1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiler'den “Mükellef Bilgi Bildirimi” uyarısı!

Çiler'den “Mükellef Bilgi Bildirimi” uyarısı!

Gebze Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, GTO üyelerine “Mükellef Bilgi Bildirimi” uyarısında bulundu.

A+A-

Çiler yaptığı açıklamada, “Gerek yeni TTK'nın ve gerekse yeni Teşvik Sisteminin yürürlüğe girmesi ile iş dünyamız, birçok alanda yeni uygulamalarla karşılaşmaktadır. Günümüz koşullarında düzenlenen teşviklerin firmalarımıza daha etkin aktarılması ve kurumlar tarafından yapılacak olan çalışmaların daha iyi görülebilmesi açısından Maliye Bakanlığı tarafından 20 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan genel tebliğ ile mükellefiyeti olan her kişi veya kurum ‘Mükellef Bilgi Bildirimi’ doldurmak zorundadır. Vergi dairelerince mükellefiyet tesisi sırasında mükelleflerin faaliyette bulundukları sektörlere ilişkin faaliyet kodları ve diğer sicil bilgileri konusunda kayıt yapılmaktadır. Diğer bir ifade ile faaliyet gösterilen sektörlerin doğru belirlenerek bir takım mali, ekonomik teşvik ve prim esaslarının belirlenmesi, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin takibi ve bu suretle kamu alacağının güvence altına alınması, mükelleflerle kamu kurumları arasında hızlı ve etkili iletişim kanallarının kurulması gibi mükellefiyette ilişkin birçok bilginin doğruluğu ve güvenilirliği sicil kayıtlarının doğruluğuna bağlıdır” dedi.

 

 

 

ELEKTRONİK ORTAMDA VERİLMESİ ZORUNLU

 

 

 

Resmi Gazetede yayınlanan karar gereği Mükellef Bilgilerine Bildiriminin elektronik ortamda verilmesi zorunluluğu getirildiğini ifade eden Çiler, “Firmalara ait bilgilerde meydana gelen değişikliklerin, örneğin mükellefin faaliyette bulunduğu sektörü veya işyeri adresini değiştirmesi veya şirketse ortaklık yapısının değişmesi gibi, ilgili mevzuat gereği mükellefler tarafından güncellenerek idareye bildirilmesi gerekmekte olup çoğu zaman bu yükümlülüklerin mükelleflerce ihmal edildiği görülmektedir. Bu durum tabii olarak, sadece Gelir İdaresi Başkanlığının değil SGK gibi diğer bazı Kurumların da yönetimsel ve denetimsel birçok fonksiyonunu yerine getirmesine engel olmakta veya eksik/hatalı yerine getirmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, sicil bilgilerinde bulunan bazı hatalar, kimi durumlarda doğrudan mükelleflerin mağdur olmasına sebep olmaktadır. Örneğin, faaliyette bulunduğu sektör kodu yanlış olan bir mükellef yapılan analiz çalışmalarında, hatalı bir şekilde analize tabi tutulmakta ve neticede mükellefler bundan olumsuz etkilenmektedir. Dolayısıyla mükelleflerin sicil bilgilerinin güncellenmesi, kendileri açısından da son derece olumlu sonuçları olan bir uygulamadır. Bu kapsamda 20 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 413 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Mükellef Bilgileri Bildiriminin, elektronik ortamda verilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Güncellemelerin www.gib.gov.tr adresinde yer alan ‘Mükellef Bilgileri Bildirimi’ adresinde bulunan bildirim ekranlarındaki yer alan kılavuzda belirtilen geniş ve örnekli açıklamaları göz önünde bulundurarak eksiksiz olarak dolduracaklardır. Bildirim verme yükümlülüğü getirilen tüm mükellefler, bildirimlerini her yıl 1 Nisan - 31 Mayıs tarih aralığında elektronik ortamda vereceklerdir” diye konuştu.

 

 

 

ONAYLAMA İŞLEMİ YAPILMALI

 

 

 

Çiler, bildirimin elektronik ortamda verilmiş sayılabilmesi için onaylama işleminin yapılmasının zorunlu olduğunu belirterek, “Onaylama işleminin ise en geç, bildirimin verilmesi gereken son gün olan 31 Mayıs günü saat 24.00'e kadar tamamlanması gerekmektedir. Faal olan (tasfiye işlemi devam edenler dahil) tüm; Kurumlar Vergisi, Ticari Kazanç (Kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), Zirai Kazanç ve Serbest Meslek Kazancı elde edilen gelir vergisi mükellefleri vermek zorundadır. Bildirimin elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. Elektronik ortam dışında gönderilen bildirim verilmemiş sayılacaktır. Mükelleflerin zaman kazanmaları yönünden işyeri ve işletmelerine ait adres numaraları, SGK işyeri sicil numaraları, varsa ticaret sicil memurluğu adı ve ticaret sicil memurluğu sicil numarası veya sanayi sicil numarası, bağlı olduğu oda ve odalara ait oda adı ile birlikte oda sicil numarası, faaliyetle ilgili faaliyet kodu ve Brüt Satışlar/Gayri Safi Hasılat bilgisi, varsa elektrik dağıtım şirketi ve abone numarası, varsa doğalgaz dağıtım şirketi ve abone numarası, işyeri kira ise mülkiyet sahibinin T.C. Kimlik/Yabancı Kimlik numarası veya vergi kimlik numarası gibi bilgileri önceden belirlemelerinde ve sözleşmesi olan meslek mensuplarına bildirmelerinde yarar olacaktır” dedi.

 

 

 

MESLEK GRUPLARINCA DÜZELTİLMELİ

 

 

 

Elektronik ortamda bildirimin onaylanmasından sonra, hatalı verildiği anlaşılan bildirim için düzeltme bildirimi verilmesi gerektiğini ifade eden Çiler şunları söyledi; “Düzeltme bildiriminin elektronik ortamda, Mükellef Bilgileri Bildiriminin verilme süresinden sonra verilmesi durumunda 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinin düzeltme bildirimlerine ilişkin hükümleri dikkate alınarak cezai işlem yapılacaktır. Söz konusu ilk bildirimde doldurulacak alanların çokluğu mükellef ve meslek mensupları için bir külfet gibi görünse de, sonraki yıllarda bu bilgiler sistemden otomatik olarak getirilecek ve sadece değişiklik olan bilgiler mükellef ve meslek mensuplarınca düzenlenecektir. Odamız üyelerinin bu konuyu önemle takip etmesi ve yayımlanan tebliğe ilişkin olarak tüm üyelerimizin elekronik ortamda sicil bilgilerini 31 Mayıs 2012 tarihine kadar güncelleme yapmaları gerekmektedir.”

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.