1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: HDP 80 vekil değil, 100-110 vekil çıkaracak

Demirtaş: HDP 80 vekil değil, 100-110 vekil çıkaracak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Türkiye'nin her yerine cenazeler gidiyor. Bu şekilde iktidarlarını kurtarmak istiyorlar" dedi

A+A-

Demirtaş, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırılan Batman Belediye Eşbaşkanları Gülistan Akel ve Sabri Özdemir ile 15 meclis üyesini Batman Belediyesi konferans salonunda ziyaret etti. Şu ana kadar 20 belediye eşbaşkanı ve 15 belediye meclis üyesinin tutuklandığını, 22 belediye meclis üyesinin görevinden alındığını belirten Demirtaş, cenazeleri yerde sürükleyenlerin kanun ve mahkemeden çekinmediğini söyledi. Demirtaş, "Bu söylediklerim bir suç duyurusudur. Devleti yönetenler evrensel bütün değerleri ortadan kaldırmış. Onlar için önemli olan bir seçim kazanmak. Bu süreçte nasıl bir toplumsal sorunları göz ardı edenler, iktidarını kurtarma peşinde. Koltukları kaybettiklerinde nasıl bir durumla karşılaşacaklarını çok iyi biliyorlar. Zaten suça günaha battığınız kadar batmışsınız. Türkiye'nin her yerine cenazeler gidiyor. Bu şekilde iktidarlarını kurtarmak istiyorlar" dedi. 

"SANDIK SARAY BAHÇESİNDE DAHİ OLSA O ZARFI ATIP OY KULLANACAĞIZ"
 

Demirtaş, "Taşınan sandıklara itiraz etmeyin. Nusaybin, Sur ve Cizre'de, hiçbir gerekçeleri ve bahaneleri kalmasın. Biz itiraz etmeyeceğiz. Yarın ‘insanlar korkudan oy kullanmadılar' demesin. Sandık saray bahçesinde dahi olsa gidip o zarfı atıp oy kullanacağız. Bize düşen şey, ev ev dolaşıp 1 Kasım'ın umut müjdesi olduğunu anlatmaktır. Türkiye'nin barış arayışını gidermemiz lazım. Bunun için 1 Kasım'da ateşkes kalıcı hale getirelim" diye koknunştu. 

Oy oranlarının yüzde 13 olduğunu ama politikalarının yüzde 50 civarında destek gördüğünü söyleyen Demirtaş, AK Parti'nin aldığı yüzde 38 oy oranına karşı yüzde 33 destek aldığını savunarak, "Biz Türkiye'yi artık yönetebiliriz. Türkiye Cumhuriyet tarihinde halkları birleştiren bir partiyiz. Tüm insanlar bize umut bağladılar. Çocuğu askerde olan anneler umudu bizde gördü. 'Bu ülkeye barışı getirecek güç bunlardır' dediler. Şimdi bu gücü alternatif bir iktidar olarak Türkiye'yi halklara sunmak zorundayız. Bu tarihi fırsatı kullanmak zorundayız. 

"KEŞKE 7 HAZİRAN'I KABUL ETSEYDİK DİYECEKLER"
 

"Artık Ortadoğu'da bizleri hesap katmayanlar hiçbir şey yapamaz" diyen Demirtaş, "AKP adını İslami yönetim adı altında bir saf kapitalist, bir yönetim için 20 - 30 yıldır çalışma yürütüyor. Medya, rektörleri, tüm sivil toplum örgütlerini kurduktan sonra bir saray yaptılar ve taşındılar. 7 Haziran'da bunun mührünü vurmak istediler. Ancak gerçekleştirmek istedikleri rejimi biz yıktık. Bunun için de 1 Kasım'da toplanıp HDP'yi baraj altında bırakmak istediler. Bunu da yapamadılar. Şimdi de keşke '7 Haziran'ı kabul etseydik' diyecekler. 'Çünkü 1 Kasım'da 110 vekil oldular' diyecekler. 1 Kasım sonucunu görecek olanlar, 'keşke 7 Haziran'ı kabul etseydik' diyecekler. Çünkü HDP 80 vekil değil, 100-110 vekil çıkaracak. Kalıcı bir barış için çaba göstereceğiz. 2017'de Kürt sorununun önemli bir kısmını çözeceğiz. Yine 2017'de silahların sustuğu bir döneme gireceğiz. 1 Kasım sonrası barışı kalıcılaştıracağız.

"Bir de bize medyanın desteğinin olduğunu ileri sürdüler" diyen Demirtaş, "Oysa biz sadece 4 TV programına çıktık. 7 Haziran öncesinden de bize ambargo vardı. Onlar 400'den fazla TV programına çıktılar. Bizim çıktığımız 4 program onları rahatsız etti" diye konuştu. 

Demirtaş'ın belediye çıkışı esnasında izdiham yaşandı. Çok sayıda kişi cep telefonlarına sarılarak Demirtaş'ı görüntülemek istedi. Demirtaş'ın belediyeden ayrılmasından sonra kalabalık bir grup Turgut Özal Bulvarı'nda yürümek istedi. Polis TOMA'dan anons yaparak gruba yürüyüşün izinsiz olduğunu ve dağılmalarını istedi. Dağılmayan gruba TOMA'larla tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Polisin müdahalesiyle grup dağıldı. 

Demirtaş için Batman'da yoğun güvenlik önlemi alındı. Belediye güzergahını kapatan polis adeta kuş uçurtmadı. Güvenlik güçleri BatmanBelediyesi önüne güvenlik şeridi çekerek belediyeye gelenlerin üstünü aradı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.