1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. “Darıca Belediyesi’nin raporları güvensiz!”
“Darıca Belediyesi’nin raporları güvensiz!”

“Darıca Belediyesi’nin raporları güvensiz!”

CHP Darıca Belediyesi Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özkan Sarıtoprak, 5 yıllık stratejik plan ve raporlar hakkında, “Raporlar bu hali ile güvenilmez ve Darıca halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi.

A+A-

Darıca Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Mecliste Darıca Belediyesi Plan Bütçe Komisyon üyesi Özkan Sarıtoprak 5 yıllık stratejik planlar hakkında bir konuşma yaptı. Sarıtoprak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Bize her zaman olduğu gibi son günde verdiğiniz 5 yıllık stratejjk planın son hali hakkında görüşlerimizi belirtmek üzere söz almış bulunmaktayım. Her şeyden önce bu planı da geçmişteki yapılanlar gibi özensiz ve aceleyle, yapmış olmak için yapılan bir iş olarak gördüğünüz anlaşılıyor. Plan birçok yerinde bir önceki plandan kopyala yapıştır olarak derlenmiş, öyle ki geçen dönemde eleştirdiğimiz organizasyon şemasında yine belediye meclisi yok. İki adet encümen var. 

YÜZDE 10’LUK DÜŞÜŞ VAR

Planda altyapı tamamlanma oranlarında bir gariplik var. 2015-2019 planında var olan tamamlanma oranlarının bu dönem düştüğünü görüyoruz. Örneğin bir önceki planda su ve elektrik hatlarının tamamlanma oranları %95, kanalizasyon hatlarının tamamlanma oranları ise %90 olarak gözükmekteyken, şimdi bu oranların %85 ve %80 olduğunu belirtmektesiniz. Oranlarda %10 luk bir düşüş söz konusudur. Bu süreçte Darıca’da yeni imara açılan bir alan olmadığına göre bu düşüşün sebebi nedir? Bu düşüş gerçekse sebebinin burada belirtilmesi gerekmez mi? 

DARICA DOĞAL SINIRLARINA KAVUŞMALI

Planda İlçenin zayıf yönlerini belirtirken bunları gidermek için önerileriniz yetersiz kalmaktadır. Örneğin sanayi tesislerinin azlığı bir zayıflık olarak görülmekte, ancak bunun çözümü olan Darıcamızın doğal sınırlarına kavuşturulması konusunda yıllardır yaptığımız çağrılar hep karşılıksız kalmaktadır. İlçemizin sınırları olması gerektiği gibi Demir yolu hattına çekilirse, Sarkuysan ve Kroman Çelik gibi Darıca’nın havasını kirleten ancak vergisini Gebze’ye ödeyen ciddi sanayi kuruluşlarını kazanmak mümkün olacaktır. Geçmişte olduğu gibi bu günde bu konudaki her türlü girişimi her aşamada destekleyeceğimiz bir kez daha taahhüt ediyoruz. 

DARICA BELEDİYESİ GÖZ BOYUYOR

Son olarak rapor ekindeki planlanan yatırımların birçoğu Büyükşehir ve bazıları da Merkezi hükümet projesidir. Kamu Binaları, Millet Bahçesi, Darıca-Gebze Metro hattı ve benzerleri. Bunların sanki Darıca belediyesinin yatırımıymış gibi sunulmasının halka karşı bir göz boyamadan öte bir anlamı yoktur. Yine bu yatırımların yaklaşık maliyetleri hakkında bir bilgi yoktur. Eğer böyle bir bilgi olsa bu işlerin belediyemiz bütçesinden yatırıma ayırdığınız paylarla yapılıp yapılamayacağını değerlendirme şansımızda olabilirdi. 

DARICALILARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM OLACAK MI?

Son sorumuzda büyükşehir yatırımı olan millet bahçesi projesinde gözüken gençlik kampı nasıl olacaktır? Bayramoğlu Yelkenkaya da Emekli sandığından Büyükşehire devredilen ve kapısından kimsenin giremediği kamp gibi mi olacaktır? Bu tür kampların Darıca halkına ne faydası vardır? Yoksa tüm darıca gençlerinin kullanımına açık mı olacaktır? 2020 Performans raporunu incelediğimizde ise 169 milyon liralık tahmini gelirin 22 milyonluk tutarının sermaye giderlerine, yani yatırma ayrıldığını görüyoruz. Gerisi cari harcamalar dediğimiz ücret ve mal hizmet alımı ile borç ödemelerine ayrılmaktadır. %13’e denk gelen bir yatırım bütçesi ile Darıca Halkının sorunlarına ne kadar çözüm bulunacak merakla beklemekteyiz. 

RAKAMLAR YANLIŞ

Komisyonumuza ilk önce 199 milyon olarak gelen 2020 performans raporu ve 2020 bütçesi daha sonra tasarruf tedbirleri uygulandığı gerekçesi ile 169 milyona düşürüldü. Tasarruf gayretleriniz için Darıca Halkı adına teşekkür ederiz. Ancak tüm planlama aşamalarında gördüğümüz özensizlik burada da mevcut. 199 milyonluk bütçeden 169 milyonluk bütçeye düşerken brüt personel ücreti giderlerinde 3 milyon liralık bir düşüş varken, 5 milyon liralık SGK primi giderinde neden hiç değişme olmamaktadır. Bu rakam brüt ücret giderinin sabit bir oranıdır. Tabloda bu oran yazılsa hiç bir şey yapmadan brüt ücret değiştirdiğinizde bu tutarı da doğru rakamına getirebilirsiniz. Bu oran SGK primi işveren hissesi olup %22 sabittir. Bu hali ile de 30 milyon ücret gideri için kabaca 6.600.000.- TL olması gerekirken tabloda 5 milyon olarak yer almaktadır. Rakam her iki tutar içinde yanlıştır.

DARICA HALKININ İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR

Özetle, 2020 stratejik planını özensiz ve çalakalem hazırlandığı, verilerinin güvensiz olduğu ve bütçe ile karşılaştırılabilecek bir temelden yoksun olduğunu düşündüğümüzden rapora muhalefet ediyoruz. Yine 2020 Performans Raporu ve 2020 Bütçe Raporlarına da özensiz ve çalakalem hazırlandığı, verilerinin güvensiz olduğu gerekçesi ile muhalefet ediyoruz. Raporlar bu hali ile güvenilmez ve Darıca halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır.” 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.