1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiler ülke ekonomisini değerlendirdi!

Çiler ülke ekonomisini değerlendirdi!

Nail Çiler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yüzde 8,5’lik büyüme rakamını değerlendirerek, Türkiye’nin en hızlı büyüyen Avrupa Ülkesi olduğunu söyledi.

A+A-

 

Büyüme rakamları TÜİK tarafından açıklandı. 2011 yılının son çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyen Türkiye, 2011 genelinde yüzde 8,5 büyüdü ve Çin’den sonra en hızlı gelişen ikinci ülke oldu. Büyüme rakamlarını değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler; ekonominin 2011 yılının son çeyreğinde yine tahminlere yakın bir büyüme kaydettiğini söyledi. Çiler; “Son dokuz çeyrektir devam eden büyümemiz, bu çeyrekte de devam etti. Bu durum ekonomimiz adına sevindirici ve 2012 yılı için umut verici bir gelişme. 

 

İhracatımızın son çeyrekte yüzde 11’lik artışı da söz konusu oran için önemli katkıda bulundu. Dünya ekonomisinin küçüldüğü bir ortamda ülkemizin kaydettiği bu büyüme, daha anlam kazanıyor. Bu paralelde kişi başına gelirin 10 bin 444 dolara ulaşması ve GSYH’nin hedeflerin üzerinde çıkması, ülkemizi en hızlı büyüyen Avrupa Ülkesi yapmıştır. Büyümenin en önemli faktörlerinden olan sanayi, ticaret ve inşaatta hızlı büyümenin sürmesi, 2023 vizyonu bakımından önemli katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, mikro ekonomi açısından da tasarrufa büyük önem verilerek, ileriki dönemlerde büyümenin sürdürülebilir olması gerekmektedir. 

 

Elektriğe, doğalgaza ve akaryakıta yapılan zamlarla ilgili de açıklamalar yapan Nail Çiler, “Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar sanayi üretimini etkileyecektir. Enerji maliyetleri üretimde önemli bir kalemi oluşturuyor. Bu bakımdan yapılan zamların üretime ve istihdama etki yapacağını tahmin etmekteyiz. Bu doğrultuda da gerekli tedbirlerin alınmasının gerekliliğine inanmaktayız” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.