir uçlarının sebep olduğu ve genelde stresli durumlarda ortaya çıkan aşırı kaşınma hissi ve buna bağlı oluşan yaralara verilen isimdir. Buradaki alerjik tetikleyicinin de yaşadığınız stres olduğunu söyleyebiliriz.Sebepleri ve derideki izleri ile kurdeşen tedavisine benzer süreçlere sahip bir türdür.

Statiz Dermatit

Varisli damarların kan dolaşımını bacaklardan kalbe doğru çekmesi neticesinde deride oluşan benzer yara ve izler şeklinde görülen bir dermatit türüdür.

En sık görülen çeşitlerinden bazılarını anlattığımız dermatit tedavisi için yapılması gereken en önemli şey yukarıda sıkça adı geçen maddeler karşı alerjik reaksiyonunuz olup olmadığına göre dikkatli hareket etmek olmalıdır. Eğer anlatılan belirtileri sizi rahatsız edecek derecede görüyorsanız bir cildiye doktorunu ziyaret etmeniz en iyi dermatit ve kurdeşentedavisini almak adına tek çözümdür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.