1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: Kardeşlik Hukukumuz Yok, Hesabı Sorulacak

Demirtaş: Kardeşlik Hukukumuz Yok, Hesabı Sorulacak

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Sorumlusu HDP" diyen AKP'lilerle ilgili "Biz birlikte yaşamı savunan bir partiyiz. Ama o birlikte yaşamın içerisinde sizin gibi alçaklar yok" dedi.

A+A-

Ankara'da 86 kişinin hayatını kaybettiği, 186 kişinin de yaralandığı kanlı saldırı ile ilgili ikini kez açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çok sert sözler sarf etti.

"Bu devletimize ve milletimizin birliğine yapılmış bir saldırı filan değil. Devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır." diyen Demirtaş, "Sosyal medyadan izliyoruz. Partimizi hatta suçlayanlar var. Kendi kendimizi bombaladığımızı açıkça yazan AKP yöneticileri vardır. Ben onlara da şunu söylemek istiyorum. Biz birlikte yaşamı savunan bir partiyiz. Ama o birlikte yaşamın içerisinde sizin gibi alçaklar yoktur. Biz sizinle yaşayalım diye bir mücadele filan yürütmüyoruz onu da yanlış anlamayın." dedi.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"İSTİFA ETMEDİKLERİNE GÖRE TABLODAN ÇOK MEMNUNLAR"

"Bizim bunlarından, sorumluların ortaya çıkarılacağına dair hiçbir beklentimiz yok. Adana, Mersin il binalarımız bombalandı. Diyarbakır mitingimiz bombalandı. Suruç katliamı yapıldı. Şu dakikaya kadar tek bir sorumlu ortaya çıkarılmış değil. Bir tek, bir tweet attı diye gece yarısı evini basıp o kişiyi bulabiliyorlar, tutuklayabiliyorlar. Saray'ın emriyle operasyonlar yapıyorlar. Tek bir cümlesinden dolayı insanları içeri atıyorlar. Fakat 150'ye yakın insanı biz seçim öncesi ve seçim sonrası saldırılarda katliamlarda, açıkça yapılan katliamlarda kaybettik; sorumlu ortada yok! Etkili bir soruşturma yok. Bununki de olmayacak. Ama bizim açımızdan karanlık, derin güçlerin, dış güçlerin yaptığı bir olay değil. Hiç değilse, örneğin bunların parmağı yoksa, hiç değilse önleyemedikleri için haysiyetli tek bir yönetici istifa etmez mi? Etmiyor. Etmediklerine göre ortaya çıkan tablodan çok memnunlar.

"DEVLETİMİZ TARAFINDAN HALKIMIZA YAPILMIŞ BİR SALDIRI"

Bu devletimize ve milletimizin birliğine yapılmış bir saldırı filan değil. Devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır.

"DÜNYA LİDERLERİNİN CUMHURBAŞKANI VEYA BAŞBAKANA TAZİYE DİLEKLERİNİ KABUL ETMİYORUZ"

Hiçbir dünya liderinin de Cumhurbaşkanı veya Başbakan'ı arayarak taziye dilekleri iletmesini biz kabul etmiyoruz. Taziye sahibi halkımızdır. Katledilenlerdir, ezilenlerdir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı değildir. Bunların hepsinin hesabı sorulacak.

"ÇETE LİDERİ GÜVEN İÇİNDE MİTİNG YAPABİLİYORSA..."

Bir çete liderinin çıkıp güven içinde, devlet olanağıyla miting yaparak kan akıtacağını ilan etmesi son derece başarılı bir miting olarak gerçekleşebiliyorsa ve bizler barış isteyenler olarak barış sesimizi bile haykıramıyorsak orada devlete ve milletimizin birliğine bir saldırı yoktur, devlet tarafından millete bir açık saldırı vardır. Bizim açımızdan nettir.

"ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞACAKLAR"

Başsavcılar araştıracaktır, yayın yasağı konulmuş, üstünü örtmeye çalışacaklardır.

"KENDİ KENDİMİZİ BOMBALADIĞIMIZI YAZAN AKP YÖNETİCİLERİ VAR"

Türkiye kamuoyunda vicdanını, onurunu yitirmemiş her insan bu acıyı yüreğinde hissetmiştir. Sevinenler de vardır, sosyal medyadan izliyoruz. Partimizi hatta suçlayanlar var. Kendi kendimizi bombaladığımızı açıkça yazan AKP yöneticileri vardır. Ben onlara da şunu söylemek istiyorum. Biz birlikte yaşamı savunan bir partiyiz. Ama o birlikte yaşamın içerisinde sizin gibi alçaklar yoktur. Biz sizinle yaşayalım diye bir mücadele filan yürütmüyoruz onu da yanlış anlamayın. Biz hepimiz kardeşiz derken sizin alçaklık duygularınızla birlikte, sizinle kardeşiz filan demek istemiyoruz.

Dolayısıyla biz bu ülkedeki onurlu, haysiyetli, ezilen emekçi ve bu ülkenin bütün toplumsal kesimleriyle, bu kimlikleri taşıyan kesimleriyle bir arada yaşayacağız diyoruz. Katillerle, saçından ayak tırnağına kadar kana bulaşmış olanla ne kardeşlik olur ne de birlikte yaşam olur. Bunlarla ancak mücadele edilir. Bu günler de böyle atlatılacak.

Gerek partimiz, gerek mitingi düzenleyen, destek olan, gönlü Ankara'da Sıhhiye'de olan ve o barış meydanında atan her kardeşimiz her yurttaşımız bizim açımızdan bu faşizme karşı birlikte onur mücadelesi yürüteceğimiz ve birlikte bir gelecek inşa edeceğimiz kardeşimizdir.

"YARGI ÖNÜNE ÇIKACAKSINIZ, ELLERİNİZE O KELEPÇELER TAKILACAK"

Geri kalanlar buna sevinen, bundan beslenenlerle bir kardeşlik hukukumuz yoktur. Olmaz da. Kan dökeceğiz diye meydanlarda dolaşıp devletin beslediği çetelerle kardeşlik hukukumuz yoktur. Bunun da böyle bilinmesi lazım. Hesabı sorulacak. Yargı önüne çıkacaksınız, emin olun. İstihbaratçı mısınız, Başbakan mısınız, vali misiniz, savcı mısınız bilemeyiz. Ama bu olayın önlenmemesi ve bu olayın, katliamların sorumlularının açığa çıkmaması konusundaki her sorumluluğunuzdan dolayı yargılanacaksınız. O günler gelecek, inşallah hep birlikte göreceğiz. Ellerinize o kelepçeler takılacak. Hesabını, bedelini ödeyene kadar da cezaevinden çıkamayacaksınız. Hepimize geçmiş olsun, hepimizin başı sağolsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.