1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çöp depolama tesisi Gebze ve Kandıra'ya yapılacak

Çöp depolama tesisi Gebze ve Kandıra'ya yapılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, çöp depolama tesislerinin birinin Kandıra’ya diğerinin ise Gebze’ye yapılacağını açıkladı.

A+A-

Depolama tesislerinin yeri ile ilgili de bilgi veren Büyükakın, “Çöp depolama tesisinin batı yakasındaki kısmı Sabiha Gökçen Havalimanı için maden çekilen bölge. Balçık Köyünün hemen arka tarafına kalıyor. Bu bölgede Sabiha Gökçen’in maden ihtiyacı bitince bir depolama tesisi ve bir bertaraf tesisi kurulacak. Diğeri ise İzmit ile Kandıra sınırında, F Tipi cezaevinin hemen güneyinde Akçakeseler ile Hayvan Barınağı arasında bir yamaç görünümünde araziye bunu yapacağız. Yoldan çöplük falan da gözükmeyecek. Zaten çöplükte yapılmayacak. Bu bölgelere depolama bölgesi yapılacak. Kısa süre içerisinde çalışmalar başlayacak. Çünkü DSİ kararını bekledik bunu açıklamak için. Su havzaları noktasında da DSİ sıkıntı olmadığını raporladı. Bölgeye sadece koku yönünden etkisi olacak. İZAYDAŞ gibi düşünün bunu. Ama İZAYDAŞ oraya taşınmayacak. Bu ayrı bir şey.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katı atık tesisinin, halk diliyle çöp fabrikasının Kandıra’ya yapılacağını açıklaması sonrası, en büyük tepki muhalefetten değil, AKP’de aktif görev yapan isimlerden gelmişti. Bu açıklamalar, Kandıralıları ayaklandırmıştı. Ve bir eylem gerçekleştirildi.

Kocaeli’ne çöp bertaraf ve toplama merkezi yapılacağı konusunun yankıları sürüyor. Konu hakkında Kandıra’daki büyük tepkilere rağmen, Gebzelilerin konuya sağduyulu yaklaşması dikkat çekiyor.

AK Parti’de çöp depolama tesisi nedeniyle yaşanan istifalar hakkında konuşan Şeker,

“Kocaeli’de yaklaşık 2 milyon insan yaşıyor. 2 milyon insanın dışarıya atmak istediği çöpler var. Bunlar sokağa atılırsa her taraf çöplük olur, kimse de bu kentte yaşamak istemez. Dolayısıyla bunların düzenli, disiplinli toplanması bertaraf edilmesi lazım. 12 ilçenin tamamının çöpü İZAYDAŞ’ın olduğu yere dökülüyor. Oranın da ömrü bitmek üzere. Yeni bir alan oluşturulması lazım. Yeni alanı oluştururken 12 tane ilçeden çıkan çöpler ve taşınacağı mesafeler de dikkat alınarak Büyükşehir Belediyesi Mimar ve Mühendisler Odalarına bir çalışma yaptırdı” dedi.

Çöp depolama tesisi ile ilgili konuşan Şeker, “Kocaeli’nin kuzeyinin tamamı İSKİ su havzası içerisinde kalıyor. Dolayısıyla bu tür tesisi su havzasının içerisine yapmak mümkün değil. Bir de çöpün ağırlık merkezi de dikkate alınarak odalar alternatif çalışma yapmış. Büyükşehir Belediyesi iki yeri belirlemiş. Birisi Kandıra ve İzmit sınırları arasında, bir de Gebze tarafında bir alan belirlendi. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar uzun bir süredir devam ediyor. Mimar ve Mühendisler Odalarının teknik çalışmaları neticesinde belirlenmiş bir durumda.Burası vahşi çöp depolama alanı değil ayrıştırma tesisi kurulacak. Orada çöpler ayrılacak. Ayrıldıktan sonra evsel atıklar, elektrik üretimi veya gaz üretiminde kullanılacak. Kullanıldıktan sonra kalan gübre olarak oluşturacak. Yüzde 20-30 gibi posa olarak bir kısım kalıyor. Orada depolanacak. Koku, İZAYDAŞ’taki gibi koku olma ihtimali çok az ” ifadelerinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.