1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu:Uyarıyorum ! Erdoğan olduğu için muhafazakâr kesimler sessiz; ama yarın..
Davutoğlu:Uyarıyorum ! Erdoğan olduğu için muhafazakâr kesimler sessiz; ama yarın..

Davutoğlu:Uyarıyorum ! Erdoğan olduğu için muhafazakâr kesimler sessiz; ama yarın..

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Erdoğan için değil Erdoğan sonrası için hazırlandığını söyledi.

A+A-

Ahmet Davutoğlu, “Şimdi Erdoğan olduğu için muhafazakâr kesimler sessiz; ama yarın başka birisi geldiğinde, bir hafta içinde yayınlayacağı 10 kararname ile devletin bütün yapısını değiştirir; bütün hak ve özgürlükleri askıya alır. Hiç kimse de buna ‘dur’ diyemez” dedi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni nasıl değerlendirdiğine dair bir soruyu cevaplarken, şunları söyledi:

“Beni korkutan, herkesi de uyarıyorum; mesele Erdoğan meselesi değil sadece. Bir iktidar meselesi değil. Türkiye’de öyle bir otoriter rejime geçiliyor ki, geçildi ki aslında, artık müdahale gerektirmeyecek kadar kontrol edilebilir bir sistem. Yani sandık üzerinde bir şüphe ortaya çıktığında halkın sözü kalmayacak; çünkü artık o sandığı kontrol ediyorsanız, bugün Erdoğan’ı kullanırsınız… Ben, kendisine de ifade ettim. O zaman da çıkıp Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi lehine konuşmadığım için çok ağır baskı altında kaldım. Söyledim; bu anayasa değişikliği, sadece Erdoğan için değil, daha sonraki dönemler için yapılıyor. Türkiye’yi mutlak bir otoriterleşmeye götürmek istiyorlar; alet olmayın buna dedim. Sayın Cumhurbaşkanına da Sayın Binali Yıldırım’a da hepsine, ulaştığım arkadaşlara. Basına da “kaygılarım var” diye söyleyebildim ancak. Ancak onu yayınladılar.

10 kararname ile de bütün hak ve özgürlükleri askıya alır. Hiç kimse de buna ‘dur

Şimdi bu gidişat, böyle bir gidişat. Bu sistem, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diye demokrasiye giydirilen şey, kurumsallaşmış bir otoriter rejim olarak 12 Eylül’ün, 27 Mayıs’ın sistemik olarak kurumsallaşması gibi. Başındaki kişiye göre kurumsallaşacak. Şimdi Erdoğan olduğu için muhafazakâr kesimler sessiz; ama yarın başka birisi geldiğinde, bir hafta içinde, bakın bir hafta içinde yayınlayacağı 10 kararname ile devletin bütün yapısını değiştirir; bir hafta içinde yayınlayacağı ayrı 10 kararname ile de bütün hak ve özgürlükleri askıya alır. Hiç kimse de buna ‘dur’ diyemez; çünkü HSK’yı bugün Erdoğan nasıl kontrol ediyorsa, yarın da o kontrol edecek. Anayasa Mahkemesi’ni kontrol edecek. Olağan Üstü Hal (OHAL) ilân edip şey de yapar.”

Siyaset biliminde bu sistemin adı yok

Gelecek nesillerin kurumsallaşmış bir darbe yönetimi altında yaşamamaları için mücadele ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, “Geçmişteki darbe yönetimleri 3 yıl sürdü, 4 yıl sürdü; ‘Nasıl olsa geçecek, biz hesabını sorarız’ (dendi); ama şu anda YSK üzerinde, HSK üzerinde öyle bir şey kurulabilir ki bir müddet sonra bakarsınız seçime giden seçmenin iradesiyle sandıktan çıkan irade farklılaşmaya başlar. Burada bir kişiye güven olmaz. Bir kişiye güven bağlayarak sistem ona oturtulmaz. Sistemi doğru kuracaksınız. Kişiler değişse bile sistem doğru işleyecek” diye konuştu.

Davutoğlu, “Bir meşruiyet problemi var. Bu sistemin adı, ‘başkanlık sistemi’ falan değil. Siyaset biliminde bu sistemin adı yok” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.