1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Deniz Süpürgeleri görev başında!

Deniz Süpürgeleri görev başında!

Deniz süpürgelerinde kullanılan ekipmanlar için acil müdahale konteynerleri oluşturuldu.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi’ndeki yüzer halde bulunan ve birikinti yapan katı ve sıvı atıkların temizlenmesi için Deniz Süpürgeleri ile hizmet veriyor. Deniz süpürgeleri, üzerinde bulundurduğu deniz kirliliği acil müdahale ekipmanları sayesinde deniz yüzeyinde oluşabilecek petrol ve petrol türevi kirlenmelere de müdahale edebiliyor.

 

 

 

BÜYÜK DEĞİŞİM

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi Körfez’i 30 yıl aradan sonra yelken, yüzme, balık tutma yarışları yapılan bir deniz haline dönüştüren çalışmalarına devam ediyor. Bu başarıyı arıtma tesisleri, denetim ve temizleme araçları gibi projeler ile kazanan Büyükşehir deniz yüzeyinde bulunan atıkların toplanması için deniz süpürgeleri ile kent genelinde temizlik çalışmaları yapıyor. Deniz Süpürgeleri denizlerdeki katı ve sıvı atıkların toplanarak suyun kalitesine ve çevreye verilen zararların en aza indirilmesi sağlanıyor.

 

 

 

YENİ UYGULAMA

 

 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından acil müdahale gerektiren olası kirlilik vakalarına daha etkin müdahale edebilmek ve kirlenme tehlikesini ortadan kaldırarak kirlenmeyi azaltmak, sınırlamak ve gidermede kullanılmak üzere “Deniz Kirliliği Acil Müdahale Konteynerleri” oluşturuldu. İçinde gerekli önlemleri sağlamak için kullanılan deniz kirliliği acil müdahale ekipmanların bulunduğu “Deniz Kirliliği Acil Müdahale Konteynerlerı” ile denizde meydana gelebilecek her türlü petrol ve petrol türevi kirlenmelerin önüne geçilebilecek.

 

 

 

ACİL MÜDAHALEDE

 

 

2007 yılı Ağustos ayından itibaren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından hizmet veren Deniz Süpürgelerinin bünyesinde kullanılacak ekipmanların çok çeşitli görevleri bulunuyor. Deniz Kirliliği Acil Müdahale Konteynerlerı’nda deniz bariyeri, petrol ve yağ emici sosis bariyer, petrol ve yağ emici ped ile skimmer cihazı hazır şekilde bekletiliyor. Bu ekipmanlar, acil müdahale gerektirebilecek deniz kirliliklerine direk müdahalede bulunmak üzere deniz süpürgeleri tarafından kullanılacak.

 

 

 

ATIKLARIN YAYILMAMASI VE TOPLANMASI İÇİN

 

 

Deniz temizliği için çok önemli bir görevi yerine getiren Deniz Süpürgeleri her hangi bir sıvı atık dağılımı sırasında yayılımı önlemek amacı ile bariyer kullanabiliyor. Deniz bariyeri, atıkların dağılmadan hapsedilmesini sağlıyor. Böylece deniz canlıları ve dolaylı olarak da besin zinciri olarak insanlara olan zararı engelleniyor. Bariyerin içine hapsedilen kirlilik deniz yüzeyinden skimmer cihazı ile toplanıyor. Sorbent Bom ve Sorbent Ped adı verilen malzemeler ise bariyerin içindeki petrol türevi kirliliği emme görevini üstleniyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.