1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiler Bulgaristan'daki Türkler'in sesi oldu

Çiler Bulgaristan'daki Türkler'in sesi oldu

Çiler "Bulgaristan´da kapılarında birtakım olumsuzluklar ile karşı karşıya Umuyoruz ki bu durum en kısa zamanda çözüme kavuşur” dedi.

A+A-

Bulgaristan'ın Şumen Belediye Başkanı Krasimir Kostov, Bulgaristan İstanbul Konsolosu Todor Petrov, Şumen Endüstriyel Park İcra Müdürü Nikolay Tonçev ve beraberindeki iş adamları GTO'yu ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Toplantının açılışında konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yüzde 3'ünün, ithalatının ise yüzde 10'unun bölgelerinden karşılandığını söyledi. GTO'da düzenlenen toplantının ardından GOSB Teknopark'ı ve Logo firmasını ziyaret eden Bulgaristan heyeti, bölge ve firmalar hakkında bilgiler aldı. GTO'daki toplantıya GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halit Uçar ve Sedat Mican, Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri katıldı.

 

 

ÖNEMLİ BİR ORTAK ÜLKE

 

 

GTO'ya üye 3 Bulgaristan firmasının olduğunun altını çizen Çiler, Türkiye ile Bulgaristan komşu ülke olmaları bakımından önemli bir ticaret ortağı durumunda olduğunu ifade etti. Çiler, “Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticarete bakacak olduğumuzda; Türkiye'nin Bulgaristan'a yıllık 1 buçuk milyar dolar ihracat, yaklaşık 2.3 milyar dolar ithalat yaptığını görüyoruz. Bu rakamlar Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 1,22'sine, ithalatının ise yaklaşık yüzde 1,03'üne tekabül etmektedir” dedi. 

 

 

VİZE SORUNU GÜNDEME GELDİ

 

 

Bulgaristan'da Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sorununu da gündeme getiren Çiler, “Bulgaristan'da, daha önce Bulgaristan'ı ziyaret eden yabancılar için hazırlanan davetiyelerin noter tasdiğinden geçmesi yeterliydi. Sofya Büyükelçiliğimizden öğrenildiği üzere, Bulgaristan yeni bir uygulamaya gitmiş, davetiyelerin noterin yanı sıra, Bulgaristan Göç Ofisi tarafından da onaylanması koşulunu getirmiştir. Geçerli bir vize dahi Bulgaristan'a giriş garantisi vermeyebilir. Sınır kontrol görevlileri yabancının ülkeye kabulü için gerekli şartlara sahip olup olmadığı konusunda nihai karar verme yetkisine sahiptir. Vatandaşlarımız başta olmak üzere, Avrupa'da yaşayan gurbetçilerimizin diye konuştu.

 

 

ÇÖZÜM İÇİN GİRİŞİM SÖZÜ

 

Şumen ili hakkında bilgiler veren Şumen Belediye Başkanı Krasimir Kostov, yaşanan vize problemleri ile ilgili konunun çözümü için girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. Şumen'in çok gelişmiş bir sanayi bölgesi olduğunu ifade eden Kostov, “Metalurji, makine, kimya, gıda, tarım, hayvancılık sektörleri ön sıralarda yer alıyor. Bulgaristan Bilim Akademisi tarafından yapılan araştırmalar sonucu, Şumen'in altında yaklaşık 2 buçuk km derinlikte 200 km karelik bir yer altı termal alanı bulundu. Tuzlu su ve 84 derece sıcaklığında. İçeriğinde de çok geniş fosfat ve mineral içerikli. Bölgemizde bir sondaj öngörüyoruz” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.