1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Çimento Nedir?
Çimento Nedir?

Çimento Nedir?

Çimento;Kil ve doğal kalker taşlarının ısıtılmasının ardından öğütülüp toz haline getirilmesiyle elde edilen, kum, demir, çakıl gibi malzemeleri su ile ıslatılarak kuruduktan sonra yapıştırıcı(birleştirici)özellikleri bulunan bağlayıcı bir yapı elemanıdır

A+A-

Yapıların vazgeçilmez elemanlarından olan çimento, sağlıklı bir yapının inşası için kalite bakımından önemli bir yere sahiptir. Yapıştırıcı özelliği ile yapıların sağlam olması ve kapanabilmesi için demir, kum ve diğer önemli malzemelerle birlikte yapının çeşitli dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Bu konu hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz “Çimento nedir?” başlıklı içeriği mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Çimento’nun Özellikleri Nedir?

Çimento; Kil ve doğal kalker taşlarının ısıtılmasının ardından öğütülüp toz haline getirilmesiyle elde edilen, kum, demir, çakıl gibi malzemeleri su ile ıslatılarak kuruduktan sonra yapıştırıcı (birleştirici) özellikleri bulunan bağlayıcı bir yapı elemanıdır.

Su ile birleştiğinde hamur halini alarak, kum ve irili ufaklı taşların birleştirilerek harç haline getirilmesi sonucunda kullanılan çimento, hava şartlarına ve su oranına göre belirli bir sonra katılaşıp kemikleşerek diğer malzemelerle bütünlük sağlar. Yaşanan katılaşma olayı, biyolojik anlatımla piriz olarak anılmaktadır.

Çimento Ne İşe Yarar?

Çimento yapının sağlam olması ve üzeri örtülmesi gereken alanların kapatılması için ihtiyaç duyulan kuru betonun elde edilmesinde kullanılır. Isı yalıtımı için de gerekli olan malzemelerden biridir.

Kullanım alanları yapı tabliyelerinde demirlerin üzerinin kapatılarak hava ve suyun demirlere ve yapılara ulaşmasını engellemek için gereklidir. Ayrıca duvar sıvalarının yapılarak duvara şekil verilmesi ve duvarlarda ısı ile ses yalıtımlarının sağlanması için, farklı numaralarda kumlar ile birlikte kullanılır. Sıvanın duvarda kalıcı olarak tutunması için gerekli bir malzemedir.

Kum ile birleşerek tabliye demirlerinin korunmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir malzeme olsa da asıl amaç, yapının dış etkenlere karşı korunmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktır. Üst tabliyelerde olduğu gibi yapıların temel tabliyelerinde de mutlak surette kullanılan yapıştırıcı bir malzemedir.

Yağmur, kar, güneş ve oksijen gibi etkenler, duvar ve demirlerle doğrudan temas halinde olduğunda bu malzemelerin ömrünü azaltır. Ancak çimento ve kum ile elde edilen harcın uygulama alanına göre belirli kalınlıklarda uygulanması, bu malzemeler için koruyucu bir özellik taşır. Bu sayede özellikle suyun demirlere ulaşması engellendiği gibi, yapı içerisine ulaşması da engellenmektedir.

Dekorasyon ve inşaat konusunda muhteşem bir kaynak olan Santiyede.com bu konu ve merak ettiğiniz diğer konularda size yardımcı olabilir.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.