1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Deprem konusunda herkes suçlu"
"Deprem konusunda herkes suçlu"

"Deprem konusunda herkes suçlu"

GKD tarafından organize edilen söyleşide konuşan AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker kendisinin de depremde enkaz altında kaldığını belirterek, “Belediyelerden halka, halktan mühendise kadar herkes deprem konusunda suçlu” dedi.

A+A-

 

 

Genç Kocaelililer Derneği tarafından önceki akşam dernek lokalinde bir söyleşi düzenlendi. Düzenlenen söyleşiye AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özok, Genç Kocaelililer Derneği Başkanı Ayhan Vural, KYÖD Başkanı Hakan Tanta, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Aykut Bozkurt, İKM Başkanı Murat Barış, Kent Konut Genel Müdür Yardımcısı Ali Alp Aslan ve GKD üyeleri katıldı. Düzenlenen söyleşi programının açılış konuşmasını GKD Başkanı Ayhan Vural yaptı. Vural yaptığı konuşmada derneklerini bir platform olarak gördüklerini söyledi. Deprem konusunda kısa bir konuşma yapan Vural, “Hükümetimiz 400 milyar dolar bütçeli olacağı söylenen 8 ili kapsayan deprem riski taşıyan, bina stokunu değiştirmeyi hedefleyen bir projeyi başlatma arifesindedir. Bu 8 ilden bir tanesi de biziz. Tabi bu projeyi hayata geçirirsek kentimizde de önemli değişiklikler yaşanacaktır” dedi.

 

'RİSK ANALİZLERİ ÇIKARDIK'

Programa katılan Nevzat Doğan ise belediye olarak deprem risk analizleri çıkardıklarını söyleyerek, “Yaşadığımız depremde ders çıkarmak adına belediye olarak çalışmalarımı tüm hızıyla devam ediyor. Akmeşe’den Saraybahçe’ye kadar tüm binalarda, alanlarda deprem risk analizleri çıkarıyoruz. Bu analizlere göre kamu binaları ya da özel bina sahiplerini uyarıyoruz. Yaşadığımız depremden ders çıkarmamız gerekir derken hala belediye olarak kaçak yapılara karşı mücadele ediyoruz. Çok üzülüyoruz ama kaçak yapıları yıkmak zorunda kalıyoruz. Belediye olarak kaçak bahçe duvarına bile izin vermiyoruz. Bunu yaparken biz halkın güvenliğini düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

İDEOLOJİLERİNE GÖRE ÇALIŞIYORLAR

Deprem konusunda hazırlanan sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştiren İlyas Şeker, “GKD’nin böyle bir etkinlik düzenlemesi beni çok sevindirdi. STÖ’ler ve Oda’lar genelde kendi ideolojilerine göre konular seçiyorlar. Mesela muhalif bir kurum iktidarı eleştirmek için değişik bir bakış açısıyla konuyu ele alabiliyor. Ama biz bu akşam toplumun ortak noktası olan depremi konuşacağız” dedi.

 

'PLANLAMA OLMALI'

Ayrıca Yüksek Harita Mühendisi olan İlyas Şeker deprem konusunda açıklamalarda bulunarak, “Bende 99 yılında depremi yaşadım. 1 buçuk saat enkaz altında kaldı. O depremi yaşadığım zaman bazı şeyleri fark ettim. Yan yatıp hiçbirşey olmayan binanın mesela zemin etütü yapılmadan kurulduğunu öğrendik. Bana göre yerleşim alanlarının ve sanayi alanlarının imarlarının planlamalara göre verilmesi gerekir. Planlama bizce çok önemli. Yaşamak için tarım ve orman çok önemli. Eğer bu dengeleri sağlayamazsak oksijensiz kalırız. Sanayi de bence çok önemli ama doğanın dengesi daha önemli” dedi.

 

HERKESİ SUÇLADI

Deprem konusunda hiç kimsenin konuyu önemsemediğini söyleyen Şeker, “İnşaat Mühendisleri Odası Ankara’da bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamalarında Kütahya’da yaşanan depremde hasar oluşmayan binanın kendi mühendisleri tarafından projelendirdiğini belirterek bu mühendise teşekkür ettiler. Bu belediyenin Ömerağa mahallesinde ki çöpü alması ve Ömerağa mahallesinde ki çöpü aldığı için teşekkür edilmesine benziyor. Peki ya İzmit…! Bu zaten o mühendisin bir görevi. Neden teşekkür etme ihtiyacı duyuyorlar ki? Bunun dışında halkımızda suçlu. Kaçak kat çıkmak isteyen belediye başkanına seçim zamanı gidip tehdit ediyor ve imar alıyordu. Şimdi sistem oturduğu için bu konuda azalma görülüyor. Belediyeler ise kaçak yapılara izinler vererek bu hatalara ön ayak olmuşlardı. Şimdi belediyelerde de ciddi anlamda bir önemseme görüyoruz. Ama şunu söylemek istiyorum, herkesin yaşadığımız depremden bir ders çıkarması gerekir ve üzerine düşeni yapmalı" dedi. 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.