1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÇYDD ‘i Kocaeli Üyesi,Yapılan Saygısızlık Nedeniyle Suç Duyurusunda Bulunacağım
ÇYDD ‘i Kocaeli Üyesi,Yapılan Saygısızlık Nedeniyle Suç Duyurusunda Bulunacağım

ÇYDD ‘i Kocaeli Üyesi,Yapılan Saygısızlık Nedeniyle Suç Duyurusunda Bulunacağım

Rahmi Turan’ın, Sözcü’deki köşesinde yer verdiği Celal Şengör’ün Türkan Saylan hakkında tartışma yaratan mektubuna ÇYDD’den tepki geldi

A+A-

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, köşesinde “Kara günlerde aydınlık mektup” isimli bir yazı kaleme almış ve bu yazısında Celal Şengör’ün mektubuna yer vermişti.

Celal Şengör mektubunda, Türkan Saylan için “Kendisinin bilim üretiminin de neredeyse yok düzeyinde olduğunu görüyorsunuz” ifadelerini kullanmış, bu ifadeler tartışma yaratmıştı.

Şengör, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye'deki intihal (aşırma) sayıları insanı korkutacak düzeyde olup üniversite içinde pek ciddi bir ahlâk erozyonuna işaret etmektedir.

Yere göğe koymadığımız rahmetli Türkân Saylan, YÖK üyesiyken YÖK'ü yuvarlak lâflarla eleştirmekten başka dişe değer tek bir fikir üretemediydi.

Cumhuriyet'te yayımladığı saçma sapan bir yazıya ben sert bir cevap yayımlamıştım. Dönüp baktığınızda kendisinin bilim üretiminin de neredeyse yok düzeyinde olduğunu görüyorsunuz.

Bu durum, sağ-sol demeden tüm sözde bilim insanlarımızın acınılacak durumuna pek çarpıcı bir örnektir."

Sözcü Gazetesi’nde Türkan Saylan hakkında yayınlanan yazının gazetenin eski saygınlığını yitirdiğini ve suç duyurusundan bulunacağını açıklayan ÇYDD ‘i Kocaeli Üyesi ve Eğitimci Yazar Gülseren Delibaş,konu ile ilgili şunları belirtti:

Değerli Bilim İnsanı Prof. Dr. Türkan Saylan’la ilgili 19 Haziran günkü Sözcü Gazetesi’nde Rahmi Turan’ın köşesinde yer alan yazı büyük tepkilere yol açmıştır.

Saygın olarak bilinen aydın kesimin okuduğu bu gazetedeki Rahmi Turan’ın köşesinde, dünya edebiyatında saygın bir bilim insanı olarak anılan Sevgili Türkan Hoca’mızı asılsız tezlerle karalayan profesör unvanı bulunan Celal Şengör’ün bir mektubuna yer verilmesi düşündürücüdür.  Bu mektup tarihe kare leke olarak geçecektir.

Sevgili Türkan Hocamız son nefesine kadar Atatürk’ün hedeflediği çağdaş eğitim konusunda büyük mücadele vermiştir. Hatta son günlerinde hasta yatağında kendisine ve ÇYDD’ne atılan iftiralar hastalığının ilerlemesine ve O’nu zamansız kaybetmemize sebep olmuştur. O’nu kaybettikten sonra suçlamaların asılsız olduğu ispatlanarak Derneğimiz ve Atatürk’ün kızı Türkan Saylan’ımız aklanmıştır. Soruyorum size,  bizler bunun hesabını sorarken bu karalama mektubunun bu gazetede yayımlanması neyin nesi!

Değerli Türkan Saylan’ın; ülkemizde hem cüzamı bitirmesi hem de çağdaş bilimsel eğitim çerçevesinde fırsat eşitliğinin sağlanmasındaki başarıları asla inkâr edilemez. Hoca’mızın adının tarihe altın harflerle yazılacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Sevgili Türkan Saylan’ın hakkı asla ödenmez.

Sözcü Gazetesi’nin eski saygınlığını kazanması ancak Rahmi Turan’ın, Celal Şengör’ün özür dilemesi ve Sözcü Gazetesi’nin bir açıklama yapmasıyla olasıdır. Bunu halkımız ve ÇYDD’nin tüm şubeleri beklemektedir. Ayrıca Sevgili Türkan Saylan’ı uzun yıllar tanımış, birlikte çalışmış ve O’nu örnek almış bir öğretmen olarak yüreğimi yaralayan bu olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağımı belirtmek isterim.

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.